Яка ситуація в Луганську сьогодні, з чого все почалося і які можливі наслідки – читайте у статті сайту "24".

Читайте також: Збулася мрія Януковича, – журналіст про "військовий переворот" у Луганську

Передісторія і причини конфлікту в Луганську

Конфілікт між Плотницьким і Корнетом триває давно. Ще у 2014 році так званому "міністру внутрішніх справ "ЛНР" не сподобалися мінські угоди. У 2015 році "МВС" та "МДБ" терористичної організації заарештували тодішнього "міністра палива та енергетики" Дмитра Ляміна (підданого Плотницькому). Ватажок "ЛНР" у відповідь вирішив відправити у відставку "голову МДБ" Леоніда Пасічника, який відмовився іти.

У 2016 році Ігор Плотницький заявив про попередження "держперевороту". Тоді за спробу державного перевороту затримали колишнього "прем’єра ЛНР" Геннадія Циплакова. Згодом його знайшли повішеним у камері.

Читайте також: Як українці реагують на "переворот" у Луганську: жорсткі жарти з соцмереж

Активна фаза конфлікту між Плотницьким і Корнетом тривала протягом останнього місяця. Ватажок "ЛНР" звинуватив Ігоря Корнета, що той "віджав" будинок колишнього власника ФК "Зоря" (Корнет жив там протягом останніх трьох років). Проти "глава МВС" порушили справу і змусили виселитися з цього будинку.

Корнет у відповідь звинуватив Плотницького та його "адміністрацію" в інсценізації "держперевороту" 2016 року і у вбивстві Циплакова. Крім того, він звинуватив директора "ДТРК" "ЛНР" Анастасію Шуркаєву, праву руку Плотницького Ірину Тейцман і начальника охорони Плотницького Євгена Селіверстова в роботі на СБУ.

20 листопада Плотницький відсторонив Корнета від посади, та останній не погодився йти у відставку і забарикадувався разом з колишніми "беркутівцями" в будівлі "МВС".

Що сталося в Луганську 21 листопада?

21 листопада в окупованому Луганську озброєні люди із білими пов’язками на рукавах оточили будівлю так званого "МВС "ЛНР" і весь "урядовий квартал". Взявши під контроль будівлю так званого "МВС "ЛНР" та КРРТ (телебачення), Корнет поспіхом заявив, що "все під контролем", а його "ніхто не звільняв". "Глава МВС" вирішив рятуватися міфом, що це "спецоперація" із зачистки посадовців, які працювали на СБУ.

Читайте також: ОБСЄ показало військову техніку у Луганську під час "перевороту": фото

У Луганську відключили телебачення, радіомовлення та мобільний зв'язок.

А тим часом Плотницький дожидався підтримки з сусідньої невизнаної республіки "ДНР". І таки дочекався. Увечері в мережі з’явилося відео, як в Луганськ заїхали близько 200 одиниць військової техніки з окупованого Донецька, а також з Росії.

Ситуація в Луганську сьогодні

22 листопада силовики Корнета взяли штурмом генпрокуратуру "фейкової" республіки.За даними російської "Новой газеты", в результаті штурму було заарештовано "генерального прокурора" "ЛНР" Віталія Подоброго і "військового прокурора" Сергія Рахно.

За даними українського МВС, Плотницький втік до Росії. Однак інші джерела повідомляють, що лідер луганських бойовиків перебуває у своїй "адміністрації", яку посилено охороняє особиста охорона ватажка "ЛНР".

Читайте також: "Зелені чоловічки" Корнета розстріляли швидку у Луганську: повідомляють про загиблих

Загалом центр Луганська оточений бойовиками з автоматами. За словами місцевого мешканця, місто практично порожнє з вечора вівторка, люди масово виїжджають з окупованого Луганська. Однак медпрацівникам заборонили покидати місто.

Увечері терористичні ЗМІ повідомили, що Плотницького, його охорону, дружину і обвинувачувану в державній зраді "очільницю адміністрації" Ірину Тайцман утримують у підвалі "адміністрації" в Луганську.

Що каже українська влада?

У штабі АТО у вівторок ввечері завили, що в Луганську тривають банальні розбірки між терористами.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін у розмові з партнерами з ОБСЄ та ЄС сказав, що ці події зайвий раз доводять, що "саме Росія там всім рулить". "Це не тільки внутрішні розбірки там, всередині, між цими бандами – це також розбірки між відповідними російськими спецслужбами", – наголосив міністр.

Увечері 21 листопада Порошенко провів позачергове засідання Воєнного кабінету Ради національної безпеки та оборони. Президентові доповіли, що російські танки перетнули український кордон у Луганській області. Порошенко наголосив, що "українські Збройні Сили готові до будь-якого розвитку подій задля гарантування безпеки мирного населення".

Версії і наслідки

Розбірки через вугілля

Військовий експерт Дмитро Снєгирьов вважає, що Плотницький вирішив відсторонити "міністра МВС ЛНР" не стільки від виконання своїх службових повноважень, скільки від можливості контролювати фінансові потоки від продажу вугілля. Нещодавно Плотницький виявив, що частина вугілля виводиться в "ДНР" повз нього, і обіцяв кадрові рішення. Зокрема, Корнет відповідав за "силовий супровід" видобутку і постачання вугілля з території "ЛНР" на територію "ДНР".

Читайте також: Росія може встановити свою владу в "ЛНР", – політексперт

Снєгирьов наголосив, що охорону Плотницького здійснює безпосередньо спецпідрозділ служби зовнішньої розвідки РФ "Заслон". І вони не допустять негативного розвитку подій для ватажка "ЛНР".

Останній шанс для Плотницького

Російське видання РБК з посиланням на власні джерела пише, що Кремль у цьому конфлікті став на бік Корнета, однак Плотницького зараз не будуть відсторонювати від влади. Начебто Кремль хоче збільшити свій вплив у Луганську, адже Плотницький не виправдав сподівань Москви. Однак, за словами джерела з оточення Суркова, змінювати керівництво куратори з Кремля поки не мають наміру. Плотницькому дано останній шанс вибудувати систему заново – але вже без внутрішніх розборок, скандальних замахів і вбивств", – повідомив інформатор.

Конфлікт між ФСБ і Сурковим

Донецький журналіст Сергій Гармаш зазначив, що конфлікт насправді не між Корнетом і Плотницьким, а між помічником президента РФ Владиславом Сурковим (куратор лідерів так званих "ЛДНР") та ФСБ (курує силовиків "ЛНР"). Втім, ніякими кардинальними подіями, на думку журналіста, цей конфлікт не закінчиться. Адже, по-перше, у Суркова є безпосередній доступ до Путіна, а по-друге, підпис Плотницького стоїть під Мінськими угодами. Якщо його зараз "прибрати" – весь процес, який і так нелегітимний, втратить навіть приблизну легітимність. Тому усувати ватажка "ЛНР" Росії зараз зовсім не вигідно.

Контроль над бойовиками і підготовка до "виборів"

На думку журналіста "Радіо Свобода" Андрія Діхтяренка, російські військові заїхали в Луганськ, щоб не дати ватажкам бойовиків наробити дурниць. Він висловив думку, що Москва зараз піде на "розумний компроміс" – всіх залишать на своїх місцях, з формальними поступками один одному. За такого розвитку подій, можливо, Плотницкий втратить пару пішаків, але "вирішальний бій буде через рік – в листопаді 2018-го на "виборах глави "ЛНР". "Плотницького готують до поступового відходу у відставку паралельно з підготовкою "дорожньої карти" щодо формування нової перехідної влади і можливих дострокових виборів", – вважає журналіст.

Нарощення військової сили "під шумок" конфлікту

Журналіст Олексій Чибісов 22 листопада повідомив, що 99% техніки, яка зайшла в окупований Луганськ з так званої "ДНР" та Росії, за менш ніж добу опинилась на лінії фронту – у селищі Пархоменко, що неподалік від Станиці Луганської. "Під шумок розбірок між Корнетом та Плотницьким, судячи з усього, в РФ вирішили підготувати традиційне зимове загострення", – пише журналіст у Facebook.

Читайте також: Кремль поставить в "ЛНР" власного "смотрящого", – політолог

Також, на думку Чибісова, поява ж тисяч кадрових бійців внутрішніх військ РФ у Луганську разом із технікою та найманцями – це спроба пограти м'язами перед перемовинами Суркова із Волкером, а також можлива гарантія того, що із заколотом розберуться як буде потрібно Москві.

Послаблення окупаційної вертикалі

На думку блогера Сергія Іванова, Корнет побоявся, що його ліквідують, як "Гіві", "Моторолу" чи "Бетмена" і пішов ва-банк. Експерти називають цей конфлікт унікальним, тому що що за час бойових дій на Донбасі – це перший прецедент відкритого протистояння підданих і вищого керівництва самопроголошених "республік". І хто б за цим не стояв – самозванці чи російські спецслужби – окупаційна вертикаль стає дедалі хиткішою.

Читайте також: ЗСУ на Донбасі привели у бойову готовність свої резервні підрозділи