Власне, зустріч відбулась на тлі загроз щодо вторгнення Росії та скупчення військ біля кордонів. Після розмови політики виступили на спільній пресконференції.
Зауважте ЄС розглядає 5 шляхів відповіді на агресію Росії, але є лише один, – Зеленський
Які теми піднімали на зустрічі
Напруга на кордоні
Президент Володимир Зеленський розповів про гібридну агресію Росії біля кордонів, на окупованому Донбасі та в Криму. Кремль намагається дестабілізувати безпекову ситуацію в Україні. Президент наголосив, що мета Москви – заблокувати євроатлантичний шлях нашої держави. Столтенберг ж відзначив нарощення російських сил біля кордонів.
Ми не бачимо, що змінюється чи зменшується це нарощення. Навпаки – продовжується. Тут немає виправдань. Це провокаційно і це підриває безпеку у Європі,
– наголосив Генсек.
Він додав, що Росія має повернутись до дипломатії. Якщо ж Москва таки вирішить напасти на Україну, наслідки будуть жорсткими. Зеленський додав, що наслідки можуть бути руйнівними.
"Не всі лідери Європи розуміють: будуть тисячі й тисячі жертв", – наголосив президент.
За словами Зеленського, у випадку розгортання Росією повномасштабної війни НАТО не буде винне Києву нічого. Однак саме Україна стане форпостом протистояння.
Діалог з Москвою
Попри загрози, Столтенберг зауважив, що Альянс готовий говорити з Росією, оскільки діалог все ж важливий. Посадовець запросив Москву на зустріч ради НАТО – Росія.
Ми готові сісти за стіл, але ми ніколи не будемо робити компроміс,
– наголосив Генсек.
Підтримка України
Генсек вкотре наголосив, що НАТО підтримує територіальну цілісність України. Альянс ніколи не визнає незаконну окупацію Криму. Крім того, Столтенберг додав, що всі суверенні держави мають право захищати себе.
Зеленський ж зауважив, що темою зустрічі також була співпраця України та НАТО. Зокрема, про спільні навчання у Чорноморському регіоні. Зеленський розповів, що Україна ініціювала переговорний процес з партнерами в регіоні задля підвищення заходів довіри, збільшення кількості навчань та заходів підготовки. Столтенберг назвав це оборонним співробітництвом.
Вступ України в НАТО
Столтенберг заявив, що підтримка України від НАТО не є загрозою для Росії. Однак рішення про членство держави в Альянсі прийматимуть тільки країни НАТО. Український президент висловив сподівання, що позиція Альянсу залишатиметься незмінною й надалі.
Зеленський зауважив, що після 2014 року саме Росія підштовхнула Україну в НАТО. Агресор прокладає складний шлях нашої держави в Альянс.
Нова концепція НАТО
Генсек розповів, що вирішили зробити нову стратегічну концепцію, яку погодять на саміті НАТО в Мадриді 2022 року. Все через агресивну поведінку Росії. У новій концепції буде зроблено важливий висновок.
"Потрібно працювати з партнерами, такими як Україна", – констатував Столтенберг.
Насамкінець Генсек наголосив, що Росія має поміняти свою поведінку, змінити курс та провести деескалацію.
Дивіться відео пресконференції Зеленського та Столтенберга:
Візит Зеленського до Брюсселя
- У Брюсселі український лідер провів низку ключових зустрічей.
- Зокрема, обговорив безпеку в Україні та підтримку її вступу до Євросоюзу з лідерами країн ЄС, Грузії та Молдови.
- Український лідер подякував лідерам, які підтримують вступ України до ЄС. Також Зеленський закликав координувати спільні зусилля країн Чорноморського регіону.
- Окрім того, Зеленський провів переговори з канцлером Німеччини Олафом Шольцем та президентом Франції Еммануелем Макроном. Однією з ключових тем переговорів стало врегулювання ситуації на Донбасі.
- Зокрема, політики закликали Росію відновити конструктивну роботу у межах нормандського формату.