Про намір скликати депутатів в Офісі Президента говорять вже декілька днів. Зокрема, заступник глави ОП Руслан Рябошапка пояснив, для чого це потрібно.
Актуально: ЄС закликав Раду якомога скоріше ухвалити закон про Антикорупційний суд
Ми вже на четвер (18 липня – 24 канал) хочемо скликати позачергове засідання парламенту. Ми вимагатимемо від нього ухвалити законодавство, яке дало б можливість ефективної роботи Антикорупційного суду,
– сказав він.
Про які закони йдеться:
- про розвантаження суддів Антикорупційного суду, що дозволить суду запрацювати;
- про незаконне збагачення;
- про відстрочення штрафних санкцій для тих, хто не встигне розмитнити автомобілі на єврономерах.
Своєю чергою, глава держави Володимир Зеленський написав листа главі парламенту Парубію.
Прошу скликати 18 липня 2019 року позачергове пленарне засідання Верховної Ради України, до порядку денного якого включити розгляд внесених президентом проектів законів,
– мовиться у листі.
Лист, який Зеленський написав Парубію/ фото – "the Бабель"
До речі, Руслан Рябошапка зазначив, що якщо Рада не збереться, то антикорупційні ініціативи першочергово будуть прийнять новим парламентом.
"Що стосується штрафних санкцій щодо нерозмитнення авто з іноземною реєстрацією, то нам доведеться терміново скликати нараду із колегами з МВС, Нацполіції та Мінінфраструктури й представниками громадських об’єднань і шукати інші механізми, але закон таких механізмів наразі не передбачає", – сказав Рябошапка.
Він додав, що це може призвести до конфліктів на дорогах, коли поліція почне застосувати санкції і вилучати авто.
Про що мовиться? Річ у тім, що Рада 16 травня на 3 місяці відтермінувала введення штрафів для власників нерозмитнених авто на єврономерах. Відповідні правки до закону схвалили 236 нардепів. Так, пільговий період, протягом якого власників "євроблях" не штрафуватимуть, закінчиться уже 22 серпня.
Важливо! У лютому Конституційний суд скасував кримінальну статтю про незаконне збагачення. Мотивація суду була така: положення статті не відповідають принципам верховенства права і презумпції невинуватості.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році після Революції Гідності. Це було однією з вимог Євросоюзу на виконання Плану дій з візової лібералізації. Також це було одним із зобов’язань України перед МВФ.
Своєю чергою, президент Зеленський подав до Ради свій законопроект про незаконне збагачення. Він передбачає введення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення від 5 до 10 років. Таке покарання загрожує чиновнику, якщо він набув активів, вартість яких більш ніж на 204 тисячі гривень перевищує доходи цього чиновника. Окрім того, в законопроекті Зеленського такі справи пропонують передавати Вищому антикорупційному суду.
Як створюють Антикорупційний суд в Україні? Влітку 2018 року було ініційовано законопроект про Вищий антикорупційний суд, а вже восени почався відбір кадрів на конкурсній основі. Усі кандидати складали тест та виконували практичні завдання.
Вища кваліфікаційна комісія суддів 6 березня 2019 року обрала 38 переможців. Головою органу було обрано 37-річну Олену Танасевич, більше про неї тут. Вона очолюватиме суд протягом наступних трьох років. Початок роботи Антикорупційного суду анонсовано на 5 вересня.
Які функції будуть в Антикорупційного суду: інфографіка 24 каналу