Документ, який оприлюднив Пекін, складається з 12 пунктів. Про це 24 Каналу розповіла голова правління Української асоціації китаєзнавців Віта Голод.

Не пропустіть "Мирний план" у тумані війни: які цілі переслідує Китай і як хоче використати Росію

Ініціатива Китаю має 3 частини

За її словами, цей "мирний план" можна розділити на 3 частини:

  • проукраїнську;
  • економічну;
  • прокитайську – 3 пункти які не стосуються України, але необхідні Пекіну, тому він вирішив їх додати.

Ядерна безпека

Якщо уважно подивитися на цей план, то там є 6 позицій, які варто виділити. Вони дещо збігаються з "формулою миру" президента України Зеленського. Насамперед це стратегічне зниження ризиків.

У цьому документі Китай офіційно зафіксував, що застерігає від використання ядерної зброї та початку ядерної війни. Китай підтримує безпеку атомних електростанцій, тобто виступає проти озброєних нападів на мирні ядерні об'єкти та наполягає на їхньому контролі з боку МАГАТЕ,
– пояснила Голод.

Припинення вогню

Ще один важливий пункт – припинення вогню. Однак тут є певне розходження. Так, Пекін застерігає сторони від ескалації, закликає зупинити війну та підтримує територіальну цілісність України. Водночас не закликає Росію вивести війська з території нашої держави.

Утім, з цим пунктом можна працювати. Цим займатиметься українська дипломатія.

Голод назвала проукраїнські пункти у "мирному плані" Китаю: дивіться відео

Територіальна цілісність та суверенітет України

"Що важливо, Китай підтримує територіальну цілісність та суверенітет України й цим фактично підтримує міжнародне право, а також статути й цілі ООН. Цим Китай підтверджує територіальну цілісність України в кордонах 1991 року. Це також збігається з "формулою миру" Зеленського", – повідомила Голод.

Інші пункти, які вказують на проукраїнську позицію Китаю

Окрім того, Пекін закликає до захисту цивільних осіб і військовополонених. Також знову є заклик до мирних переговорів України з Росією, який Китай транслював упродовж минулого року. Там назвали це єдиним способом "врегулювання кризи", тобто завершення війни Росії проти нашої держави.

Пекін вбачає для себе виняткову роль миротворця та медіатора, який має однакові відносини з обома країнами. Це продовження традиційної зручної для Китаю позиції.

Фактично ці пункти є проукраїнськими й це основа, з якою надалі мають працювати наші дипломати та політики,
– зауважила Голод.

За її словами, президент Зеленський вбачає велику роль Китаю у завершенні війни та продовжує звертатися до лідера КНР Сі Цзиньпіна. Відомо, що перша леді Олена Зеленська під час економічного форуму в Давосі передала листа від президента України очільнику Китаю.

Ініціатива Китаю щодо війни Росії проти України: що відомо

  • Напередодні роковин повномасштабного вторгнення Росії на територію нашої держави в Пекіні заявили, що готують документ, дотримання якого має допомогти завершити війну. Його опублікували 24 лютого 2023 року.
  • Утім, "мирний план" Китаю виявився досить неоднозначним. Точніше так, деякі з ого пунктів прямо суперечать іншим і навряд чи можуть бути ефективними у війні Росії проти України.
  • В Офісі Президента України вже відреагували на оприлюднений документ. Радник очільника ОПУ Михайло Подоляк наголосив, що цей план – це історія не про мир, а про заморожування конфлікту, програш нашої країни та наступні етапи російського геноциду.
  • Західні партнери активно обговорюють ініціативу Пекіна, але не сприймають її серйозно. Натомість вони розглядають ризик загрози для цивілізованого світу з боку Китаю упродовж наступних 10 – 20 років.