Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін у відеоблозі "Право на гідність" заявив, що оскільки кандидати до ВРП не проходять перевірок на доброчесність, єдиним критерієм відбору є лояльність суддівським кланам. Як він зауважив, законопроєкт Зеленського покликаний змінити цей підхід.

Читайте також Революційний висновок: Венеційська комісія взялась за судову мафію України

З чим не погодилась Венеційська комісія

За словами Шабуніна, у документі також передбачено створення окремого незалежного органу – Етичної ради, яка має перевірити кандидатів до Вищої ради правосуддя на доброчесність. Однак те, чи зможе вона гарантувати майбутнє "очищення" ВРП, залежить від її складу.

Шабунін зауважив, що згідно зі законопроєктом, Етична рада складатиметься із 3 суддівських представників та 3 міжнародних експертів. Однак без голосу хоча б одного судді жоден кандидат не зможе пройти далі. Саме з цим Венеційська комісія і не погодилася.

Позиція від Венеційської комісії, яка послідовно захищає самоврядність суддів, є просто революційною. Огидність української судової системи вже навіть її дістала,
– наголосив Шабунін.

До теми Зеленський закликав Раду повернути покарання в'язницею за брехню у деклараціях

За словами голови ЦПК, у Венеційській комісії зазначили, що недоброчесність членів Вищої ради правосуддя загрожує незалежності всієї судової системи. Через це й потрібно робити рішучі кроки, на які не здатні залежні судді.

Повний випуск відеоблогу "Право на гідність" за 12 травня 2021 року: дивіться відео

Що цьому передувало

  • Венеційська комісія 5 травня оприлюднила терміновий висновок щодо законопроєкту Володимира Зеленського про конкурсний добір та перевірку членів української Вищої ради правосуддя.
  • У ВРП вже відреагували на рішення Венеційської комісії. Там зауважили, що позитивно сприймають відповідну позицію.
  • Посол Євросоюзу в Україні Матті Маасікас висловив сподівання, що Україна дослухається до висновку комісії.