Під стіни "суду" приїхали десяток журналістів та активістів, аби підтримати полонених моряків.
Читайте також: Військові не будуть заселятись в оселях українців, – Тука про воєнний стан
Кримачанин, що вийшов на підтримку українських військовополонених сказав, що суд посилено охороняють, а у самих кримських татар обшукують.
На жаль, сказати слова підтримки затриманим не вдалось, адже на засідання допустили тільки російських журналістів. Поспілкуватися з українськими моряками дозволили лише їх адвокатам. І то, не довго. Так звані судді обрали запобіжні заходи для кількох моряків.
Нічого незаконного вони не зробили, і це видно у протоколі. Тим не менш, їм обрали запобіжний захід – утримання під вартою. Для мого підзахисного – до 25 січня 2019 року,
– сказав адвокат Андрія Оприска Маммет Мамбетов.
Моряків розділили на три групи: 15-тьом одразу обрали запобіжний захід, а решту привезуть до суду у середу 28 листопада. Серед них – Олег Мельничук – командир буксиру "Яни Капу".
Його утримують в ізоляторі тимчасового тримання у місті Білогірську. Мені вдалося потрапити до нього, поспілкуватися, підтримати його дух. Почуває він себе більш-менш, розуміє в яку ситуацію вони потрапили. Вважає себе повністю невинним,
– зазначив адвокат Олега Мельничука Едем Семедляєв.
Українські кораблі, взяті у полон РФ
Ще кілька моряків зараз залишаються у медчастині військової частини в Керчі. Батько Василя Сороки Віктор сказав, що його син поранений і знаходиться у лікарні, проте місцеперебування не відомо. Вчора Васі дали можливість зателефонувати своїй дружині Ірині, він сказав декілька фраз: живий, здоровий, руки-ноги цілі і все.
Варто зазначити, що через зізнання, яке під тиском надали деякі військових – для них зможуть просити найсуворіші запобіжні заходи.
Не знаю, який на них був психологічний або фізичний тиск, щоб вони таке сказати. У перші години тиск найбільший. Поки людина знаходиться в стані шоку – на нього тиснуть максимально, щоб вичавити його як лимон,
– сказав колишній військовополонений Володимир Жемчугов.
Командування моряків вже заявило, що не засуджує героїв, адже швидше за все псевдо зізнання просто вибили із затриманих. Про це написав командувач військово-морських сил у відкритому листі.
Що сталося в Азовському морі та чому це отримало такий резонанс? 25 листопада Росія вдалась до відвертої агресії в Азовському морі. Прикордонний корабель РФ протаранив рейдовий буксир українських військових. При цьому командування ВМС України наголошує, що два малих броньованих артилерійських катери та рейдовий буксир ВМС ЗСУ переходили з порту Одеси до порту в Маріуполі планово та відповідно до міжнародних норм.
Росія не забарилася з реакцією. У Федеральній службі безпеки РФ заявили, що українські військові кораблі "неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ" і продовжили рух до Керченської протоки.
Попри це група кораблів ВМС України продовжила свій шлях до Маріуполя. Щоправда, вже під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні судна відкрили вогонь по українських кораблях, внаслідок чого 6 українських воїнів зазнали поранень. Також Росія захопила два українських судна.
Згодом у Кремлі такі кроки пояснили тим, що Україна здійснила провокацію – до прикладу, коли російська сторона, зокрема, вимагала негайно зупинитися, українські кораблі нібито жодним чином не реагували та здійснювали небезпечне маневрування. Також у відомстві заявили, що під час конфлікту біля Керченської протоки на українських кораблях начебто розгорнули артилерійські установки, підняли їх на 45 градусів і направили у бік російських кораблів.