НАБУ ввело свого спецагента в оточення депутатів Борислава Розенблата з "Блоку Петра Порошенка" і Максима Полякова з "Народного фронту", які за гроші погодилися змінити законодавство України для компанії з Об’єднаних Арабських Еміратів. Остання начебто воліла почати видобуток бурштину в Україні.
Бюро підготувало до Верховної Ради подання про зняття недоторканості з двох депутатів. Цей документ детально розписує всю схему, яка була застосована Розенблатом і Поляковим.
Загалом, бурштин в Україні – це як кокаїн в Колумбії. Незаконним видобутком займаються озброєні до зубів, як приватні армії, мафіозні структури, користуючись зубожінням населення та під дахом правоохоронних структур. Тому депутати Поляков і Розенблат швидко погодилися допомогти іноземній компанії за гроші вирішити її питання.
Читайте также: Петро Порошенко готується закручувати гайки в переддень виборчої кампанії
Протягом більше ніж півроку НАБУ скрупульозно фіксувала злочин. Справою Розенблата-Полякова займався другий підрозділ детективів НАБУ, для якого це стало найбільшим провадженням. Це унікальна операція за стандартами України, де правоохоронні органи звикли не викривати злочинців, а домовлятися з ними про відкат. Учасником розслідування також було Федеральне бюро розслідувань США.
Майже рік агент під прикриттям входила в довіру, інтегрувалася в злочинну організацію, ретельно все документуючи. В якості хабарів фігуранти отримували реальні гроші, от тільки всі номери банкнот були переписані. В поданні до парламенту тільки опис грошей, переданих як хабар, займає вісім сторінок.
НАБУ навіть простежило, куди один з депутатів – Поляков – витратив хабар. Прямо у вечір отримання відкату він купив два мобільних телефони, один з яких подарував дружині, а другий залишив собі. Коли журналісти попросили Полякова прокоментувати обвинувачення, він опустився до відвертого хамства.
Читайте также: Як українці стали заручниками змови влади та олігарха Дмитра Фірташа
Перший транш хабарів для Полякова та Розенблата становив по 7,5 тисяч доларів за внесення поправок до Податкового кодексу України щодо зменшення в п’ять разів рентної плати за видобування бурштину та звільнення від мита ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину.
Далі депутати увійшли у смак і почали пропонувати арабській компанії нові й нові можливості за хабарі. Наприклад, за 20 тисяч доларів Розенблат погодився вирішити питання з Держгеокадастром, який не хотів визначати межі ділянок для видобутку бурштину. Або за 55 тисяч доларів отримати потрібні рішення в житомирських прокурорів і суддів.
Розенблат навіть збирався заробити на схемах. Він передав документи своєї дружини для включення в число засновників "офшорки", на яку мали виводись зароблені гроші.
Видобуток бурштину в Україні
Останній епізод гучної справи – це отримання хабара в розмірі 200 тисяч доларів охоронцем депутата Розенблата. Сам фігурант згодом скаже, що гроші йому підкинули, і це породило навіть хвилю жартів у інтернеті, коли пересічні громадяни почали виступати з пропозиціями, аби їм також підкинули хоча би 10 тисяч доларів.
Обидва депутати, що фігурують у розслідуванні, є типовими представниками своїх політичних сил, які дорвалися до влади після Майдану та швидко почали капіталізовувати свої мандати в конкретні гроші.
Поляков – це депутат "Народного фронту" з квоти іншого фігуранта розслідувань Миколи Мартиненко в Раді. Він навіть брав свого патрона на поруки, коли його затримало НАБУ по урановій справі.
Читайте также: Влада Порошенка легалізувала корупціонерів з уряду Януковича
Вперше про Полякова я дізнався, коли він нападав на державну компанію "Укргазвидобування", вимагаючи від нового керівника зберегти контракт з "фірмою-прокладкою" Мартиненко, яка за завищеними цінами поставляла колтюбінгову установку на свердловини Полтавської області. Правда, ця установка чомусь йшла в морській комплектації, хоча в Полтавській області немає морського шельфу. А сама фірма-постачальник мала статутний капітал в розмірі лише двох фунтів стерлінгів та була зареєстрована разом з десятками інших фірм в пошарпаному будинку по сусідству з продажем пральних машин та матраців. Ця афера, яку покривав Поляков, один в один повторює "вишки Бойка", тільки в менших масштабах.
Розенблат є діячем більшого масштабу. Як мені вдалося з'ясувати в ході свого розслідування, перед обранням депутатом він володів бізнесом у Німеччині. Але, як повідомили в реєстраційних органах міста Дортмунда, з посади директора фірми Розенблат пішов аж через два місяці після обрання депутатом. Тобто на момент складення присяги він незаконно поєднував мандат народного обранця з підприємницькою діяільністю в Німеччині.
Читайте также: Як Порошенко використовує Генпрокуратуру для досягнення корупційних цілей
Чим завершиться справа Розенблата та Полякова, залежить теперь від регламентного комітету, який має зняти з них депутатську недоторканість. Є ризик, що спійманим на гарячому депутатам-хабарникам влаштують кругову поруку. Більшість у цьому комітеті контролюють соратники Розенблата та Полякова, а очолює його права рука Миколи Мартиненка, який має неприязні відносини до НАБУ.
Так само варто очікувати нової атаки влади на Антикорупційне бюро. Тому ми, всі небайдужі громадяни, повинні бути готовими захистити НАБУ від політичного тиску.