Таку думку 24 каналу висловив директор програм практичної політики Інституту політичної освіти (ІПО) Олександр Солонтай. З початку серпня 2022 року росія повідомила про призупинення експорту нафти через українську систему.
Читайте також Чи вистачить газу для опалення житла українців: у Міненерго дали прогноз щодо цієї зими
Крім того, москва обмежує постачання газу до країн Євросоюзу.
"Ми в одному човні"
За словами Солонтая, зараз енергетична ситуація у Європі пов'язана із тим, як розвиваються події в Україні.
Європейська енергетична безпека частково опинилася в руках українського фронту. Зараз перемога України може врятувати країни ЄС від залежності від росії, на яку вони колись підсіли,
– зазначив експерт.
Він додав, що енергетична ситуація ще більше зближує українців і європейців, адже "ми опинилися в одному човні".
Як Європа готується до зими
Взимку як Україну, так і країни Євросоюзу чекає мегавипробування, причиною якого стала росія.
"Найприємніше, що країни ЄС перестали готуватися на мінімалках. Зараз країна за країною – Італія, Польща, Велика Британія, Іспанія – починають рапортувати про те, що вони вже закінчили підготовку до зими", – сказав Солонтай.
Зверніть увагу Як газовий шантаж росії викликав прозріння в Європі
За його словами, влада європейських держав почала враховувати при підготовці можливі екстраординарні погодні явища.
"Газова "дубинка" працює проти самої росії"
Директор програм практичної політики ІПО вбачає у можливій енергетичній кризі й позитивний момент.
"Цікаво спостерігати, як російська газова "дубинка" починає працювати проти самої ж росії. Спочатку вона боляче била по нас і по Європі, а зараз може з'явитися протилежний тренд", – сказав він.
"Енергетична революція у Європі"
Високі ціни на енергоносії стимулюють енерготехнології. За словами Солонтая, вже зараз в Європі починає працювати величезна кількість програм енергозбереження на рівні населення. Європейці знову активно цікавляться альтернативними джерелами енергії.
За такої ціни на російські енергоносії очевидно, що краще обрати щось екологічніше і своє. Можливо, навіть відбудеться енергетична революція побутового споживання у Європі,
– наголосив директор програм практичної політики ІПО.
Якою була помилка ЄС
Солонтай висловив впевненість, що наступний опалювальний сезон у Євросоюзі мине нормально.
Думаю, за підсумками цієї зими Європа переконається у правильності свого рішення триматися якомога далі від москви. Вони (європейські політики – 24 канал) усвідомлять, що російська монополія була зайвою і вони свого часу зробили помилку, пригальмувавши розвиток альтернативної енергетики,
– сказав експерт.
На його думку, зараз у західних країн є велика можливість надолужити втрачене в енергетичній сфері.
Газовий шантаж росії: головне
- кремль використовує проти країн Європи газовий шантаж. Є загроза, що постачання можуть відключити в неочікуваний момент. Президент України Володимир Зеленський звертав увагу, що він не припиниться, тож Європа повинна бити по росії у відповідь жорсткими санкціями.
- Країни Європейського Союзу наприкінці липня погодили надзвичайний план щодо скорочення споживання газу. За словами дипломатів, план Єврокомісії передбачає скорочення національного споживання газу в період з 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року на 15 відсотків.
- Кожна з європейських країн також шукають додаткові варіанти, як пережити зиму. Зокрема, Італія розглядає Алжир як потенційного нового постачальника газу, нарощує використання відновлюваних джерел енергії та повернулася до вугілля, щоб освітлювати будинки й щоб міг працювати бізнес.
Зверніть увагу – Угорщина почала отримувати додатковий газ з Росії: дивіться відео