Що відбувається у Барселоні?

З 14 жовтня у низці іспанських міст, зокрема в Барселоні, десятки тисяч осіб вийшли на акції протесту. Серед них – переважно молодь, яка збиралася спонтанно та швидко. Організатором виступив рух "Демократичне цунамі".

Читайте також: Як минула ніч протестів у Барселоні: фото, відео пожежі та сутичок з поліцією

Демонстранти блокують автомобільні дороги та залізничне сполучення. В другому за масштабами аеропорту Іспанії, "Ель-Прат", було скасовано понад сотня авіарейсів. Протестувальники, намагаючись привернути увагу світу, перекрили доступ до терміналів. Тут же відбулися сутички з поліцією.

Зіткнення правоохоронців з мітингувальниками відбулися і в центрі Барселони. Кілька сотень демонстрантів перетворили мирні акції протесту на вуличні бої, підпаливши контейнери для сміття, встановивши барикади та кидаючи різні предмети у поліцейських. Останні відповідали пострілами гумовими кулями.

Барселона
У Барселоні протестувальники ледь не підпалили творіння Гауді / Getty Images

Заворушення становлять загрозу також для популярних туристичних об’єктів Барселони. Зокрема, у вівторок, вогонь із запаленого протестувальниками смітника перекинувся на огорожі неподалік від Ла Педрера – творіння відомого каталонського архітектора Антоніо Гауді та однієї з головних визначних пам'яток міста.

За перші три дні протестів було затримано понад 50 демонстрантів, 125 осіб постраждали внаслідок сутичок (з них 72 правоохоронці).

У ночі на 17 та 18 жовтня акції протесту загострилися. На вулиці Барселони виходило близько 20 тисяч осіб. Мітингувальники палили автомобілі, кидали коктейлі Молотова і каміння у правоохоронців та намагалися облити їх кислотою. По гелікоптеру поліції запускали піротехнічні ракети.

Напередодні радикально налаштовані протестувальники увірвалися в один із поліцейських відділків та кидалися піротехнічними виробами у правоохоронців, намагаючись потрапити до будівлі, де розміщується делегація іспанського уряду в Барселоні. У місті з'явилися нові блокпости та барикади, триває скасування низки авіарейсів через страйки.

У ніч на п'ятницю вперше участь у заворушеннях взяли ультраправі, які влаштували сутички з радикалами-прихильниками незалежності Каталонії. Як пише Еl Рais, 19 учасників зіткнень заарештували, щонайменше 18 осіб потребували медичної допомоги.

Що спричинило нову хвилю протестів?

Масові акції протесту, що спровокували зіткнення між іспанською поліцією та прихильниками незалежності Каталонії, почалися після того, як дев’ятьом лідерам каталонських сепаратистів оголосили вирок – від 9 до 13 років за гратами.

Серед них – колишні лідери автономного регіону та організатори референдуму про незалежність Каталонії, проведеного у 2017 році. Їхню справу близько двох років розглядали у Мадриді, проте вирок оголосили лише два дні тому – 14 жовтня.

Також суд поновив ордер на екстрадицію екс-президента уряду Каталонії Карлеса Пучдемона, який активно боровся за незалежність регіону і нині переховується у Бельгії. Іспанські органи юстиції звинувачують його у сепаратизмі.

Реакція сторін щодо протестів

Карлес Пучдемон на акції протесту проти рішення іспанського суду у Брюсселі заявив, що каталонська криза стосується європейської демократії в цілому. Він переконаний: ця проблема не є виключно іспанською чи регіональною.

Уже 18 жовтня Пучдемон добровільно здався владі Бельгії. Екс-лідера Каталонії доставили до суду, однак не арештували – до прийняття рішення про його екстрадицію до Іспанії.

Читайте також: Масові заворушення в Барселоні: люди перекрили міжнародний аеропорт

Регіональний президент Каталонії Кім Торра заявив, що вирок суду щодо арешту каталонських лідерів є "образою для демократії". Він закликав "припинити репресії, звільнити політв’язнів та дозволити вигнанцям вільно повернутися на батьківщину".

Крім того, каталонський лідер висловив бажання провести ще один референдум щодо незалежності регіону. За його словами, цьому не завадять ті вироки, які іспанський суд виніс лідерам руху за незалежність Каталонії, та спровоковані цим масові акції протестів.

У іспанському суді уже відреагували на таку заяву, пригрозивши правовими наслідками у разі будь-яких спроб ініціювати референдум.

Каталонія
У Каталонії вимагають амністії лідерів-сепаратистів / Getty Images

Оріол Жункерас, якого очікує найдовший термін ув'язнення, в інтерв'ю Reuters заявив, що цей вирок суду лише сприятиме посиленню руху за незалежність Каталонії.

В цілому, у каталонському регіональному уряді засудили будь-які насильницькі дії, зазначивши, що прихильники незалежності Каталонії завжди були миролюбивими. Натомість чинний уряд Іспанії зазначив, що саме меншина намагається повернути насильство на вулиці каталонських міст.

Очільник іспанського уряду Педро Санчес у середу зустрівся з трьома лідерами опозиції, щоб обговорити події.

Чи безпечно відвідувати Барселону зараз?

МЗС України опублікувало рекомендації для українців, які проживають у Барселоні або збираються відвідати місто найближчим часом. Так, тут рекомендують уникати масових скупчень людей, а також – утримуватися від відвідування центру Барселони та туристичних локацій.

Також варто звернути увагу на те, що міжнародний аеропорт "Ель Прат" частково заблокований демонстрантами. Отже, можливі затримки чи скасування рейсів, зокрема і до України. Тож потрібно слідкувати за змінами розкладу рейсів та завчасно планувати прибуття до летовища.

Що далі?

За інформацією іспанських ЗМІ, протестувальники планують розпочати подібні акції також у Мадриді. При цьому блокаду аеропорту припиняти поки що не збираються. На п’ятницю, 18 жовтня, прибічники каталонських лідерів планують загальний страйк у Барселоні. Зокрема, до участі закликають студентів та молодь з різних міст регіону.

Він повинен розпочатися приблизно о 18-й за київським часом. Як повідомляють іспанські ЗМІ, наразі тисячі каталонців одночасно просуваються до Барселони з провінцій п’ятьма "Маршами свободи". Відповідно, основні автомагістралі фактично заблоковані.

"Протестуючі в Сан-Кірзе просуваються по автостраді С-58. Вдома нікого! Усі на вулиці!", – так виглядає один із маршів.

Чи буде це супроводжуватися сутичками та заворушеннями? Відповісти важко, оскільки і в попередні дні планувалися виключно мирні акції без жодних насильницьких дій.

Уже менш ніж за місяць, 10 листопада, відбудуться позачергові вибори до парламенту Іспанії. Тому можна припустити, що нинішньому уряду країни "не на руку" продовження активних протестів. А саме рішення суду щодо арешту каталонських лідерів, ймовірно, матиме чималий вплив на політичні настрої жителів країни.

Більше про протести дивіться в сюжеті:

Чому каталонці вимагають незалежності регіону?Каталонія – найбагатший регіон Іспанії, який сплачує найбільше податків до бюджету країни. Це одна з причин, чому представники каталонського націоналізму прагнуть домогтися повного суверенітету та незалежності регіону. Також там заявляють про історичну і культурну особливість каталонської нації, розмовляють власною мовою та шанують традиції регіону.

1 жовтня 2017 року в Каталонії відбувся референдум про незалежність від Іспанії. Тоді каталонці більшість голосів віддали за відокремлення. Однак влада Іспанії не визнала референдум і його результати. Уже 27 жовтня Сенат Іспанії призупинив автономію Каталонії, у регіоні ввели пряме управління, а уряд та парламент розпустили.