Вже за тиждень посольство США у Києві залишить нинішня господиня – посол Марі Йованович. ЇЇ функції виконуватиме тимчасовий повірений у справах.
Читайте також: Як адвокат Трампа вплинув на звільнення Йованович: заява американського аналітика
Втім насправді в рамках планової ротації Йованович мала б полетіти додому лише за два місяці. В Конгресі США вважають, що посол в Україні стала жертвою політичної гри. "Ганебне рішення Білого Дому відкликати її є політичним замовленням", – заявили конгресмени Стені Гоєра та Еліота Енгеля.
У США у розпалі передвиборча кампанія. У 2020 році американці обиратимуть президента. Протистояння демократів і республіканців загострюється. Йованович призначили послом в Україні ще за президента-демократа Барака Обами.
Марі Йованович
Вона приїхала до України у серпні 2016 року з наміром просувати антикорупційні реформи, як того вимагав від Києва Захід. Цю ж політику тоді підтримував і тогочасний віце-президент Джо Байден, який тепер змагається з Трампом за посаду президента.
Україна в протистоянні республіканців та демократів
Демократа Байдена вважають найсерйознішим конкурентом республіканця Трампа на прийдешніх виборах. І схоже, що в протистоянні з конкурентом у Трампа вирішили розіграти українську карту.
Видання New York Times повідомило про неодноразові зустрічі адвоката Трампа – Роберта Джуліані з генпрокурором України Юрієм Луценком.
Рудольф Джуліані, особистий адвокат президента Трампа, закликає Україну глибше вникнути у делікатні політичні питання в Сполучених Штатах, намагаючись підштовхнути нову владу в Києві до продовження розслідувань, які підуть на користь Трампу,
– йдеться у виданні The New York Times.
Йдеться про одразу два скандальних розслідування. Одне стосується газовидобувної компанії Бурізма, яку створив очільник міністерства екології часів Януковича – Микола Злочевський. І до правління якої входив син Байдена – Хантер. Генпрокуратура і НАБУ розслідували незаконне отримання Бурізмою ліцензій. Але справу закрили.
Микола Злочевський
Друга справа стосується чорної книги «Партії регіонів», оприлюдненої нардепом Сергієм Лещенком. Вона стала одним з ключових доказів у розслідуванні зв’язків перевиборчого штабу Трампа з Росією, зокрема його очільника Пола Манафорта.
Читайте також: "Список недоторканних", або Чим закінчилася істерика генпрокурора Луценка
Саме Йованович вважають причетною до того, що спливли "щоденники регіоналів". У розкручуванні цієї історії команді Трампа взявся допомагати генпрокурор Юрій Луценко, бо і у самого купа претензій до Марі Йованович.
Скандал між Луценком та Йованович
"На жаль, на першій зустрічі з послом США у Києві мені дали список осіб, яких ми не мали би переслідувати", – саме таку заяву Луценко зробив американському виданню the Hill в березні. І звинуватив главу НАБУ Артема Ситника у тому, що справою про амбарну книгу і мільйонні виплати Манафорту на минулих виборах той підіграв демократам.
Юрій Луценко
А в Трампа, якому демократи довго шили російських слід у перемозі – тільки й раді, що тепер можуть закинути суперникам вже український "слід".
Нашій державі такі підігрування українських посадовців то республіканцям, то демократам – роблять ведмежу послугу. Після заяв Луценка у Вашингтоні наповну заговорили про, начебто, українське втручання в американські вибори.
Читайте також: Лещенко відповів на слова Джуліані про "ворогів Трампа" і звинуватив Луценка
Все це може призвести до повного колапсу відносин між вдома країнами. Тому "нам зараз терміново треба показати, що Україна не грає ні на чиєму боці", – говорить заступник директора інституту Світової політики Микола Бєлєсков.
В США діє злагоджена система противаг в політиці. Тож ані республіканці, ані демократи не зможуть заблокувати співпрацю з Україною, звичайно якщо у нової української влади вистачить політичної мудрості не втягуватися у внутрішнє протистояння за океаном.