Затримання Голунова та натяки на "кокаїнову справу"

За інформацією від самого видання Meduza, Іван Голунов мав зустрітися з інформатором біля метро "Цветной бульвар". Там його і затримали співробітники поліції.

Читайте також: Путін нагадав за ядерну зброю: чим небезпечне зупинення договору між Росією та США

Начебто під час огляду правоохоронці дістали з рюкзака журналіста "пакет з невідомою речовиною". Згодом експертиза встановила, що ця речовина – наркотична, а саме – мефедрон (легкий наркотик, який застосовують здебільшого для лікування). Голунов запевнив, що пакет – не його. Ще ж і надто – поліцейські, за словами журналіста, били його.

Згодом поліція опублікувала фотографії "з обшуків у квартирі Івана Голунова". На фото – значна кількість наркотичних речовин та пристрої для їх виготовлення. Журналісти, знайомі та друзі Івана в один голос ствердили: фотографії з сайту МВС – не з квартири Голунова і не мають жодного відношення до житла журналіста. Тільки одне фото визнали справжнім.

Голунов
Ось на підставі цих знахідок Голунову приписали "домашню нарколабораторію" / Фото МВС РФ

За кілька годин МВС Росії опублікувало повідомлення: "Вважаємо за необхідне уточнити, що ось ця фотографія (дивіться вище – 24 канал) зроблена під час проведення обстеження житла затриманого". Ніякої нарколабораторії в квартирі не було, на що спершу натякали російські силовики.

Суспільний резонанс та протести

Затримання Голунова набуло значного резонансу. Відомі громадські діячі та діячі культури Росії висловлювали думку, що в країні зараз у зоні ризику будь-хто з незалежних журналістів. У Москві відбулася акція на підтримку журналіста – звісно, у формі одиночних пікетів.

Пікет
У Москві організували одиночні пікети на підтримку журналіста Голунова / Фото Meduza

Іншої форми протесту у Росії, по суті, бути не може, адже з 2012 року там заборонені акції протесту, про які не було попереджено заздалегідь та щодо яких не було отримано дозволів від міської влади. Лише для одиночного пікету попереднього дозволу не потрібно.

А проте, поліція у Москві затримувала навіть учасників одиночних пікетів на підтримку Голунова.

Голлунов
Пікетувальники закон не порушували, однак їх арештували – на кілька годин / Фото twitter.com/A3AP

Сам Іван Голунов розповів про події того дня, коли його затримали (відео з телеграм-каналу MASH)

Журналіста звинуватили у збуті наркотиків

8 червня стало відомо, що Івана Голунова звинувачують у "замаху на збут" наркотичних засобів. В ОБСЄ та представники ЄС висловили стурбованість ситуацією та висунули вимогу дотримуватися у справі Івана Голунова верховенства закону. Тим часом петицію на сайті Change.org з вимогою звільнити Голунова підписали понад 50 тисяч людей.

Також 8 червня адвокат журналіста повідомив, що Голунову стало погано. Причому спершу "швидку" до журналіста не пускали. Адвокат з посиланням на лікаря розповів, що у Голунова – підозра на перелом ребер, струс головного мозку і гематома. Після численних відмов поліція все ж погодилася направити журналіста в медичний заклад для проведення обстеження, і Голунова відправили до 71 лікарні Москви.

Голунов популярніший за Путіна

Тим часом Іван Голунов обійшов Володимира Путіна за популярністю в рунеті – мовиться про кількість пошукових запитів в російському сегменті інтернету. І це попри те, що Путін виступав на найважливішому для російських чиновників Петербурзькому міжнародному економічному форумі. Журналістом через Google цікавилися понад 20 тисяч осіб, а російський президент у цей же час цікавив значно меншу кількість людей.

Відомо, що журналіст потрапляв до лікарні, а слідчі вимагали затримання щонайменше на 72 години, натякаючи на "серйозну справу з кокаїном". Meduza ж тримає руку на пульсі ситуації. Та розповідає, як правильно підготуватися громадянину до акції протесту, щоб не постраждати.

Суд на тлі масових протестів

Увечері 8 червня у Москві відбувся суд над Іваном Голуновим. Слідчі та прокурори вимагали арешту на два місяці, адвокат просив домашнього арешту і апелював до того, що затримали Голунова незаконно, з порушенням процедур. До того ж, правоохоронці не забезпечили взяття аналізів – змиви рук, зрізи нігтів, проби з рюкзака. Сам Голунов говорив, що ніколи наркотиків не вживав і "знайдені" в нього заборонені речовини – підкинули.

Поки тривав суд, під будівлею зібралися люди на підтримку Голунова: дивіться відео

Московський суд таки відправив Голунова під домашній арешт на два місяці. Такий запобіжний захід Івану обрали за обвинуваченням, що він нібито збував наркотики. За такою статтею Голунова можуть відправити за ґрати на термін від 10 до 20 років. А поки триває слідство, йому заборонили отримувати кореспонденцію та здійснювати телефонні дзвінки.

Дивіться відео кореспондента 24 каналу:

10 червня головні газети Росії вийшли з однаковими заголовками на першій сторінці: "Я Ми Іван Голунов".

Голунов
"РБК", "Ведомости" і "Коммерсантъ" вийшли з одинаковими передовицями

Несподіване закриття справи і звільнення Голунова

І раптом 11 червня з'явилася інформація, що російське МВС закрило справу проти Івана Голунова. За відсутністю доказів провини. До того ж, поліцейськими, що затримали журналіста, займатиметься відділ внутрішніх розслідувань, а самих їх від роботи відсторонили. З Голунова ж усі звинувачення зняті.

Суд
Голунов у суді – він ще не знає, що за два дні справу проти нього закриють | Фото Meduza

"Задній хід" від МВС: відео виступу російського міністра

11 червня пізно ввечері з Івана Голунова зняли електронний браслет.

Голунов
З Голунова знімають електронний браслет / Фото Mash

Мітинги і панічні атаки

В Росії організували низку мітингів у підтримку Івана Голунова та проти свавілля силовиків. Однак сам Голунов їх не відвідував – каже, що перебуває у стресі.

Зважаючи на те, що мітинг не був санкціонованим, ще ж і надто цього дня святкували День Росії, російські правоохоронці затримали "усього" 200-400 людей. Та й тих незабаром відпустили свято ж.

Тим часом Іван Голунов мріє про те, щоб повернутися до нормального життя. І скаржиться на регулярні панічні атаки.