Таку думку висловив політолог Олександр Кочетков, передає "Главред".

Читайте також: Відповідь РПЦ на рішення Константинополя щодо Томосу Україні буде жорстокою, – речник Кирила

"Нинішні активність і рішучість Вселенського Патріархату щодо української автокефалії є просто фантастичними. Але це було б неможливо, зокрема, й без неформального схвалення з боку президента Туреччини Реджепа Ердогана. Тому що Вселенський Патріархат територіально та адміністративно повністю залежить від турецької влади", – зауважив фахівець.

За його словами, хоча й Ердоган веде геополітичну гру на ослаблення "друга Володимира" (тут і ситуація з курдами, і газовий "Турецький потік", і загравання з США, і багато іншого), проте лише заради геополітики він не став би негласно сприяти Україні всупереч однозначній позиції Росії.

"Вважаю, президент Порошенко повинен був його чимось зацікавити, запропонувати щось, що мало б привабливий вигляд. Я не бачу інших варіантів, крім широкої автономії Криму під турецьким протекторатом", – наголошує політолог.

Водночас він переконує, що у стратегічному сенсі крах і розпад недоімперіі є неминучими, тому турецький лідер грає на далеку перспективу.

Крім того, Кочетков зазначає, що посередниками у подібних домовленостях могли виступити представники кримсько-татарського народу України, які перебувають у великому авторитеті у Реджепа Ердогана.

"Як на мене, то така ціна за автокефалію, без якої неможлива суверенна Україна, є цілком адекватною. Але в будь-якому разі, хотілося б не гадати, а знати цю ціну. Це куди важливіше, ніж лукаво вітати громадян України з отриманням Томосу, до якого ще працювати та працювати", – констатував аналітик.

Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення, що Томос про автокефалію буде надано Українській православній церкві. На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія. Також їх було визнано канонічними.

Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні? 9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.

Пізніше у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.