У ті роки загинули мільйони, а також мільйони не народилися. Про жахливий та смертоносний час пам’ятає демократичний світ. У рамках проєкту 24 каналу "Голод і мор: пам'ять поколінь" ми підготували матеріал, в якому зібрали найважливіші цифри, що демонструють масштабність геноциду, вчиненого проти української нації.

Важливо "Дітей живцем кидали в яму з мерцями": жахаюча історія села Писарівка, що пережило Голодомор

Скільки часу тривав Голодомор

Дослідники говорять, що Голодомор тривав протягом 1932 – 1933 років. Саме тоді Україна втратила мільйони своїх громадян.

Пік Голодомору припав на весну 1933 року. Тоді від голоду щохвилини помирали 17 людей, щогодини – тисяча, щодня – майже 25 тисяч.

У скількох областях людей морили голодом

Геноцид українців охопив весь Центр, Південь, Північ і Схід сучасної України. Він також вирував на історичних українських землях Кубань, Дон, де компактно проживали українці. Загалом чисельність українців Північно-Кавказького краю за даними перепису 1926 року склала біля 3 мільйонів осіб.

Найбільше жертв було на території тодішніх Харківської та Київської областей (нині Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська та Житомирська області). Смертність населення там перевищувала середній рівень у 8 – 9 разів.

У Вінницькій, Одеській і Дніпровській областях рівень смертності був більшим у 5 – 6 разів, а на Донбасі – в 3 – 4 рази.

Голодомор
Експозиція Національного музею Голодомору-геноциду / Фото 24 каналу, Валентини Поліщук

Чисельність жертв Великого Голоду

Українські та закордонні дослідники Голодомору з 1933 року займалися пошуком документів, свідків, з метою встановлення чисельності жертв геноциду.

Дослідники зазначають, що найбільше загиблих було серед українських селян, але й втрати серед міського населення теж були великими. 61 відсоток померлих від Великого Голоду – чоловіки.

А згідно з останніми даними експертів, які з'явилися у вересні 2021 року, під час Голодомору-геноциду тоталітарний режим знищив 10 мільйонів 500 тисяч українців, з них 4 мільйони – діти.

Зверніть увагу! Ховали борошно у волоссі, аби прогодувати дітей: чуттєва історія родини, що пережила Голодомор

Використавши нові методики підрахунків, судові експерти також встановили, що під час масових штучного голоду 1921 – 1923 років знищено 3 мільйони 500 тисяч українців, а в 1946 – 1947 – 1 мільйон 500 тисяч.

Комплексну судову статистично-криміналістичну експертизу провели фахівці Національної академії правових наук України, Національної академії наук України та Інституту дослідження Голодомору, які встановили, що під час Голодомору-геноциду загинули 10 мільйонів 500 тисяч українців.

Методика дослідження:

Вперше цю методику використав французький дослідник польського походження Марек Шлівінський, який підрахував чисельність жертв у Камбоджі:

  • поділив всю країну на характерні за певними ознаками регіони;
  • дуже детально підрахував чисельність жертв у невеликому районі, який був репрезентативний для цього регіону;
  • поширив результати на всі інші регіони.

Українські експерти зробили вагомий вклад у розвиток сучасних наукових досліджень, додавши чинники, яких бракувало в методиці Шлівінського. Вони поділили територію України на вісім регіонів, які схожі між собою за різними ознаками. Також використали спеціальні криміналістичні методи та методики. Такі дослідження в Україні проведені вперше.

Актуально Щоб люди знали, заради чого боротись, коли прийде Кремль, – Андреа Халупа про Голодомор-геноцид

Базою для дослідження стали:

  • матеріали всесоюзних переписів населення 1926 і 1937 років;
  • статистичні матеріали в розрізі адміністративно-територіальних одиниць (районів та міськрад) УСРР та Кубані, статистичні довідки, дані про міграційний рух населення;
  • книги записів актів цивільного стану (смертей і народжень);
  • інші архівні документи;
  • матеріали кримінальних справ;
  • наявні експертні та емпіричні оцінки тощо.

Комплексна судова історико-криміналістична експертиза встановила: "Комуністичний тоталітарний режим у 1932 – 1933 роках вчинив геноцид українців з метою ліквідації національно-визвольного руху, нищення української нації та недопущення відновлення Української держави. Під час вчинення особливо тяжкого злочину геноциду в 1932 – 1933 роках комуністичний тоталітарний режим знищив 10 мільйонів 500 тисяч українців".

Не пропустіть Трупи збирала підвода, а їжу відбирали активісти: історія родини, яка пережила вбивство голодом

Комплексна судова науково-правова експертиза підтвердила, що геноцид українців організував Сталін та його оточення, і як наслідок – 10 мільйонів 500 тисяч загиблих українців.

Фахівці, які взяли участь в трьох різних експертизах, дійшли до однакової цифри жертв Голодомору-геноциду – 10 мільйонів 500 тисяч українців.

Голод, який забрав життя у ненароджених

Згідно з підрахунками французьких демографів, через Голодомор в Україні не народився мільйон дітей.

Сталінська влада наказувала не реєструвати смерть дітей віком до одного року. Це розпорядження також вплинуло на загальні цифри смерті під час Великого Голоду. У 1932 – 1933 роках тривалість життя українців була максимально короткою: 7,3 року – у чоловіків, 10,9 року – в жінок. За всю історію людства подібних показників не фіксували. Голод знизив потенціал дітонародження, що призвело до зменшення кількості населення в майбутньому.

Однак неможливо наразі підрахувати точну кількість загиблих і ненароджених. Українські вчені переконані, що під час Великого Голоду фіксували лише частину смертей.

Голодомор
Національний музей Голодомору-геноциду / Фото 24 каналу, Валентини Поліщук

Сумнозвісний закон "Про п'ять колосків"

7 серпня 1932 року Центральний виконавчий комітет і Рада народних комісарів СРСР видали спільну постанову "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації за зміцнення суспільної (соціалістичної) власності". Автором цього документу є сам Йосип Сталін. У народі постанова відома як закон "Про п'ять колосків". Згодом виявилося, що він став передвісником Голодомору-геноциду.

Варто знати За 50 грамів золота купили 50 грамів зерна: історія родини, яка втратила все під час Голодомору

Закон "Про п'ять колосків":

  • за розкрадання колгоспного майна (це могли бути навіть декілька колосків, які перезимували під снігом на полі) – розстріл та конфіскація майна;
  • за наявності пом'якшувальних обставин – 10 років ув'язнення в таборах;
  • за крадіжку чужого майна – до трьох місяців примусових робіт;
  • заборона амністії.

Голодомор
Експозиція Національного музею Голодомору-геноциду / Фото 24 каналу, Валентини Поліщук

Також існувала таємна інструкція до постанови, яку видали 13 вересня 1932 року. У ній ставили питання щодо "куркулів", проти яких застосовували лише розстрільні статті.

Під постановою підписались:

  • Голова Центрального виконавчого комітету СРСР Михайло Калінін;
  • Голова Ради Народних Комісарів СРСР В'ячеслав Молотов;
  • секретар Центрального виконавчого комітету СРСР Авель Єнукідзе.

У період з 1932 по 1940 рік за цим законом засудили 182 173 особи. Під нього потрапляли діти, які намагалися знайти бодай якусь їжу.

Радимо прочитати Випрошували качан кукурудзи у родича-глави колгоспу, – актриса Руснак про Голодомор у родині

У світовій історії немає подібних законів. Адже в тогочасних умовах тоталітарна система загнала український народ у смертельну пастку. Конфіскація їжі стала справжнім терором проти людей, які не мали права розпоряджатися нею. А будь-які спроби приховати продукти каралися конфіскацією всього їстівного або й розстрілом.

Світ пам'ятає жертв терору голодом

Щоб вшанувати жертв найбільшого штучного масового голоду, у 20 державах встановили пам'ятні знаки. А в понад 70 країнах щороку організовують відповідні заходи. Жертв того страшного часу пам'ятають не лише в Україні, а й у всьому світі.

Голодомор
Національний музей Голодомору-геноциду / Фото 24 каналу, Валентини Поліщук

Тему Великого Голоду з 2003 року обговорюють на міжнародних платформах:

  • Організація Об'єднаних Націй;
  • Організація з безпеки і співробітництва в Європі;
  • ЮНЕСКО;
  • Парламентська асамблея Ради Європи;
  • Європейський парламент.

Важливо "Мама була така пухла, що я не могла взяти груди": історія жінки, сім'я якої пережила геноцид

17 держав визнали Голодомор 1932 – 1933 років геноцидом українського народу.

Голодомор
Визнання Голодомору геноцидом українців / Інфографіка 24 каналу

Перший у світі пам'ятник жертвам Голодомору в Україні відкрили 23 жовтня 1983 року в місті Едмонті, що в Канаді. Ініціаторами цього були громадяни Канади. Його авторкою стала Людмила Темертя, мати якої пережила Голодомор.

Подібні пам'ятники також встановили: Австралія, Аргентина, Бельгія, Велика Британія, Італія, Німеччина, Польща, Угорщина, США.

Голодомор
Пам'ятник жертвам Голодомору в Києві / Фото 24 каналу, Валентини Поліщук

Фільми та книги про Голодомор

У світі зняли десятки кінострічок, у яких розповіли страшну історію тогочасного життя. Про жертв Голодомору, які гинули щохвилини. Серед найвідоміших фільмів, які розкривають правду про Великий Голод, є такі:

  • "Голод-33" (1991 рік);
  • "Українська ніч 33-го" (1994 – 1998 роки, чотири серії);
  • "Радянська історія" (2008 рік);
  • "Живі" (2008 рік);
  • "Поводир" (2014 рік);
  • "Голодомор. Забутий геноцид" (2014 рік);
  • "Гіркі жнива" (2017 рік);
  • "Голод до правди" (2018 рік);
  • "Ціна правди" (2019 рік);
  • "10,5" (2021 рік).

До теми Стільки історій не можуть бути вигадкою, – тіктокерка, яка зняла серіал про Голодомор

Розкривали важливі деталі Великого Голоду й автори книг. Їх є набагато більше, ніж фільмів. І кожна вражає. Якщо ви прагнете розширити свої знання в темі Голодомору, розповісти про нього родичам, колегам, знайомим, відкрийте сторінки цих творів:

  • "Національна книга пам'яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні";
  • "Голодомор 1932 – 1933 років в Україні" (за редакцією С. А. Костя);
  • "Голод 1932 – 1933 років на Україні: очима істориків, мовою документів";
  • "Найбільший злочин Кремля" (М. Вербицький);
  • "Жнива скорботи: радянська колективізація і голодомор" (Роберт Конквест);
  • "Ваші мертві вибрали мене…" (Джеймс Мейс);
  • "Марія" (Улас Самчук);
  • "Жовтий Князь" (В. Барка);
  • "Зернятко надії" (перша збірка оповідань та віршів про Голодомор для дітей).

Голодомор
Національна книга пам'яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні / Фото 24 каналу, Валентини Поліщук