Про це написав міністр енергетики Олексій Оржель в колонці для ЕП.

Читайте також: У "Нафтогазі" оприлюднили деталі нового газового контракту між Україною та Росією

Газпром дуже непроста та непередбачувана сторона переговорів. Про це треба пам’ятати всім, хто сідає з його представниками за один стіл,
– зазначив він.

За словами Оржеля, "Нафтогаз" та "Газпром" досягли суттєвого прогресу, який вилився в підписання протоколу. Україні допомогли готовність уряду до найгіршого сценарію та санкції США.

Міністр енергетики також не виключає, що в останній момент "Газпром" може скасувати свої попередні рішення щодо транзитної угоди.

Чи може друга сторона "зістрибнути" в останній момент? Так. Чи готові ми до цього? Так. Але якщо це відбудеться, то всі іміджеві втрати понесе "Газпром",
– написав Оржель.

Він зазначив, що Україна покаже себе як надійний партнер Європи, який може йти на розумні компроміси, що відповідають національним інтересам і енергетичній безпеці ЄС. А якщо контракт не вступить у дію, то під тиском Європи опиниться "Газпром".

Раніше сталося відомо, що Україна сподівається остаточно узгодити газовий контракт з Росією 26 грудня. Обидві сторони готують свій варіант контракту, та підпишуть лише один.

Що відомо про газові переговори України та Росії

  • Зазвичай тристоронні переговори про транзит відбувалися у будівлі Єврокомісії у Брюсселі.
  • Згодом наступні уже двосторонні перемовини про транзит відбулися на рівні міністрів енергетики Росії та України у Відні.
  • Там також відбулися зустрічі між "Нафтогазом", "Газпромом" та Оператором ГТС України. За словами виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка, на переговорах не досягли компромісу.
  • Потім раунд переговорів пройшов у Берліні. На ньому сторони попередньо домовилися про нібито продовження транзиту газу після 1 січня 2020 року.
  • Підписали ж сторони протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України та врегулювання взаємних вимог у Мінську 20 грудня.