Що відомо про закриття кордонів?

На засіданні Кабміну 25 березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль закликав урядовців розробити пропозиції щодо повного закриття пасажирського руху через кордон. Оскільки люди, які повертаються в Україну, тут стають джерелом зараження Covid-19.

Важливо Зеленський звернувся до українців та туристів за кордоном

У цьому є нагальна необхідність. Тому що за останні тижні ми бачимо, що єдиним джерелом попадання коронавірусу в Україну був потік громадян з-за кордону і цей потік продовжується. Це посилює і збільшує кількість заражених на цю інфекцію людей… До кінця п’ятниці (27 березня, – 24) ми маємо зупинити будь-який пасажирський рух через кордони України в обидві сторони,
– зазначив Шмигаль.

Наразі йдеться лише про пасажирське сполучення. Українці все ще мають можливість повернутися на батьківщину автомобілем або перейти кордон пішки на тих пунктах перетину, де це дозволено. Для побудови маршруту скористайтеся картою.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков своєю чергою повідомив: у ніч на 28 березня повністю закривається авіасполучення та перетин кордону поїздами.

Станом на 27 березня в Україні працює лише аеропорт "Бориспіль". З 24 березня українцям заборонили перетинати кордон з туристичною метою. З 18 березня кордон для іноземців закрито, призупинено міжміське автобусне й залізничне сполучення.

Однак весь цей час держава продовжує евакуйовувати своїх громадян з різних країн. Усі, хто повертаються з-за кордону, мусять перебувати два тижні в ізоляції. Їхні адреси передаються Нацполіції, яка це контролює.

Скільки українців повернулося з-за кордону?

За даними МЗС, станом на 26 березня в Україну, за сприяння дипломатичних установ, повернулося 94 356 осіб. Лише за добу (26 березня) на батьківщину прибули 14 586 громадян.

Важливо В Україні запускають додаток, щоб стежити за дотриманням карантину

Тим часом МЗС у Телеграм розповідає позитивні історії, пов’язані з евакуацією. Наприклад, в Ісландії рейс SkyUp 3,5 години чекав на українців, які застрягли в кучугурах по дорозі в аеропорт. Поки далекобійники та рятувальні служби витягали автомобіль, тимчасовий повірений відомства у Фінляндії та за сумісництвом в Ісландії вів перемовини з авіакомпанією та о третій ночі заспокоював у Телеграм-чаті людей, які застрягли.

мзс
Вид з літака на засніжену Ісландію, дорогою до України / МЗС

Як бути, якщо повернутися не встигли?

Тисячі наших співгромадян все ще залишаються за межами країни. У МЗС обіцяють надавати юридичну, дипломатичну та фінансову допомогу українцям, які не можуть повернутись додому через закриття кордонів. Зокрема, про це заявив заступник міністра закордонних справ України Єгор Божок в ефірі "Прямого".

"Ми намагатимемося допомагати вам, в незалежності від розвитку ситуації. Навіть якщо розвиток подій у тих країнах і регіонах, де ви перебуваєте, не сприятиме вашому поверненню додому, ми все одно будемо з вами на зв’язку, ми все одно намагатимемося допомогти вам пережити чи прожити той час вимушеного перебування на місцях вашої дислокації належним чином. У тому числі надаватимемо вам фінансову, правову, консульську та іншу дипломатичну допомогу", – сказав Божок.

Рекомендуємо Скасування рейсів через коронавірус: як повернути гроші за квитки

МЗС зазначає, що посольства та генеральні консульства в усьому світі надаватимуть підтримку громадянам України. Зокрема, йдеться про:

  • співпрацю з правоохоронними органами країни перебування для захисту законних інтересів громадян у разі їх порушення;
  • інформування про можливість повернення до України, переміщення до сусідніх країн для подальшого повернення додому;
  • консультації щодо вирішення побутових питань та охорони здоров’я (адреси та режим роботи продуктових магазинів, аптек, лікарень тощо);
  • опрацювання з місцевою владою та бізнесом, готовими допомагати, питання тимчасового розміщення у спеціально виділених місцях (кампусах, соціальних закладах, школах тощо) тих наших громадян, які не мають засобів для існування та місця проживання;
  • ​налагодження зв’язку українців, які вимушено залишаються на території іноземних держав і потребують допомоги, з громадськими організаціями та громадами українців, які готові допомагати.

Також українцям радять залишатися на зв’язку з посольством або консульством у країні, де ви "застрягли". Для полегшення комунікації офіційні відомства створять спеціальні спільноти та канали у соціальних мережах і месенджерах.

Важливо Коронавірус Covid-2019: останні новини

Можливість організації додаткових рейсів після 27 березня буде залежати виключно від епідемічної ситуації всередині країни та можливості МОЗ забезпечити належні карантинні заходи для всіх, хто прибуватиме такими рейсами.

Якщо за час перебування за кордоном завершиться термін дії візи, вам необхідно повідомити про це українське посольство чи консульство за місцем перебування, надати копії документів та інформацію про те, де ви перебуваєте. Посольство звернеться до офіційних органів з проханням надати вам допомогу. Зокрема, продовжити строк перебування без накладення санкцій.

карантин
Чим карантин відрізняється від ізоляції / 24 канал