Можна багато сперечатися про ціну, яку Україна віддала за повернення своїх полонених, але за останні пів року з тюрем та підвалів окупантів змогли витягти більш ніж сотню українців. Утім, було чимало і дискусійних моментів, що стосується політики Банкової у питаннях війни на Донбасі та повернення окупованих територій.
До теми Що не зробив Зеленський: Шабунін про реформи президента
Згадати хоча б останній документ з Мінська про створення Консультативної ради, який пропонує бойовиків як учасників перемовин, а Росію переводить у статус спостерігача. Або ту ж саму "платформу примирення", яку пропонував радник секретаря РНБО Сивохо. Детальніше про те, що змінилося за рік у питанні війни на Донбасі – в ефірі 24 каналу розповіли головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов і засновник фонду "Повернись живим" Віталій Дейнега.
Як зазначає Бутусов, фрагментарна політика в Україні щодо цього питання була завжди, але сьогодні – вже на шостому році війни – очевидна її абсолютна тупіковість, неефективність та велика небезпека для держави.
"В 2014 році, коли війна починалася, було зрозуміло, що держави не існує, і вона не готова воювати з агресором, чинити опір. Це був свідомий розвал системи безпеки і оборони. Наслідки цього розвалу добре та погано, якось все ж таки, змінювали та вирішували", – згадав Бутусов.
Він підкреслив, що на шостий рік війни вже не можна в ручному режимі на ентузіазмі, на волонтерстві вирішувати системні проблеми розвитку держави і проблему війни.
Держава слабка, і наші дипломатичні позиції вкрай неефективні через цю слабкість та неефективність системи безпеки і оборони. Тому звичайно, що зараз, якщо ми хочемо результатів – то війна та оборона мають вестися професійно. Замість того ми бачимо насправді відкат. Зараз ситуація в армії набагато гірша, на жаль, ніж була в 2019 році,
– наголосив Бутусов.
Та додав: трішки покращилося управління на верхніх рівнях, але знизу – ті самі проблеми дезорганізації, які і були, і вони ж сприяли масовому відтоку досвідчених людей з армії.
Віталій Дейнега ж зазначає, що зараз вже є передумови для завершення війни, однак Україна ними не користується.
Передумови для закінчення війни я бачу на боці Росії. В неї серйозні економічні проблеми і не тільки, якими ми могли би скористатися. Тобто це дає нам дуже хороше вікно спроможностей: і мілітарних, і дипломатичних. До цього просто треба наважитися і бути сміливішими. Треба відчути все-таки, що ми є суб'єкт – ми можемо чогось вимагати, а не тільки йти на чужі умови,
– підкреслив засновник фонду "Повернись живим".
Дивіться повне відео програми "Політбюро" про рік президентства Зеленського
Детальніше про аналіз року президентства Зеленського – читайте тут.
Карта проведення Операції Об'єднаних сил / Інфографіка 24 каналу