Про це 24 Каналу розповів політолог Олександр Антонюк. За його словами, польський народ чудово знає, що таке відбудова після війни.
Цікаво У Польщі допускають створення коаліції з передачі Україні сучасних танків без Німеччини
Зміна лідерства в Європі
Олександр Антонюк пояснив, що поляки прекрасно розуміють, що стара Європа, яку уособлює сьогодні Німеччина та Франція, опинилися в еволюційній кризі.
"Зараз на основі тієї активності, яку здійснюють поляки, балтійські країни, а дасть Бог і Україна, можна формувати коаліцію, яка стане ключовою в європейській частині", – наголосив він.
На думку політолога, це стосується й економіки, й населення, й оборонної сфери. Тож активність сьогодні займають ті країни ЄС, які є відносно молодими, якщо порівнювати із державами, які засновували Європейський Союз.
Наша війна змінює і позиції, і політику, і пріоритети. Вона формує нових лідерів,
– підкреслив Антонюк.
Він розповів, що не останньою за значенням є наразі Великобританія, яка постає охоронцем англосаксонських традицій.
Олександр Антонюк розповів, як змінилася роль Польщі в Європі через активну допомогу Україні: дивіться відео
Особиста травма Польщі
Олександр Антонюк наголосив, що у Польщі дуже добра історична пам'ять на генетичному рівні. Тому що Друга світова війна "пройшлася" по країні та народу дуже серйозно.
"Їх у свій час розділив Радянський Союз з Німеччиною. Потім і одні, і другі "прокаталися" по їхній території, випалюючи всі землі", – розказав він.
За його словами, Варшава – це зруйнована столиця, яка була відбудована практично з нуля після Другої світової війни. Польща не з розповідей знає про втрату значної кількості населення та історичних пам’яток.
Політолог пояснив, що сьогоднішня країна-союзниця України прекрасно усвідомлює причинно-наслідкові зв’язки.
Згадаймо 2012 рік, коли Росія вбила керівництво їхньої країни під Смоленськом. Це ще одна травма у поляків,
– зауважив він.
До того ж поляки не вибудовували тісних стосунків із Росією так, як це робили інші країни.
Відмінність Польщі від Німеччини
За словами Антонюка, яскравим прикладом тісної співпраці є Німеччина.
Поляки далекі від романтизму, як це є в Німеччині,
– наголосив він.
Практично із Другої світової війни Німеччина та Росія спочатку через Радянський Союз мали колаборацію і щодо бізнесу, і щодо економічних відносин.
"Не забуваємо, що велика кількість істеблішменту у Німеччині – це нащадки людей, які мали стосунок до агентурної мережі", – пояснив він.
Проте політолог зосередив увагу, що так сталося історично, це не є претензією. Через це позиція німців однозначна і зрозуміла, але її підтримувати й толерувати, однозначно, не можна.
Україна отримає Leopard 2 від Польщі: що відомо
- Президент Польщі Анджей Дуда 11 січня у Львові повідомив, що передасть для України 14 танків Leopard.
- Речниця уряду Німеччини Крістіан Хоффманн заявила, що рішення про передачу важких танків Leopard країни повинні ухвалювати разом із союзниками. За її словами, Польща не надсилала офіційного запиту. Речниця назвала передачу танків німецького виробництва без згоди Німеччини незаконною.
- Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький вважає, що союзники можуть надати Україні приблизно 100 танків Leopard. Він наголосив – допомога Україні потрібна швидко, а якщо Берлін цьому не сприятиме, то Польща діятиме самостійно.