"За словами співрозмовників УП в Офісі Президента, рішення про введення НС може бути розглянуто вже у вівторок, 24 березня", – пише "Українська правда".

Важливо знати Надзвичайний стан в Україні: що означає і як жити в його умовах

Тим часом "РБК-Україна" з посланням на джерело в парламенті повідомляє, що Рада може зібратися на позачергове засідання не раніше 25 березня.

За даними джерел "УП", зараз Кабмін разом з депутатами і РНБО напрацьовують екстрені пакети законопроєктів, які повинні не допустити економічного та соціального колапсу в Україні.

Раніше 24 каналу теж стало відомо з власних джерел, що рішення засідання РНБО буде підписане Зеленським. Тож цього тижня депутати Верховної Ради зберуться на позачергове засідання, аби його ухвалити. Тоді рішення про запровадження НС почне діяти на території усієї України.

Надзвичайний стан, якщо Зеленський таки наважиться його запроваджувати, буде, швидше за все, реалізований через уряд, пише "Українська правда".

За законом, пропозицію президенту щодо запровадження НС має надавати РНБО. Але у разі пандемії це може зробити і уряд. Саме такий варіант на Банковій бачать пріоритетним, хоча можливий і варіант з РНБО.

Дати позачергового (засідання Ради – 24 канал) поки немає,
– заявив глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія агентству Інтерфакс-Україна.

Він розповів, що на засіданні погоджувальної ради 23 березня з'ясовували позицію фракцій щодо голосування поза Радою та стан напрацювання законів по коронавірусу.

На уточнювальне питання, до якого висновку дійшли по голосуванню поза парламентом, Арахамія відповів: "Половина – "за", половина – "проти

Хто за і проти введення НС

Локомотивом у питанні введення надзвичайного стану виступає міністр охорони здоров'я Ілля Ємець, який з самого початку стоїть на позиціях жорсткого сценарію. Також таку ідею підтримує глава МВС Арсен Аваков.

Категорично проти таких радикальних дій виступає опозиція в особі п’ятого президента Петра Порошенка.

Тим часом заступник глави фракції "Голос" Ярослав Железняк заявив, що більшість фракцій парламенту виступають проти введення надзвичайного стану.

"Була робоча група, вона ж – засідання глав депутатських фракцій, організована повністю онлайн... Обговорювалися кілька питань: перше – це порядок денний позачергового пленарного засідання, зараз він ще формується, друге – це ставлення фракцій до введення надзвичайного стану, більшість з них виступили категорично проти такого рішення", – сказав Желєзняк агентству Інтерфакс-Україна після засідання погоджувальної ради.

Третє питання, яке обговорили на засіданні голів фракцій, – формування законопроєктів, які повинні бути ухвалені на позачерговому засіданні і формат з ухвалення, тобто місце проведення, формат засідання і формат голосування.

Нардеп зазначив, що фінального рішення обговорюваних питаннях поки немає. За словами Железняка, позачергове засідання Ради може відбутися на цьому тижні, порядок денний формується і узгоджується.

Що таке надзвичайний стан?Це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях. Вводиться він при виникненні надзвичайних ситуацій не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян.

Що передбачає НС
Що передбачає режим надзвичайного стану / Інфографіка 24 каналу

Як запроваджується надзвичайний стан

Указом президента. Пропозиції щодо його введення в Україні загалом або в окремих її місцевостях президентові подає Рада національної безпеки і оборони України. Далі він має бути затверджений Верховною Радою протягом двох днів. За умов, що вимагають невідкладних заходів для врятування населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введено без попередження.

Наразі в Україні загалом діє посилений карантин. У 7 регіонах влада на місцях ввела режим надзвичайної ситуації: у Чернівецькій, Житомирській, Харківській, Київській і місті Києві, Івано-Франківській, Тернопільській і Дніпропетровській областях.

Дізнайтеся Чим відрізняється надзвичайний стан від надзвичайної ситуації

Наразі режим надзвичайного стану ввели в багатьох країнах серед яких: Італія, Словаччина, Чехія, Ісландія, Естонія, Іспанія, Румунія, Сербія, Латвія, Болгарія, Швейцарія, Казахстан, США, Молдова.