Аналіз програм партій щодо важливих питань шукайте тут.

Читайте також: Екзит-пол на парламентських виборах України-2019: відомі результати голосування

Що говорять експерти про проблеми ЛГБТ-спільноти і шляхи їх вирішення?

Згідно опитування фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, яке було проведене в 2018 році, 21% українців вважає, що права геїв, лесбіянок, транссексуалів повинні бути обмежені. 26% опитаних – за обмеження прав за певних обставин. 38% переконані, що обмежувати права геїв, лесбіянок, транссексуалів не можна.

Міжнародні організації постійно звертають увагу української влади на дискримінацію прав ЛГБТ-спільноти.

"Расова належність, колір шкіри, національна або етнічна належність, стать, ґендер і ґендерна ідентичність, вік, стан здоров’я, громадянство, сімейний та шлюбний стан, соціальний стан, рід занять, майновий стан, місце проживання, ставлення до релігії, конфесійна належність – ось далеко не повний список проявів дискримінації", – зазначається в доповіді ООН "Дискримінація в Україні: очевидна і прихована" за 2018 рік.

ЛГБТ

Уляна Мовчан, програмна директорка ГО "Інсайд"

Зараз політики не говорять про захист прав ЛГБТ-спільноти. І суспільство не знає, чого від них чекати. І в цьому небезпека. Раніше на виборах питання ЛГБТ використовували, як роздільне для різних політичних сил. Ті, хто заявляв, що проти одностатевих шлюбів, отримував додаткову підтримку виборців. Наразі в контексті євроінтеграції більшість партій уникає розмов на цю тему.

Певні політичні сили після приходу до влади можуть почати диктувати ненависницьку позицію до прав не лише ЛГБТ-спільноти. Дуже актуальна проблема дискримінації ромської спільноти.

Читайте також: Легалізація медичного канабісу: програми партій, які йдуть у Раду

За статистикою, якщо керуватися науковими дослідженнями, вважається, що в Україні представників ЛГБТ-спільноти 1-5%. Але закон "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" не дієвий. Всі організації, що займаються правами людини, вимагають його вдосконалення. Там немає означення сексуальної орієнтації і гендерної ідентичності.

Андрій Вігірінський, політолог

Рух в Європу означає рівні права для всіх. Якщо ми за євроінтеграцію, то повинні прийняти цінності ліберального суспільства. Зокрема, і рівні права і можливості для представників ЛГБТ-спільноти. Не може бути проявів дискримінації, як на законодавчому рівні, так і в суспільстві. Водночас відсутність дискримінації не означає публічних вимог якихось пільг або преференцій. Бо тоді це теж певна дискримінація.

Читайте також: КиївПрайд 2019: провокації та затримання на Марші рівності

Але політичні сили чітко розуміють, на який електорат орієнтуються. ЛГБТ-спільнота не дуже велика. Тому політики, як правило, обходять цю тему на виборах. Або виступають проти одностатевих шлюбів.

Хоча є зворотній бік медалі, що стосується одностатевих шлюбів – усиновлення дітей – це політично гостре питання. В Україні дуже багато дітей виховуються в дитячих будинках. Їх всиновлюють, зокрема, іноземці. Але могли б всиновити одностатеві пари. Краще, щоб дитина виховувалася в сім’ї, ніж рости в дитбудинку на вбогому державному утриманні. У чому тут зло, якщо дитина буде забезпечена?

Українці, на жаль, ліберально-консервативні і сприймають усе в крайнощах: ліві-праві, україномовні-російськомовні, Захід-Путін. Немає середини.

Якими партії бачать шляхи забезпечення рівних прав для ЛГБТ-спільноти?

"Слуга народу"

Лідер "Слуги народу" Дмитро Разумков в інтерв’ю "Новому врємєні" заявив, що в партії немає єдиної позиції з питання одностатевих шлюбів. За його словами, питання складне, тривають глибокі внутрішньопартійні дискусії.

"Ми розуміємо, що якою б не була наша відповідь, знайдуться ті, хто буде незадоволений. Тому, щойно ми досягнемо консенсусу в цьому питанні, обов'язково проінформуємо громадськість", – сказав Разумков.

Читайте також: Які тарифи будуть після виборів: програми партій, які йдуть у Раду

За словами Андрія Вігірінського, заява Разумкова про те, що триває дискусія означає, що для "Слуги народу" питання прав ЛГБТ-спільноти не пріоритетне. У програмі партії про це нічого не сказано. Отже, його вважають не актуальним.

слуга народу
Для "Слуги народу" питання ЛГБТ складне і його вивчають

Уляна Мовчан додає: таке уникання прямої відповіді свідчить про те, що невідомо, чого очікувати від "Слуги народу" в парламенті.

"Опозиційна платформа – За життя"

Лідер партії "Опозиційної платформи – За життя" Юрій Бойко проти одностатевих шлюбів. За його словами, "це така дурість, яка для нашого християнського суспільства є неприйнятною".

опозиційна платформа за життя
"Опоплатформа" категорично проти одностатевих шлюбів

Андрій Вігірінський зауважує: електорат "Опоплатформи" – це жителі південно-східного регіону, промисловці, шахтарі, пенсіонери з пострадянським мисленням. Тому Бойко і виступає категорично проти забезпечення рівних прав ЛГБТ-спільноти.

За словами Уляни Мовчан, проросійські партії дуже негативно налаштовані відносно ЛГБТ-спільноти.

"Європейська Солідарність"

Лідер "Європейської Солідарності" Петро Порошенко за побудову толерантного, демократичного та європейського суспільства. І за рівні права, згідно до статті 24 Конституції України. При цьому Порошенко за традиційні християнські цінності.

Видання "Новоє врємя" нагадує: в 2018 році депутат Європарламенту Ребекка Хармс заявила, що під час розмови із представниками АП їй передали слова тодішнього президента Петра Порошенка про намір представити проект закону про рівні права. Хоча, як відомо, такої ініціативи так і не було.

Європейська солідарність
Петро Порошенко не виконав взяті перед ЄС зобов’язання щодо прав ЛГБТ

Уляна Мовчан нагадує: згідно Плану реалізації стратегії з прав людини – до 2020 року Україна зобов’язана удосконалити антидискримінаційне законодавство. Поки це виконано на декларативному рівні, що не відповідає нормам Європейського союзу. І це може стати на перешкоді до вступу в ЄС, де права людина – одна з найвищих цінностей.

ВО "Батьківщина"

Юлія Тимошенко ухиляється від обговорень питань рівності та дискримінації. Лідерка ВО "Батьківщина" лише зазначає про правильні закони, правильну віру і правильні цінності.

батьківщина
В "Батьківщині" за правильні цінності

Електоральне поле "Батьківщини" – це пенсіонери. Для Юлії Тимошенко права ЛГБТ-спільноти – не настільки гостре питання, щоб когось переконувати в необхідності забезпечення рівних прав для представників іншої сексуальної орієнтації,
– зауважує Андрій Вігірінський.

"Голос"

Лідер партії "Голос" Святослав Вакарчук, коментуючи своє ставлення до ЛГБТ й можливості легалізації одностатевих шлюбів, заявив, що Україна — країна рівних прав та рівних можливостей.

Читайте також: Парламентські вибори-2019: які партії-кандидати йдуть і які в них шанси

Як відзначає Андрій Вігірінський, "Голос" ніби за права ЛГБТ-спільноти, але наголошує, що за традиційні сімейні цінності. Суперечлива позиція.

"Голос" – прогресивна проєвропейська сила, яка поки що не має ядерного електорату. Тому говорять про рівні можливості для ЛГБТ-спільноти. Серед прихильників багато молоді. Питання, якщо це буде зобов’язанням партії, то як "Голос" реалізовуватиме його в парламенті?
– наголошує Вігірінський.

На думку Уляни Мовчан, вислів Вакарчука можна тлумачити, як завгодно. Це може означати, що у нас уже рівні права, і не треба нічого робити. Або ж це означає, що "Голос" готовий на законодавчому рівні захищати права ЛГБТ-спільноти.

Попри намагання більшості політичних партій обійти проблеми рівності прав ЛГБТ-спільноти, наступному парламенту доведеться вносити зміни до законодавства. Це одне з важливих зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Інакше в стосунках України і ЄС виникнуть непорозуміння.