- Нещодавно, Верховна Рада прийняла закон, який передбачає списання 820 мільйонів гривень боргу оборонній галузі. Влада запевняє, що це допоможе розвивати військо. Чому саме тепер, перед виборами, парламент зацікавився добробутом "оборонки"?
- Це абсолютно корупційна схема. Цей закон передбачає два моменти: повне списання боргів та можливість приватизації стратегічних підприємств. Коли в Раді голосували, про це було відомо усім. Але попри всі застереження закон прийняли. У нашої армії є ще чимало ресурсів, які бізнес-групи наближені до влади, із задоволенням привласнять. Якщо закон таки набере чинності, то наслідки будуть справді катастрофічними. Це одна з найбільших оборудок за часи незалежності України.

- Ви, як екс-очільник міністерства оборони, підтримуєте реформи нинішнього міністра Дмитра Саламатіна? І загалом курс скорочення українського війська?
- Ніякої реформи не існує. Є лише видимість дії… Нині багато говорять про скорочення армії на 40-50%. Але хай ті, хто це кажуть заглянуть у Конституцію України. Там чітко написано якою, повинна бути армія. Усе решта пусті балачки, бла-бла… Понад те, вже три роки Україна не має жодного стратегічного документа в оборонній галузі. Така розхлябаність – це зрада державних інтересів. Фактично ніхто насправді не знає що робити. У війську панує справжній безлад і пан Саламатін його лише стимулює.

Вже три роки Україна не має жодного стратегічного документа в оборонній галузі

- Уявімо ситуацію: об‘єднана опозиція, все таки не набрала більшості у Верховній Раді. І вимушена співіснувати з Партію Регіонів. Як діятиме в такому випадку опозиція і Ваша партія зокрема?
- Відповідати на такі питання – справа політологів. Адже казати собі "якщо", - означає сумніватись у спроможності об’єднаної опозиції перемогти. Однак, моя партія, має абсолютно протилежні погляди з "регіоналами". Про жодну співпрацю із ними мови немає.

- Відомо про те, що раніше Ви досить критично ставились, як до В.Ющенка так і Ю.Тимошенко. Чи змінилась Ваша думка тепер?
- Я звик говорити правду відверто. Моє ставлення до цих персон сформувалось через їхню необдуману діяльність. Від своєї критики у їхній бік я не відмовлюсь. Проте, тепер, така ситуація в Україні, що боротись проти "режиму Януковича" можна лише в купі. Тому задля такої мети ми об’єднались із силою Тимошенко та іншими опозиціонерами.

- Об‘єднана опозиція справді "об‘єднана"? Чи це лише проект "до виборів"?
Повторююсь: у нас спільна ціль – повалити кримінальний режим. Доки система "панятій" у нас буде підмінювати закони, доти ми будемо вести боротьбу. І діло не тільки у виборах – опозиція – не штучний проект, а природнє утворення демократичних сил.

- Чи існує якесь різноголосся поміж лідерами опозиційних партій А.Яценюком, О.Тягнибоком і А.Гриценком?
Зі "Свободою" ми підписали концептуальну угоду. Так, у нас є певні ідеологічні розбіжності щодо політичних орієнтирів. Але вони не такі суттєві, аби конфліктувати. Схожі угоди ми маємо і з іншими опозиціонерами. Хоча у кожного з нас власне бачення розвитку України, ми чітко усвідомлюємо – на одинці програємо не тільки вибори, але й втратимо на багато років шанс вирватись із "межигірського ярма". На щастя, це розуміють усі опозиціонери.

На жаль, є досі чимало українців залежних так-чи-інак від влади

- Які партії, на Вашу думку, здатні подолати 5% рубіж і пройти у парламент?
- З цим простіше. Насамперед Об’єднана опозиція, Партія Регіонів – на жаль, є досі чимало українців залежних так-чи-інак від влади. Далі, УДАР Кличка, наші партнери "Свобода" і, ймовірно, сателіти "біло-блакитних" - комуністи.

- До слова, як Ви буде взаємодіяти з КПУ та УДАРОМ?
- Перших кілька важливих голосувань у Верховній Раді покажуть, хто ж такий Віталій Кличко. Якщо він підтримає наші законопроекти і, навпаки, не йтиме на компроміси із партією Президента, то ми знайдемо спільну мову. А ось комуністи… Вони постійні союзники нинішньої влади, голосують за їхніми вказівками. З ними діалог неможливий! І крапка.

- Не можемо оминути увагою тему парламентських перспектив партії "Україна-вперед"…
- Це повністю штучний проект. Мені це не цікаво. А тим хто хоче більше дізнатися про Королевську пораджу запитати у Фірташа і його колег, олігархів.

- Дозвольте делікатне питання. На одному з інтернет-блогів Вас порівнювали з Романом Зваричем, колишнім міністром юстиції. Раніше Ваш колега заявляв про докторський ступінь Колумбійського університету, але згодом виявилось, що то неправда. Мовляв і Ви свого часу "приписали" собі диплом Академії Збройних сил України...
- …(кількасекндна пауза) Я втомився вислуховувати такі брудні наклепи. Комусь вигідно паплюжити ім’я Гриценка. Але вкотре заявляю: копії усіх освітніх дипломів є на моєму особистому сайті. Для цікавих – зайдіть і подивіться. Ще в 90-тих я навчався не тільки в Україні, а й у США. Тому мені приємно, що я не псевдо-професор, а маю справжню освіту.

- На Ваше улюблене дозвілля, - шахи і риболовлю, - ще маєте вільну хвилину?
- Ой, останні декілька місяців із цим важко. Графік роботи дуже напружений, тож бодай на вихідних намагаюсь побути із сім’єю. Ось нині разом йдемо у Голосіїївський парк (Київ), щоб відпочити від постійного негативу. А ще є книги...

- А що читаєте?
- Гостросюжетні детективи. Вони трохи розвантажують голову і на певний час допомагають забути про політику.

Розмовляв Тарас МАТВІЇВ