Коротко про результати розмови Зеленського з головами фракцій:

Читайте також: Зеленський підписав указ про розпуск Верховної Ради

"Консультації пройшли. Орієнтовно вибори на 21 липня. Але ми повинні змінити виборче законодавство", – сказав після засідання лідер Радикальної партії Олег Ляшко та додав, що його партія піде на вибори.

Зеленський скерує голові парламенту листа для проведення позачергового засідання Ради для зміни виборчого законодавства, додав нардеп. Позачергове засідання може відбутися протягом наступних 3 днів. В цей час нардепи можуть схвалити зміни до виборчого законодавства.

Читайте також: Партія Вакарчука відреагувала на заяву про розпуск Верховної Ради

Заява "Блоку Петра Порошенка"

"З погляду нашої фракції і партії БПП, є два аспекти в цьому всьому. Перше – це політичний аспект. Я хотів би підтвердити, що БПП готовий до дострокових парламентських виборів і обов’язково братиме в них участь. Щодо юридичного аспекту, є порушення Конституції", – заявив голова фракції БПП Артур Герасимов.

Заява "Народного фронту"

Партія "Народний фронт" має намір брати участь у позачергових виборах до Ради, заявив лідер парламентської фракції Максим Бурбак.

Що стосується участі нашої партії у виборах, хотів би ще раз підтвердити – ми їх не боїмося, готові і про це не раз заявляли,
– сказав Бурбак.

Він додав, що також вважає розпуск Ради політичним рішенням, адже не вбачає для цього конституційних підстав.

Читайте також: Порошенка можуть висунути на посаду прем'єра, – ЗМІ

Позиція "Відродження"

Співголова партії "Відродження" Віталій Хомутиннік заявив, що Зеленський запропонував змінами до виборчого законодавства скасувати мажоритарну складову і знизити прохідний бар'єр до 3% на виборах народних депутатів.

За словами Хомутинніка, з ініціативи фракцій обговорювали також уточнення норм про імперативний мандат.

Позиція "Самопомочі"

"Досягнуті сьогодні домовленості – це те, про що ми як політична сила "Самопоміч" пропонували протягом останніх декількох років. Це повне перезавантаження парламентської влади в Україні. Дострокові вибори, які ми підтримуємо", – заявив голова фракції "Самопомочі" Олег Березюк.

Читайте також: Об'єднання "Самопоміч" підтримує дострокові вибори парламенту, – Садовий

Але, більше того, президент пропонує парламенту і дає шанс виправити те, чого ще не зробив парламент. А це – руйнація феодальної злочинної мажоритарки або прикормлених округів,
– додав Березюк.

Він додав, що ще є питання імперативного мандату: "що якщо раптом тушки захочуть тоннами переходити з однієї фракції в іншу, їм треба це заборонити. Але це вже викликало дискусію. Тому що тушки є завжди вигідними для тих, хто маніпулює, користується владою у власних інтересах".

Позиція "Батьківщини"

Рада не зможе ухвалювати рішення після указу президента про дострокове припинення її повноважень, заявила лідерка фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

"З моменту видання указу, згідно з 85-ю і 90-ю статтями Конституції, парламент не може приймати закони, інші рішення, а може тільки піти на вибори", – сказала Тимошенко.

Читайте також: Гройсман і міністри: чим Україні запам’ятається поки що чинний уряд

При цьому Тимошенко переконана, що рішення Зеленського про розпуск Ради було законним.

Дивіться відео: як завершилося засідання президента та голів фракцій

парламентські вибори 2019 Верховна Рада коли вибори інфографіка

Чому Зеленський не мав юридичних підстав розпустити Раду? 20 травня під час інавгураційної промови Зеленський заявив, що розпустить парламент. До розпуску Ради президент доручив нардепам схвалити закон про зняття депутатської недоторканості, закон про незаконне збагачення та закон про вибори.

Проте юридично Зеленський не мав права розпустити Раду. Адже фракція "Народний фронт" 17 травня вийшла з парламентської коаліції. Тому депутати мають 30 днів, щоб створити нову коаліцію. А розпустили Раду протягом цього періоду неможливо, і після цього – теж. Адже 27 травня починається піврічний термін до закінчення повноважень чинного парламенту. Однак в команді Зеленського опирались на те, що де-факто коаліції не існує вже кілька років.

Яка виборча система діє зараз в Україні?

Виборча система, за якою ми обираємо народних депутатів, – змішана. 50% Ради обирається з мажоритарних округів і ще 50% – за пропорційною системою із закритими партійними списками.

Що таке мажоритарка? Це, коли ви голосуєте за одного кандидата з наданого переліку. Перемагає той, хто отримує більшість голосів виборців у своєму мажоритарному окрузі. За цією системою до парламенту потрапляють 225 депутатів

Що таке пропорційна система із закритими списками? Це, коли ви голосуєте за партію. Якщо партія набирає понад 5% голосів виборців, вона потрапляє до парламенту. Кількість місць у парламенті визначається пропорційно до набраних голосів.

Чому мажоритарна система неефективна?

Мажоритарна складова на парламентських виборах в Україні створює широкі можливості для підкупу виборців та фальсифікації результатів. Традиційно за місяць до виборів бабусі отримують пакети з гречкою, діти – дитячі майданчики, а мешканці округу – відремонтовані під’їзди чи 100-200 гривень за голос.

Здебільшого мажоритарники – це власники великого чи середнього бізнесу, які мають слабкі місця. Вони стають основою керованості парламенту – слухняними виконавцями замовлень влади, які за "потрібні" голосування отримують гарантії недоторканності свого бізнесу.

Тому, коли мажоритарники "дориваються" до влади, проблеми виборців цікавлять їх в останню чергу.