Про стосунки Києва та Варшави

— Візит Дуди — безумовно, знакова подія, адже це перший візит новообраного польського голови до України. З іншої точки зору, цей приїзд важливий і з огляду на те, що в самій Польщі зміна влади вважається зміною ідеології. Хоча навряд чи це суттєво вплине на добросусідські стосунки між нашими країнами.

Можуть змінитися відносини між Польщею та країнами західної Європи. Наприклад, наразі є незадоволення Варшави політикою ЄС щодо біженців. Але, думаю, на стосунки з Україною в стратегічному плані це не вплине.

Про санкції проти Росії та співпрацю із НАТО

— Європейські санкції щодо Росії будуть подовжені. Є певні розбіжності всередині окремих держав, але загалом Європа солідарна в цьому питанні. Адже зараз немає жодних підстав думати, що санкції будуть скасовані.

Варто очікувати змін у співпраці України та НАТО. Але більше в короткостроковій перспективі треба покладатися на відносини з найближчими сусідами: країни Балтії та східно-центральної Європи, зокрема Польщею.

— НАТО — не швидка перспектива. Окремі західні країни навпаки думають, за наразі не варто активізовувати вступ України до Альянсу.

Тому безпековий аспект у перемовинах із Польщею є дуже важливим. Ініціатива створення спільної польсько-української бригади та поглиблення військової співпраці може стати надзвичайно дієвою.

Про скасування візового режиму

— Вважаю, що звіт Європейської комісії із питань лібералізації візового режиму України з ЄС буде позитивним. Те, що сьогодні його не опублікували, навряд чи має політичний підтекст. Можливо, це просто бюрократична тяганина.

Уже на стадії прийняття "безвізових законів" були зауваження про те, що до них необхідно буде вносити зміни. Затягування питання в Європі, скоріше, пов'язане із цим аспектом.