Перший рядок в держбюждеті депутати традиційно зарезервували для себе. На апарат Верховної Ради наступного року витратять більше, ніж цьогоріч, майже мільярд гривень.

Водночас на президентське державне управління справами виділили ще більше - 1 мільярд 300 мільйонів. Кабмін у 2013-му отримає "скромні" на цьому фоні 334 мільйони, але це не враховуючи, що кожне міністерство має ще й власний окремий рядок у бюджеті.
Витрати на силовиків зростають

Бюджет наступного року підтвердив правило: незалежно від економічної ситуації в державі, витрати на силовиків зростають.

За останні кілька років фінансування міліції, СБУ та Генпрокуратури збільшилось більше ніж у 1,5 рази. Порівняно з минулим роком, найбільше додаткових грошей отримають прокурори, плюс 20% до цьогорічного бюджету Генпрокуратури.

При цьому і доходи, і загальні видатки держбюджету-2013 порівняно з поточним роком урізано.

План із поповнення державної казни зменшено

Так, план із поповнення державної казни зменшено на 11 мільярдів гривень.

Втім, проблем із наповненням бюджету не уникнути.

Цей рік уряд закінчує, маючи відчутні проблеми із наповненням державної казни.

Це визнавав наприкінці листопада і міністр економіки Петро Порошенко.

І хоча план на наступний рік менший, уряду для виконання бюджету, на думку експертів, доведеться або позичати, або розраховувати на доходи від приватизації.

Держава продаватиме свої частки на підприємствах

Наступного року держава продаватиме свою частку в Обленерго, енергогенеруючих компаніях, облгазах та вугільних шахтах. Це повідомили у Фонді держмайна.

Планують наторгувати 11 мільярдів гривень.

Також готуються суттєво скоротити перелік підприємств, які заборонено приватизувати, замість 1500 їх залишиться 250.

"Всі об'єкти, по яких органи управління не дали пропозицій, щоб залишати їх у державній власності, просто у новий список не включені. Складається новий список по сьогоднішній ситуації. І там десь приблизно 250 підприємств", - сказав голова Фонду держмайна Олександр Рябченко.

Завищений показник ВВП

Уряд очікував, що цього року зростання ВВП буде близько 4%. Втім, реальна картина виявилась іншою, експерти кажуть, що, за підсумками року, зростання буде близьким до нульового.

"Це дуже завищений показник. Ми, фактично, повторюємо ситуацію 2012 року, коли ми теж прийняли дуже оптимістичний показник по валовому продукту. Приблизно настільки ж він завищений на 2013 рік", - розповів представник Інституту стратегічних оцінок Павло Гайдуцький.

Запланований дефіцит держбюджету наступного року - 50 мільярдів гривень. Попри те, що це рекорд для бюджетів останніх років, реальний дефіцит буде ще більшим. Так вважає економіст Василь Юрчишин.

Дефіцит державного бюджету

"Запланований на наступний рік дефіцит - 50 млрд - це дуже оптимістично, менше 80 млрд навряд чи буде. А це означає проблеми фінансування. В умовах, коли Україна має великі зовнішні борги (лише МВФ в наступному році треба віддавати 6 млрд доларів), це означає, що лише за умови співпраці з МВФ можна сподіватись на приплив деяких ресурсів", - вважає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

Зарплатня бюджетників наступного року зростатиме, але меншими темпами, ніж раніше.

Якщо протягом останніх років її підвищували кожен квартал, то у 2013 це станеться лише двічі: у січні та грудні.

Виплати чорнобильцям та іншим пільговикам не гарантовані, їх уряд здійснюватиме в ручному режимі залежно від наявних коштів.