Нинішню ситуацію міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет назвав "дивним архаїзмом". Натомість публікації постанов на офіційних сайтах, а не в газеті, відповідають 21 століттю, підкреслив він у фейсбуці.

Цікаво: Кабмін хоче відмовитися від трудових книжок та низки інших документів: перелік

Дубілет також розповів, як у Кабміні виникла така ініціатива – все через банальні проблеми у типографії офіційних видань, які призвели до затримки набуття чинності одного з законів. Так, цікава ситуація виникла кілька тижнів тому, коли Рада ухвалила законопроєкт, який дуже очікували в Кабміні.

У нас під нього вже було передбачено цілий комплекс заходів. Втім наступного дня після того, як закон мав бути опублікований в газеті, з'ясувалося, що цього не відбулося. Чому? Працівники типографії сказали, що текст не помістився, тому його публікацію перенесли,
– розповів Дубілет.

За його словами, цей випадок найімовірніше був звичайним непорозумінням, але загалом випадки за затягуванням набуття чинності законів через затримку публікації в Україні траплялися неодноразово.

"Коли Верховна Рада ухвалить цей закон, будемо обговорювати з суспільством подальшу долю обох цих видань", – резюмував міністр.

Нововведення не дозволить заднім числом підміняти тексти документів

Наступного дня після публікації цієї ініціативи Дубілет зверну увагу на те, що деякі українці захвилювались, що нововведення може дозволити заднім числом підміняти тексти актів. Мовляв, папір надійніший. Проте, за словами міністра, хвилюватися не варто.

Публікація актів буде не просто на веб-сторінці, як текст на якомусь новинному виданні. Публікуватиметься документ з накладеним електронно-цифровим підписом (ЕЦП) з міткою часу,
– зауважив Дубілет.

  • ЕЦП дає гарантію, що цей документ неможливо змінити. Якщо хоча б одна літера змінюється – це легко побачити.
  • Всі бачать час накладання ЕЦП на файл. Цей час синхронізується з центральними серверами АЦСК. Тобто варіант, коли текст змінюється і потім на нього накладається новий ЕЦП, теж неможливий.

Чи можна підробити ЕЦП або змінити час підпису?

За словами Дубілета, це практично неможливо. Якби раптом хтось поставив таке собі за мету, навіть складно уявити масштаб цієї спецоперації.

Я пам’ятаю лише один скандал навколо ЕЦП, та й він був не через підробку підпису, а через неправомірну видачу сертифіката,
– наголосив міністр.

Щодо паперу, то Дубілет пояснив, що за законом, коли приймається кожен акт, то його розсилають у паперовому вигляді в усі ключові архіви.

Читайте також: Перші 50 днів роботи уряду: що встиг зробити Дубілет у кріслі міністра

"Тобто, навіть якщо станеться якийсь апокаліпсис або підміна, папір зможе прийти на допомогу!" – заспокоїв урядовець.