Про це 24 Каналу розповів військовий оглядач з Ізраїлю Давид Шарп. Він переконаний, що дії США та Британії були виправданими, а обстріл хуситської інфраструктури не призведе до суттєвої ескалації.

Дивіться також В Офісі Президента відреагували на удари США з союзниками по Ємену

США тривалий час діяли нерішуче

Американці та британці досить пізно завдавали удару по хуситам, адже хусити фактично розв'язали війну проти міжнародного судноплавства, ще кілька місяців тому. Очевидно, що в цьому випадку не обійшлося без впливу Ірану, спільниками та "посланцями" якого є хусити.

Це наклалося на обережну політику адміністрації Байдена, що діє, виходячи з принципу "аби тільки не було ескалації", не лише щодо Ємену, а й щодо України. Це можна побачити на прикладі заборони на використання американського озброєння для ударів по російській території. Подібні принципи чинна адміністрація застосовує і щодо Ірану.

"Однак важливо розуміти, що терпіння американців не безмежне, і сьогодні вони, нарешті, зробили з великим запізненням цей очікуваний і необхідний крок", – зазначив Шарп.

Удар по хуситам – частина великого протистояння

Удар США та Британії по хуситам – це частина великої світової гри, де ведуться бойові дії на різних ділянках земної кулі. Це важливий момент для подальшого розвитку події, і вже незабаром стане зрозуміло, як на цей удар відповідатимуть хусити та Іран, а також наскільки сміливо діятимуть Сполучені Штати.

"Я б не квапився говорити про "третю світову війну". Про неї можна було б говорити, якби відбулося пряме зіткнення Росії та країн НАТО, а також Китаю (на боці Росії – 24 Канал). А певне розширення бойових дій на Близькому Сході – це лише крок до підвищення глобальної напруги й не більше", – запевнив ізраїльський експерт.

Натомість суттєве збільшення напруги на Близькому Сході могло б трапитися у випадку прямого зіткнення з Іраном або інтенсифікації протистояння Ізраїлю та Хезболли. А допоки ані Іран не завдав прямого удару по країнам регіону, ані жоден з його противників не атакував його, говорити про значну ескалацію передчасно.

Яким може бути подальший розвиток подій

Хусити мають принаймні дві можливості для відповіді на американсько-британський обстріл. По-перше, вони можуть продовжити перешкоджати судноплавству в Червоному морі й навіть спробувати атакувати своїми ракетами західні військові кораблі. Інша можливість – спробувати атакувати військові бази США на Близькому Сході.

"Якщо хусити спробують розширити площину своїх дій такими ударами, то можна очікувати додаткових кроків зі сторони США і, можливо, навіть якихось кроків щодо Ірану невійськового характеру", – припустив військовий експерт.

Не зважаючи на останні події, миротворчий підхід адміністрації США щодо Ірану не змінився. Ця зміна може статися хіба у тому випадку, якщо Іран піде на невластиві йому кроки, або коли "щось у лісі здохне".

Що відомо про єменських хуситів

  • Рух хуситів виник у Ємені ще в 1990-х роках. У 2004 вони здійснили невдалу спробу перевороту в країні, а через 10 років опісля цього зуміли захопити владу над північно-східною частиною країни.
  • В країні розпочалася нова хвиля громадянської війни із залученням міжнародних сил під проводом Саудівської Аравії, яка дуже жорстко обстрілювала Ємен. Однак режим хуситів вистояв, зокрема і завдяки підтримці Ірану.
  • Через тривалу громадянську війну Ємен перетворився на найбіднішу країну мусульманського світу. Після припинення бойових дій у 2022 році країна залишилась розділеною, при чому за хуситами залишилася її столиця та майже третина території.
  • В листопаді 2023 року хусити оголосили, що виступлять проти Ізраїлю після початку бойових дій у Секторі Гази. В межах цього угруповування вперше в історії застосувало балістичні ракети середнього радіусу дії для атаки Ізраїлю, однак ППО відбило ці напади.
  • Втім, на цьому хусити не зупинились і почали тероризувати світову судноплавство, атакуючи кораблі що рухались протокою між Червоним морем та Індійським океаном. Це завдало світовій економіці значних збитків, а окремі транспортні компанії навіть відмовились від цього морського маршруту.
  • Напади хуситів на кораблі не припинилися навіть після того, як США та низка інших країн ввели у Червоне море свої кораблі. Тому для того, щоб запобігти подальшим нападам, США та Британія атакували військові об'єкти Ємену з повітря та з моря, випустивши близько 100 бомб та ракет.