Важливо, що переговори лідерів двох найвпливовіших у світі держав націлені на досягнення певного результату. Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв сказав 24 Каналу, що про це свідчить ретельне підготування зустрічі Байдена та Сі Цзіньпіна, яке тривало майже пів року.
Дивіться також Привид Третьої світової? Що може змінити історична зустріч Байдена та Сі в Сан-Франциско
За всіма канонами дипломатії
Підготовка зустрічі відбувалась за всіма канонами класичної дипломатії. Спочатку тривали перемовини на рівні заступників делегації. Потім – на рівні заступників міністрів закордонних справ і заступників міністрів оборони. Далі – до США прибув глава МЗС Китаю Ван Ї. Тепер нарешті відбувається зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна.
Очевидно, що ці переговори націлені на досягнення певного результату, нових домовленостей, на врегулювання та укріплення довіри між двома державами,
– наголосив Краєв.
Сьогодні є зрозумілим, що Китай не готовий надавати Росії військову допомогу. Якщо й вона надходила, то від приватних китайських компаній, які одразу потрапляли під американські санкції. Також допомога йшла із Північної Кореї.
США ймовірно донесли Китаю думку про те, що не варто надавати допомогу Росії. Виявилося, що економічна співпраця з Вашингтоном для Пекіну є набагато цікавішою і вигіднішою.
Дві сторони нової "холодної війни" не сходяться політично, ідеологічно та мають економічні взаємні претензії. Однак вони готові спілкуватися та створювати нові правила міжнародної гри. На відміну від Росії, США та Китай розуміють, що велика війна нікому не потрібна,
– зауважив експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма".
Яких результатів варто очікувати від зустрічі Джозефа Байдена та Сі Цзіньпіна: дивіться відео
Китай завжди реагував на ці заяви Росії
Ці перемовини лідерів США та Китаю за ідеальним розвитком подій має стати частиною цілої серії зустрічей вже на рівні делегацій міністерств. Зокрема міністрів оборони, тому що питання військового співробітництва є найбільш критичним та охоплює питання України, Тайваню, Близького Сходу.
В цьому сенсі від цих переговорів варто чекати насамперед певного розуміння позиції Китаю щодо Росії та демонстрація наміру, що Пекін не збирається повноцінно допомагати Москві,
– підкреслив Краєв.
Також Китай має потужний важіль впливу на Росію у стримуванні її від застосування зброї масового знищення. У 2022 році як тільки Росія погрожувала ядерною зброєю чи загострювалась ситуація на Запорізькій АЕС, Китай завжди реагував.
"Пекін наголошував, що подібний розвиток є неприпустимим. Зараз він має ще раз підтвердити цю позицію. Принципово важливим буде для України, якщо Китай стане політичним гравцем, який стримуватиме Росію від розширення агресії", – зазначив Олександр Краєв.
Зустріч Джозефа Байдена та Сі Цзіньпіна
- Лідер Китаю розпочав 15 листопада візит до США. Мета його приїзду – участь у саміті Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Хоча головним пунктом його візиту стане зустріч з президентом США.
- Джозеф Байден та Сі Цзіньпін мають провести перемовини зокрема щодо конфлікту між Ізраїлем та ХАМАС. Також, за словами речника Білого дому з питань національної безпеки Джона Кірбі, глави США та КНР торкнуться питання підтримки США України в її протистоянні агресії Росії.
- Кірбі наголосив, що Пекін може докласти зусиль, щоб допомогти Вашингтону у його підтримці Києва та поширенні позиції Володимира Зеленського щодо розв'язання війни в Україні.