У п'ятницю, 17 червня, Литва припинила пропускати через свою територію транзитні потяги з товарами, які потрапили під санкції Європейського Союзу. Під заборону ЄС потрапили майже 50% усіх вантажів, які доставляють із регіонів Росії.
Варте уваги Лякають "розв'язаними руками": у Росії вже погрожують Європі через "блокаду Калінінграда"
Таке рішення одразу викликало обурення в Росії. Адже тоді товари до Калінінграда та області слід доставляти морем, що значно ускладнить логістику, передусім зросте її вартість. Окрім того, це черговий удар по російській самовпевненості.
У Литві заявили, що вони лише виконують рішення Європейського Союзу щодо санкцій, які наклали на Росію. Мова йде про четвертий пакет санкцій, який був ухвалений через вторгнення Росії до України. У Департамент митниці Литви наголосили, що про цю заборону було відомо ще з 15 березня. Серед санкцій, прийнятих тоді, було й обмеження на російську сталь та іншу продукцію із чорних металів за договорами, укладеними до 17 червня. І з цього дня їх не можна перевозити територією країни.
"Сухопутний транзит між Калінінградською областю та іншими регіонами Росії не зупинено і не заблоковано. Транзит пасажирів та вантажів, які не потрапили під санкції ЄС, триває. Литва не вводила жодних односторонніх, індивідуальних чи додаткових обмежень на цей транзит", – сказала представниця Департаменту митниці Ліна Лаурінайтіте-Грігене.
Російська істерія не відповідає дійсності
Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Європейський Союз перевірить юридичні аспекти вказівок Єврокомісії щодо санкцій, відповідно до яких Литва обмежила транзит окремих товарів своєю територією до Калінінградської області Росії. Однак він додав, що заяви російських осіб щодо нібито блокади Калінінградської області не відповідають дійсності.
"Транзит Калінінградською областю та рештою Росії не було зупинено. Нема ніякої блокади. Це по-перше. По-друге, транзит пасажирів і товарів, що не підпадають під санкції, продовжується. По-третє, як мене запевнили литовські колеги, Литва не вдалася до односторонніх обмежень і ввела лише санкції ЄС. Подібні звинувачення щодо Литви – брехня, чиста пропаганда", – заявив Боррель.
До теми Росія не має права погрожувати, лише вона винна, – Кулеба підтримав принципову позицію Литви
Відтак Литва лише виконує вказівки Єврокомісії щодо впровадження санкцій. Однак Боррель пообіцяв, що ЄС ще раз перевірить усі юридичні аспекти, щоб підтвердити, чи було дотримано усіх необхідних законів.
Подальші заборони
Обмеження на перевезення товарів до Калінінградської області, які почали діяти з 17 червня – не єдині, які наклали на Росію. Адже Європейський Союз загалом вже ухвалив сім пакетів санкцій проти Росії. Відтак надалі будуть нові обмеження. З 10 липня заборонять на перевезення товарів з Росії до Калінінграда цементу, алкоголю та іншої продукції, з 10 серпня – вугілля та інших твердих копалин, з 5 грудня – російської нафти.
Росія погрожує силою
Росія вже вдалася до погроз в бік Литви. Традиційно лякають своєю армією, адже "блокада" зі сторони Литви, мовляв, "розв'яже руки". Щоправда, Литва є членом НАТО, і напад на цю країну буде означати напад на весь Альянс, у тому числі США, Францію, Німеччину та ще 26 країн.
Поки ж росіяни вирішили провести навчання в Калінінградській області з використанням артилерії.
Дивіться відео про те, як Росія погрожує Литві