Напевно, про Саакашвілі сьогодні не говорить тільки мертвий. Сотні версій і прогнозів, тисячі коментарів, численні аналізи дій як влади, так і прибічників Міхеїла Саакашвілі. Проте, на мою думку, казус екс-президента Грузії розкриває більш глибинні та більш небезпечні процеси, які можуть мати невтішні стратегічні наслідки для України.

Читайте також: Екстрадиція Саакашвілі: стало відомо, допоки Україна може не видавати політика Грузії

На кордоні з Польщею відбулося те, що називається охлократією. Мова йде про "владу натовпу", яку Саакашвілі майстерно намагається підмінити поняттям "влада народу". Але незаконний перетин кордону не має нічого спільного з українським народом. То була воля саме натовпу, котрий у гонитві за своїм кумиром не бачить ані закону, ні країни, ні її кордонів.

Головна проблема натовпу нерозривно пов'язана з основним тактичним принципом тих, хто намагається з громадян створити саме натовп і використовувати його на власну користь.

Суть такої проблеми доволі проста: демократія трактується та використовується в залежності від ситуативних інтересів та методів боротьби за владу.

Маніпуляції з поняттям демократії – найперша зброя тих, хто у гонитві за владою не бачить ані держави, ні її народу. Тут варто згадати і "війну усіх проти всіх" Томаса Гоббса, і політичні принципи Макіавеллі, згідно яким "ціль завжди виправдовує засоби". Саме так діє сьогодні Міхеїл Саакашвілі, котрий чомусь не рветься до себе на батьківщину, розуміючи, що у Грузії він точно сяде за грати.

Чи є Саакашвілі державником? Ні, і це він довів своїми діями 10 вересня. Державники думають про державу і поступаються власними амбіціями заради стабільності та розвитку своєї країни. Але є ще категорія політичних аутсайдерів, які діють за принципом "чим гірше, тим краще". Звісно, їм не жити у нашій державі. До України вони їдуть як на роботу. Тому і ставлення до держави таке, як до роботодавця – зухвале, заздрісне та цинічне.

Політичні аутсайдери завжди породжують охлократію. Хаос, невизначеність, суспільна апатія, дестабілізація внутрішньої ситуації в країні – ось їхні методи і ось їхня зброя.

Крім того, вони завдають значних збитків і міжнародному іміджу України, чого особливо не можна пробачати у тій складній ситуації, в якій наразі перебуває наша держава.

Аби зрозуміти, ким є насправді Міхеїл Саакашвілі, проаналізуємо ставлення різних країн до нього. Він не потрібний своїй батьківщині Грузії, від нього втомилися США та Європа, його не сприймає більша частина України і, що найголовніше, він не має чіткого плану дій та стратегічних пропозицій.

Саакашвілі – політичний заробітчанин, людина без паспорту, громадянства та принципів. Чи здатний такий змінити Україну? Переконаний, що це риторичне питання. Більш важливе питання, чи здатні змінитися самі українці, аби в подальшому не ставати зброєю у руках тих, чия кінцева ціль – абсолютна влада та суцільний хаос?

Сподіваюсь, що здатні.

Читайте також: Слободян прокоментував стан постраждалих прикордонників внаслідок прориву Саакашвілі