Раніше Національна комісія регулювання енергетики обіцяла почати піднімати тарифи на електрику від квітня, проте несподівано вирішили зробити це з лютого. Проте більше платитимуть не всі. Підвищення торкнеться тих споживачів, які використовують понад 150 кіловат-годин на місяць. Або понад 250 кВт, для тих хто має електроплиту. В НКРЕ пояснюють, нині споживачі не покривають і половини видатків на виробництво та постачання електроенергії.

”Рівень відшкодування встановленими тарифами на електроенергію для населення станом на 1 січня 2011 року знизився до критичної величини - 24,4% від економічно обґрунтованого рівня”, - каже заступник керівника цінової політики НКРЕ Руслан Кайдаш.

Водночас, тарифи залишаться старими для тих, хто мешкає в багатоквартирних негазифікованих будинках. Також електроенергія не дорожчатиме для дитбудинків і гуртожитків сімейного типу, для багатодітних сімей та родин з прийомними дітьми. В НКРЕ обіцяють, гроші підуть на оновлення електростанцій і ліній електропередач. Проте експерти не дуже цьому вірять. Колишній міністр з питань житлово-комунального господарства каже, треба вимагати прозорості тарифів, аби було видно, куди дійсно підуть гроші.

”Я хочу сказати, що така комісія в галузі енергетики працює вже майже 15 років. Але я в черговий раз звертаю увагу - закону про цю комісію немає. Члени цієї комісії призначаються урядом. Уряд на сьогодні, на превеликий жаль, по суті складається з лобістів енергетиків. Скажіть будь-ласка, за умов такого призначення, можуть члени цієї комісії бути незалежними. Для мене це питання лишається риторичним”, - каже екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко.

З тим, що тарифи дійсно треба підвищувати, погоджується колишній міністр палива та енергетики Іван Плачков. Він впевнений, ціни на комунальні послуги і досі занизькі. Проте, на його думку, люди мають платити лише за фактично спожиту енергію, а не за те, що їй нараховують.

“Необхідно встановити на кожен будинок, на кожну будівлю, незалежно від призначення – чи це житловий будинок, власність, офіс – лічильник тепла. Це є основною обов’язковою умовою на сьогоднішній день”, - каже екс-міністр палива та енергетики України Іван Плачков.

”Ті, хто в свій час максимально перейшов від використання газу на використання електроенергії, яка, ви знаєте, у нас виробляється в достатній кількості. Ми її експортуємо, навіть. Після цього задумається, а чи не треба знову шукати якісь інші альтернативи, бо сплачувати при нинішній заробітній платі і при тих тарифах, які є на електрику і на газ - це є неможливим”, - каже прем'єр-міністр опозиційного уряду Сергій Соболєв.

Втім в уряді заспокоюють, що паралельно із зростанням тарифів буде продовжена і політика підвищення соціальних стандартів. Тож для людей підвищення не буде критичним, зокрема для пенсіонерів.

”За рахунок субсидій на послуги ЖКГ пенсіонери не відчують ніяких змін тарифів”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Надмірно розраховувати на субсидії не радять профспілки. Там кажуть, пільги отримує менша половина тих, хто дійсно їх потребує.

”Люди, які звертаються по субсидії, до них приїздять співробітники совбесу, які перевіряють, якщо в них є, наприклад, в сільській місцевості, є господарство - кури, ви вже не отримаєте субсидії. Якщо в міській місцевості у вас електроприбори - телевізор, якась техніка - ви теж її не отримаєте. Вам буде відмовлено в субсидії, причому необґрунтовано”, - каже голова Національного форуму профспілок України Мирослав Якибчук.

Нагадаємо, востаннє НКРЕ переглядала тариф на електроенергію для населення 5 років тому - тоді ціни підвищили на 25%.