Реформа СБУ – одна з найважливіших реформ для оновлення всієї системи функціонування української держави. І з цим погоджуються ледь не всі політики й чиновники. От тільки на словах, бо ж навіть не вчора обіцяних змін немає так довго, що європейські колеги встигли кілька разів за рік нагадати українським державним мужам про "забуту" реформу. Останнім це зробив голова представництва Євросоюзу в Україні Хюг Мінгареллі, пише DW.

Назагал, СБУ, по суті, не реформували від початку Незалежності. Цей орган наразі виконує надто багато функцій, які його й не стосуються навіть. Це і є основною проблемою, яка, водночас, гальмує й дестабілізує роботу інших правоохоронних органів, особливо нових, й відкриває безмежні можливості для тиску й корупції для чиновників різного штибу.

Читайте також: Спецслужби затримали друга "Мотороли" та Захарченка – підтвердження Держприкордонслужби

Найголовніше, що необхідно змінити – це, власне, дозволити-таки СБУ займатися її основною функцією, себто безпекою України. Адже СБУ чи не найбільше займається корупційними справами, які, по суті, навіть не мають підпадати під її пряму юрисдикцію: співробітники не мають достатньо компетенції для фахового розслідування, особливо у сфері фінансових правопорушень.

Та попри це, вони реєструють провадження за злочинами, які не можуть бути для них підслідними,
– розповів головний експерт групи "Антикорупційна реформа" Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов.

Тож окремі функції СБУ мають розділитися між іншим правоохоронним органам: НАБУ, Нацполіція та ще не створене (але вже багатостраждальне) ДБР. Натомість СБУ залишиться головним контррозвідувальним відомством країни, чим вона й мала бути за ідеєю.

Неприємними також виглядають постійні скарги на СБУ через невмотивовані обшуки в IT-компаніях. Також, українські журналісти неодноразово публікували докази невідповідності статків й заробітної платні топових службовців СБУ. Все це надто довго висить у повітрі, аби залишатись в тіні. Попри все, реформа досі стоїть на місці й виключно через небажання окремих політиків втрачати контроль чи гілки впливу: це стосується, зокрема, й Турчинова та Порошенка.

Читайте також: Реформа СБУ: уже три года как надо!

Втім, залишається надія, що хоча б західні колеги, від яких значною мірою залежить "добробут" українських політиків, відповідальних за цю реформу, зможуть вплинути на цей процес, і Служба безпеки України почне захищати Україну у повну силу всіх своїх можливостей.