Зазначимо, що літак глави нашої держави приземлився в аеропорту імені Ататюрка близько 12:30 за київським часом. Водночас в цьому матеріалі 24 Каналу читайте про важливі домовленості, досягнуті між Києвом і Анкарою, та хід переговорного процесу.

Дивіться також Зеленський розповів, скільки разів Путін намагався його вбити

Переговори та пресконференція

Володимира Зеленського супроводжувала в Туреччину делегація на чолі з міністром оборони Рустемом Умєровим. Українських посадовців зустріли:

  • заступник представника Міністерства закордонних справ у Стамбулі Мехмет Захіт Узун;
  • губернатор району Зейтінбурну Адем Услу;
  • заступник начальника штабу 1-ї армії бригадний генерал Алі Іхсан Булут.

О 18:00 за київським часом відбулася зустріч українського лідера з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Перед тим місцеві ЗМІ інформували, під час переговорів очільники держав обговорюватимуть:

  • перебіг війни між Україною та Росією;
  • зерновий коридор і ситуацію в Чорному морі;
  • шляхи пошуку сталого миру.

Зрештою, пресконференція, яку Зеленський та Ердоган дали після діалогу, засвідчила: медіа не помились у своїх оцінках. Лідери справді обговорювали війну, пошук миру та питання, пов'язані з Чорним морем і зерном.

Спільна пресконференція Зеленського і Ердогана: дивіться запис трансляції

Анкара наполягає на переговорах

Ще наприкінці лютого Ердоган заявляв, що питання завершення війни в Україні має бути вирішено завдяки дипломатії. Тоді політик запропонував виступити посередником у діалозі між Києвом та Москвою, а на пресконференції зі Зеленським 8 березня знову повторив цю тезу.

Не було зроблено дипломатичних кроків для використання столу переговорів, який ми налаштували в Стамбулі в березня 2022 року для встановлення миру. Зі самого початку ми робимо внесок задля завершення війни на основі перемовин. Ми готові приймати мирний саміт, до якого буде залучена також і Росія,
– заявив президент Туреччини.

Можливість діалогу з Кремлем Україна неодноразово відкидала, зокрема Зеленський на пресконференції відповів Ердогану: "Ми не бачимо, який чином можна запрошувати людей, які все блокують, руйнують і вбивають. Ми хочемо отримати результат – справедливий мир саме для України".

Голова нашої держави додав, що спершу лідери світових держав мають напрацювати детальний мирний план, і лише потім до переговорів можна буде залучати представників Росії: "Саме тих, хто готовий до справедливого миру".

Дивіться також Ми готові приймати мирний саміт, – Ердоган не виключає присутність Росії за столом переговорів

Корвет – Турецький, гетьман – український

Мирні пориви Туреччини – це не єдине, чим запам'ятається цей візит Зеленського до Стамбулу. Власне, дипломатичне турне розпочав глава нашої держави з огляду корвета "Гетьман Іван Мазепа" для Військово-морських сил ЗСУ. Його будують на верфі неподалік Стамбула.

Також Зеленський у Туреччині присвоїв ім'я "Гетьман Іван Виговський" корвету класу "Ada" ВМС Збройних Сил України. Наголосимо, що обидва корвети турецькі виробники виготовили для України.

Зеленський присвоїв корвету ім'я українського гетьмана: відео Укрінформ

Ознайомився зі ступенем готовності та оснащенням корвета "Іван Мазепа". Поспілкувався з військовослужбовцями ВМС України. Дякую за службу. Додаємо сили нашій державі. Також ознайомився з перебігом будівництва другого нашого корвета класу "Ada" – присвоїв йому ім’я гетьмана Івана Виговського,
– прокоментував свій візит Зеленський.

Туреччина будує кораблі для України: відео телеграм-канал Зеленського

Зеленський побував на верфі у Стамбулі / Фото Офіс Президента

Дивіться також Як можна запрошувати вбивць, – Зеленський про участь Росії у мирних заходах

Важливі дипломатичні досягнення

Володимир Зеленський заявив, що провів зустріч із представниками оборонно-промислового комплексу Туреччини: "Готові рухатися максимально оперативно в реалізації проєктів, які ми обговорювали", – підсумував президент України.

Водночас Зеленський запевнив, що задоволений розмовою з компаніями та бізнесом Туреччини та гарантував "сильні результати" в недалекому майбутньому. Серед інших важливих досягнень – підписання економічної угоди.

Було підписано угоду, яка спрощує нашу торгівлю – України й Туреччини – та усуває перешкоди для бізнесу. На рівні міністерств оборони укладено й низку важливих документів. Україна й Туреччина разом посилюють і одна одну, і весь наш регіон.

Як зрозуміло зі заяви президента, Київ спільно з Анкарою готовий швидко розв'язувати питання щодо економічної співпраці. Зокрема, у таких галузях, як відбудова й просування необхідних нашим народам двосторонніх угод.