У 2017 році на виплату субсидій на житлово-комунальні послуги виділять 62 мільярди гривень, проти запланованих раніше 40 мільярдів. Розмір зимової субсидії на новий опалювальний сезон в уряді пообіцяли порахувати вже на початку листопада.
Читайте також: Стало відомо, коли розрахують "зимову" субсидію
Як і раніше, для призначення житлової субсидії громадянину потрібно звернутися до структурних підрозділів соціального захисту населення та надіслати/подати заяву. Якщо субсидія вже була призначена і у вашому домогосподарстві не сталося значних змін фінансового характеру – її буде продовжено автоматично.
"Якщо допомогу в травні призначено, у жовтні її розмір автоматично розрахують на новий опалювальний сезон. Жодних документів субсидіантам повторно подавати не потрібно", – кажуть в уряді. Субсидії призначаються на рік – з травня до травня наступного року. Окремо розмір субсидій розраховується на літній період та зимовий. Аби дізнатись, яку допомогу ви можете отримати від держави, можна скористатись калькулятором для розрахування розміру субсидій на сайті Кабміну.
Але з'явились нюанси.
Як змінився порядок призначення субсидій
У вересні Кабінет міністрів України дещо змінив порядок призначення та надання населенню субсидій та відшкодування витрат на оплату компослуг. Зокрема, продовжили термін подачі заяв на виплату заощаджених частин субсидій з 1 вересня до 1 листопада 2017 року. І передбачили можливість перепризначення субсидій на наступний термін у випадку невизнання простроченої заборгованості перед комунальним підприємством споживачем і наявності відповідного судового спору.
Читайте детальніше: Чи заберуть субсидії: у кого, чому і що натомість
Субсидії і заборгованість
В уряді розповіли, що держава дає можливість сім’ї протягом року вирішити питання з накопиченою в минулому заборгованістю за комунальні послуги. Якщо цього не зроблено, держава знову ж таки йде назустріч громадянам і дає змогу оформити договір реструктуризації боргу з постачальником послуги для продовження субсидії на наступний рік (2017-2018).
Якщо громадяни оскаржують у суді виставлену постачальником послуги суму заборгованості, а тому відмовляються сплачувати відповідні кошти або укладати договір реструктуризації, то варто пам'ятати, що борг за комунальні послуги, який оскаржується у суді, не впливає на субсидію. Якщо ж громадяни не погоджуються з заборгованістю, то вони можуть оскаржити її. Субсидія відновлюється з моменту тимчасового зупинення.
Заборгованість за березень, травень та червень не впливає на процес перепризначення житлових субсидій на новий період. Береться до уваги заборгованість за період до лютого 2017 року.
За що можна втратити субсидію
Це може статися у випадку одноразової покупки, сума якої перевищує 50 тисяч гривень. Однак, тут є винятки.
Виключенням може стати: оплата дороговартісного лікування будь-кого з членів сім'ї, довготривале накопичення коштів на купівлю квартири, оплата навчання дитини.
"Якщо, до прикладу, родина 10 років збирала кошти, щоб придбати собі помешкання, купівля квартири перевищила 50 тисяч гривень і у сім’ї немає іншого помешкання – такі люди мають змогу подати документи для оформлення житлової субсидії на розгляд Комісії з питань соціального захисту населення, які діють при кожній райдержадміністрації або органі місцевого самоврядування. Аналогічна ситуація і з оплатою навчання дитини", – пояснили у прес-службі уряду.
Якщо родина зробила покупку на більше 50 тисяч гривень у період отримання субсидії, безповоротну державну допомогу у сплаті компослуг їй не припинять надавати. Проте факт такої покупки впливає на право на призначення субсидії на наступний термін.
На оформлення субсидії також не впливає вартість майна, отриманого у спадок або у подарунок. Цей дохід не включається до сукупного доходу сім’ї і не береться до уваги при розрахунку розміру субсидії.
"Наявність у власності двох житлових приміщень, двох автомобілів також не впливає на право отримання субсидії. Береться до уваги офіційний дохід, який приносить це майно", – зазначили в уряді.
У випадку, якщо сім’я придбала квартиру у кредит, то при визначенні права такої родини на субсидію враховується сума першого внеску. Якщо ця сума перевищує 50 тисяч гривень, субсидія може бути призначена за рішенням Комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов проживання.
Субсидії і пенсія
Як відомо, з 1 жовтня було здійснено перерахунок та осучаснення пенсій, автоматично, без звернень пенсіонерів. Виникло багато чуток, що збільшення так само автоматично зменшить субсидії. Міністр соцполітики Андрій Рева заявив, що розмір перерахованих пенсій не впливатиме на субсидії у 2017 році.
Субсидія і орендоване житло
Якщо громадянин не зміг оформити субсидію, бо мешкає в орендованому житлі, але сплачує рахунки за тепло, газ, світло й воду, то шанси все-таки отримати субсидію є. Для цього потрібно оформити договір оренди житла у довільній формі і звернутися ще раз до органів соціального захисту.
Рішенням уряду не визначено жорстких вимог до договору оренди: його не потрібно завіряти нотаріально, достатньо лише двох підписів – власника житла та орендаря.
В прес-службі наголосили, що такий документ є офіційним підтвердженням права людини на субсидію і повинен братися до уваги місцевими органами соціального захисту населення на користь сім’ї.
Читайте також: Тарифи на комуналку: що подорожчає цієї осені