Чи означатиме введення воєнного стану повальну мобілізацію – розбирались журналісти 24 каналу.
Читайте також: У якому разі в Україні оголосять мобілізацію в період воєнного стану
Чи оголосять в Україні повальну миттєву мобілізацію?
Не зараз. Під час засідання РНБО президент заявив, що рішення про введення воєнного стану "не передбачає негайної мобілізації; але буде проведена відповідна робота з резервом першої черги".
У законі, який прийняла Рада, вказано, що "часткова мобілізація оголошується Президентом України у строки і в обсягах відповідно до загроз національній безпеці і обороні України".
Читайте також: В Україні оголосили воєнний стан: що це означає
Як пояснив 24 каналу депутат від "Самопомочі" Тарас Пастух, для оголошення мобілізації необхідний окремий указ президента Петра Порошенка, який має визначити скільки людей потрібно мобілізувати, яких саме фахівців та на яких час. Наразі особливих загострень немає.
Оперативний резерв І черги — це вже досвідчені воїни, які точно знають, що їм потрібно робити.
Це – резерв органів управління, військових частин, підрозділів ЗСУ, інших військових формувань (правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку), що включає резервістів та військовозобов'язаних (переважно з досвідом участі в антитерористичній операції), призначених для комплектування збройних сил та інших військових формувань, які прибувають для виконання обов'язків служби за викликом їхніх командирів як в мирний час, так і в особливий період.
Чи потрібно йти у військомат?
Рано. Єдине що ми знаємо, це описані президентом плани: "Рішення про воєнний стан не передбачатиме обмеження конституційних прав і свобод громадян. Це надзвичайно важливо".
Читайте також: Запровадження воєнного стану: якими будуть наслідки для України
Що робити?
Зберігати спокій. Можна уточнити свої дані, якщо ви знаєте, що входите до складу оперативного резерву, та контрольно перевірити контакти військкомату/частини. Та стежити за розвитком подій.
Читайте також: Напад Росії на українські кораблі: подробиці нового етапу російсько-української війни
Чи готові українські військомати?
Цілком. На відміну від 2014 року зараз в Україні всі точно знають, що їм потрібно робити, алгоритм та сценарії дій пропрацьовано всіма силовими відомствами.
Після вчорашнього засідання РНБО Генштаб повідомив, що Збройні сили України приведені у бойову готовність "повна". Всі підрозділи Міністерства внутрішніх справ переведено на посилену службу. В Державній прикордонній службі повідомили, що всі підрозділи, особливо ті, які реалізують морську охорону, переведені на посилений режим несення служби по всій ділянці українського кордону.
Читайте також: Кого мобілізують перш за все у разі нападу Росії: відповідь Порошенка