Під час свого виступу у Верховній Раді України Руслан Рябошапка, зокрема, відзвітував про досягнення за пів року його діяльності.
До слова Засідання Ради щодо висловлення недовіри Рябошапці: онлайн-трансляція
Я не знаю, яким буде рішення, але здогадуюсь. Та я хочу, користуючись нагодою, звернутися до людей. 28 років українська прокуратура була інструментом тиску та політичних репресій. У цьому залі є люди, які відчули це на собі,
– заявив генеральний прокурор.
За його словами, протягом усього часу незалежності Генеральна прокуратура України не мала жодної довіри людей та була джерелом власного збагачення для "обраних".
"Як наслідок – олігархи у прокурорських погонах. Ми ж робимо реформу прокуратури, яка вже увійшла в історію України. Ніколи раніше за 28 років прокуратура не зазнавала такого масового чищення та оновлення. 725 прокурорів, які не пройшли тест на фаховість і доброченсість, були звільнені", – підкреслив Рябошапка.
Виступ Руслана Рябошапки: дивіться відео
Він також переконує, що ті прокурори, які залишилися, почали більше цінувати свою професію. Насамперед через те, що вони нарешті змогли відчути власну незалежність.
Всього третій місяць з цих 28 років нова прокуратура живе за законом. Тому я стою у цій залі, і саме тому стоїть питання моєї відставки. Через те, що ті, кого ми позбулися, хочуть повернутися і жити далі, як жили ці 28 років,
– заявив очільник Офісу генпрокурора.
Крім того, Руслан Рябошапка перерахував результати діяльності оновленої прокуратури за останні 3 місяці:
- катування правоохоронцями громадян:
відкрито 27 проваджень, 7 правоохоронців притягнуто до кримінальної відповідальності; - незаконна вирубка і продаж лісів:
понад 3 тисячі кримінальних справ, понад 60 осіб притягнуто до відповідальності, а в судах понад 300 обвинувальних актів; - нелегальний гральний бізнес:
припинено діяльність понад тисячі незаконних закладів; - про гроші, вкрадені в українців:
притягнуто до відповідальності власників 12 банків, які вкрали 13 мільярдів гривень; прокуратура знає, як повернути і самі гроші; - боротьба з корупцією:
відкрито понад 1 тисячу 200 справ проти корупціонерів, майже 900 очікують на суд; - повернення захоплених земель, лісів та підприємств:
повернуто 29 елеваторів, 10 тисяч гектарів земель і понад 5 мільярдів гривень; - злочини пов'язані з війною:
притягнуто до відповідальності 86 осіб, ще 40 очікують на суд, а 27 – вже відбувають покарання.
"Ми не втратили жодної справи, ми не втратили жодного дня розслідувань. І зараз майже кожного тижня ми відправляємо до суду нові справи, притягуємо до відповідальності нових осіб", – наголосив Руслан Рябошапка.
Він заявив, що постанова, внесена ініціаторами, побудована на відвертій брехні і маніпуляції. Мовляв, його не цікавить думка депутата Максима Бужанського про реформу прокуратури.
Для мене найкращою оцінкою є лист батька Катерини Гандзюк, у якого нарешті з'явилася надія, що вбивці його доньки будуть покарані. Я не став нічиїм слугою. Я був і є незалежним, а незалежного прокурора не можна змусити – його можна тільки звільнити. Я йду, але йду для того, щоб повернутися,
– заявив генпрокурор і покинув сесійну залу.
Що відомо про ймовірну відставку генпрокурора Рябошапки
- 2 березня з'явилася інформація, що Рада може розглянути відставку директора НАБУ Ситника та генпрокурора Рябошапки.
- 3 березня повідомили, що у Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови про звільнення Рябошапки з посади керівника Офісу генпрокурора.
- 4 березня комітет парламенту з правоохоронних органів рекомендував депутатам самим вирішити долю Рябошапки.
- Дещо згодом поширилися чутки, що замінити Рябошапку на посаді може депутат від "Слуги народу" Сергій Іонушас.
- У четвер, 5 березня, Рада о 18:30 зібралася на позачергове засідання, щоб визначитися із цим питанням.
- Сам Рябошапка вважає, що Верховна Рада зацікавлена у його відставці, оскільки органи прокуратури після проведення реформи очистилися від тих співробітників, з якими парламентарі "звикли мати справу".