Нині у російському політикумі звучить багато пропозицій, серед яких і скасування обмеження термінів президентства, розповів Путін в інтерв'ю для фільму "Пролетівши над безоднею". Про це повідомляє Інтерфакс.
До слова Хай краще буде стабільність, – Путін прокоментував можливу зміну влади у Росії
Нічого незвичного тут немає. У багатьох державах немає обмеження термінів президентства. У тих же США з історичної точки зору лише нещодавно це було скасовано,
– заявив Володимир Путін.
За його словами, 32-ий президент США Франклін Рузвельт був обраний 4 рази, а до нього можна було обиратися необмежену кількість разів.
"Та все ж таки для того, щоб забезпечити змінність влади – а для нашої країни це важливо – буде краще, якщо кількість термінів буде обмеженою", – сказав володар Кремля.
Якою насправді була ситуація у США?В одному Путін точно не збрехав – до 1951 року у Штатах справді не було обмежень щодо термінів президентства. Втім у державі ще з часів Джорджа Вашингтона існувала політична традиція, що ніхто з президентів після другого терміну більше не балотувався.
Її у 1941 році порушив Франклін Рузвельт, ставши президентом третій термін поспіль. Саме після цього обмеження вирішили прописати законодавчо, аби у майбутньому уникнути таких випадків.
Крім того, російський президент висловив переконання, що устрій парламентської республіки є "абсолютно неприйнятним" для Росії.
Для того, щоб ситуація в країні була стабільною, потрібно мати стабільні, стійкі, століттями відпрацьовані механізми багатопартійної системи. Та навіть там, де вони століттями відпрацьовані, ми зараз бачимо великі збої,
– заявив Володимир Путін.
Цікаво Тоталітарні режими закінчують однаково, – Зеленський про долю Путіна
Що Путін раніше говорив про змінність влади
Буквально кількома днями раніше лідер Кремля запевняв, що для Росії значно важливіше забезпечити стабільність у державі, а не змінність влади.
"Потім, коли країна набере більше впевненості в собі, ресурсів, жирку, тоді однозначно потрібно забезпечити змінюваність влади", – пояснював Путін.
Водночас він запевняв, що абсолютно не втомився від виконання обов'язків президента Росії. Мовляв, він не хоче нікуди іти, а будь-хто, хто опиниться на його місці, сприйматиме це не як роботу, а як долю.
Чому Путін робить настільки різні заяви?Зазвичай політики у такий спосіб намагаються "прощупати" ставлення суспільства до певних ідей. Імовірно, Путін у такий спосіб хоче дізнатися, чи підтримають його росіяни у п'ятий раз.
Як показують дослідження, росіян у цьому і справді потрібно ще переконати. Частка тих, хто хоче, щоб Путін залишився, і тих, хто чекає, що після четвертого терміну він таки піде, приблизно рівна – 45% проти 46%.
Читайте також Туреччина "показала зуби" Росії: важливі висновки для України
Як Путін намагається втриматися за владу
Нині у російському законодавстві існує норма про те, що будь-який президент може перебувати на посаді не більше як два терміни поспіль. Одного разу Путін вже обходив цю заборону – після другого терміну "тимчасовим президентом" став Дмитро Медведєв.
Після президентства Медведєва до влади повернувся Путін, а термін повноважень президента Росії зріс з 4 років до 6. Втім у 2024 році закінчуються черговий другий президентський термін Путіна, тож він запропонував скасувати обмеження щодо термінів президентства.