Після провокаційних заяв глави МЗС Польщі дружні відносини між трьома країнами, які вони намагалися вибудовувати десятиліттями, опинилися під загрозою краху, пише Dagens Nyheter.

Читайте також: МЗС Польщі висунуло нові звинувачення проти України

Шведське видання нагадує суть конфліктів. Так, Ващиковський спочатку накинувся на Україну: коли польським експертам не дозволили проводити ексгумацію останків поляків, загиблих в Україні під час Другої світової війни, польський дипломат закликав заборонити українцям із "антипольськими поглядами" в'їзд до Польщі.

Згодом він напав і на уряд Німеччини, який підтримав "демократичний рух опору молодого покоління поляків", йдеться у статті. Ващиковський поставив перед міністром оборони Німеччини Урсулою фон дер Ляєн вимогу – взяти свої "неприйнятні" висловлювання щодо польської демократії назад.

"Ми шоковані тим, що німецькі політики, які століттями утримувалися від втручання у внутрішні справи Польщі, вперше визнали, що мета їхньої політики – посилити польську опозицію", – висловився Ващиковський.

Польщу з її випадами у бік своїх країн-сусідів можна зрозуміти з огляду на криваву історію цієї європейської країни, адже дивовижно, як посткомуністичній Польщі вдалося налагодити відносини із Німеччиною після гітлерівської окупації, і з Україною після діянь УПА щодо етнічних поляків, зауважує автор публікації.

Читайте також: Кому з українців загрожує заборона в’їзду до Польщі: в МЗС країни озвучили перелік

Однак зараз ці досягнення виявилися під загрозою через необдумані висловлювання у трьох столицях. І саме націонал-консервативний уряд Польщі несе чималу частину відповідальності за це.

Нинішня бурхлива реакція міністра закордонних справ Ващиковського на тимчасову зупинку польських розкопок українськими бюрократами – теж не випадковість. Вона показує, що уряд у Варшаві готовий використовувати історію як биту у своїй зовнішній політиці. Це нагадує літній випад Ярослава Качинського, коли він вимагав у Берліна репарації на суму у тисячі мільярдів крон,
– зазначає шведське видання.

Нагадаємо, глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський заявив про складання "чорних списків" українських політиків з антипольськими поглядами. МЗС України зі свого боку зазначило, що держава не має наміру політизувати історичне минуле українсько-польських відносин і дотримуватиметься конструктивної позиції.