Російська гра з газом

Угорщина призупинила транспортування газу в Україну на невизначений термін через необхідність збільшення поставок газу в країну.

"Причиною перерви стало те, що з 26 вересня значно збільшився попит на вхідні поставки газу до Угорщини. Також поставки призупинені для забезпечення повноцінної та безпечної роботи ГТС по маршруту подачі газу через Берегдароц, який перепрофільований на внутрішні поставки газу в країну", - повідомили у FGSZ Ltd.

В FGSZ також відзначають, що організована з березня 2013 пропускна здатність поставок газу в Україну потужністю 16,8 млн кубометрів газу на добу не є гарантованою.

Пізніше міністр енергетики Росії Олександр Новак заявив, що у випадку, якщо країни-члени Євросоюзу здійснюватимуть реверс газу до України, РФ припинить його постачання до Європи.

"Угоди, які укладені, не передбачають реекспорту. Ми сподіваємось, що наші європейські партнери дотримуватимуться умов договорів. Тільки на цій основі ми гарантуватимемо безперебійне постачання газу європейським споживачам", - сказав російський міністр

Зокрема, сьогодні відбулися тристоронні переговори щодо врегулювання газової проблеми.

Як не дивно, Україна, РФ та Єврокомісія по-різному трактують ці підсумки.

Як повідомлялося, представники ЄК і Міненерго РФ заявили про пропозицію Києву погасити 3,1 млрд доларів боргів до кінця року.

"За підсумками переговорів було прийнято рішення, що Україна бере на себе зобов'язання сплатити відкриті рахунки на 2 млрд доларів, вони мають бути внесені до кінця жовтня на рахунки російських партнерів", - сказав заступник голови Єврокомісії Гюнтер Оттінгер.

Окрім цього, ще 1,1 млрд доларів Україна повинна перерахувати до кінця року, уточнив Оттінгер.

При цьому міністр палива та енергетики України Юрій Продан заявив, що російська сторона і так повинна Києву 6 млрд доларів переплати за газ - і 3,1 млрд розглядається не як оплата поставок 2013 і початку 2014 року, а як передоплата поставок на майбутню зиму.

Водночас Прем'єр України Арсеній Яценюк наголосив, що Європейський Союз повинен невідкладно зібрати засідання для розробки єдиної енергетичної політики, зокрема, і з питання можливості реверсу газу в Україну.

"Після того, як Росія порушила всі можливі угоди, і найголовніше, порушила правила функціонування Європейського енергетичного ринку, відключивши поставки газу до Євросоюзу, я вважаю, що Євросоюз повинен невідкладно зібратися на засідання і дати єдину, узгоджену позицію всіх членів-країн ЄС і не дати можливості російському "Газпрому" шантажувати Європу і Україну", - сказав він.

Між тим, попри деякі нюанси, Росія в цілому задоволена домовленостями "зимового пакета" між РФ, Україною і ЄС.

"Ті деталі, про які ми домовилися, багато в чому нас задовольняють. Позиція російської сторони, ми її вже заявляли - це і погашення заборгованості за раніше поставлений газ, це і передоплата за поставлений газ на майбутній період", - сказав міністр енергетики РФ Олександр Новак.

"Але є, звичайно, нюанси, які ми повинні доопрацювати. І коли ми їх доопрацюємо, тоді ми будемо остаточно рекомендувати уряду РФ схвалити відповідний пакет. Не будемо забігати наперед. Я вважаю, що зроблено великий крок, і є можливості для того, щоб домовитися", - додав російський міністр.

Окрім усього, Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк наголосив, що Київ не відкликатиме "газовий позов" зі Стокгольмського арбітражу.

"Я не буду давати ніяких коментарів, доки на папері не будуть оформлені домовленості", - сказав прем'єр.

"Але я хочу підкреслити, що Україна ні за яких обставин не відкликатиме позов із Стокгольмського арбітражного суду", - наголосив Яценюк.

Ситуація на Сході

Вночі неконтрольовані збройні формування неодноразово обстріляли українські підрозділи в зоні АТО.

Обстріли велися в районі населених пунктів Щастя, Дмитрівка, Старогнатівка, Піски, Попасна, Рідкодуб, Дебальцеве, Малоорлівка, Сміле, Никішине та аеропорту "Донецьк".

Водночас ситуація в районі Маріуполя повністю підконтрольна силам АТО.

Також Лисенко повідомив, що впродовж минулої доби в зоні бойових дій не загинув жоден український військовий.

Між тим, 26 вересня о 8:00 розпочала свою діяльність робоча група спільного центру з контролю та координації питань щодо припинення вогню та поетапної стабілізації лінії розмежування сторін.

До робочої групи увійшли представники української сторони, моніторингова група ОБСЄ та 76 військовослужбовців ЗС РФ. Цю інформацію також підтвердив речник РНБО Андрій Лисенко.

"Головна мета робочої групи центру полягає у реалізації заходів, спрямованих на встановлення режиму повного припинення вогню – режиму “Тиші”, - йдеться в повідомленні прес-службі АТО.

У штабі АТО уточнили, що, зокрема, передбачається виведення засобів ураження калібром понад 100 мм на визначені відстані та створення 30-кілометрової зони розмежування, що визначено Мінським меморандумом, а також зняття встановлених мінно-вибухових загороджень у визначених районах ворогуючих сторін.

"Зону визначених районів щодо припинення вогню буде розподілено на чотири – п’ять секторів безпеки, в яких працюватимуть від трьох до п’яти моніторингових груп ОБСЄ спільно з представниками України та РФ", — зазначили у прес-центрі АТО.

Пізніше стало відомо, що внаслідок обстрілів з боку терористів у місті Щастя в Луганській області загинула одна людина, ще 16 – поранено. Серед військових втрат немає.

“Сьогодні, 26 вересня, з 10:30 по 10:55 бойовики з мінометів обстріляли один із підрозділів оперативного командування “Північ” в районі міста Щастя. В результаті обстрілу 16 цивільних травмовано, 1 особа загинула”, - повідомляє прес-центр оперативного командування “Північ”.

“Другий обстріл відбувся з мінометів та автоматичних гранатометів по Луганській ТЕС об 11:27, в районі міста Щастя. Серед особового складу військ оперативного командування “Північ” втрат немає”, - зазначили у прес-службі.

За інформацією українського Міноборони, у п'ятницю в Донецьк відправляються представники ЗС РФ, які спробують переконати терористів припинити вогонь і виконувати пункти Мінського меморандуму.

Прес-служба Міноброни України повідомляє, що робоча група Спільного центру з контролю і координації питань про припинення вогню і поетапної стабілізації лінії розмежування сторін на Донбасі, в складі якої — представники української сторони, моніторингова група ОБСЄ та 76 військовослужбовців ЗС РФ, розпочала свою роботу сьогодні вранці.

"За планом роботи робочої групи Спільного центру тільки російські представники відправляться сьогодні в місто Донецьк. Там вони планують провести зустріч з представниками незаконних терористичних бандформувань для того, щоб переконати їх припинити вогонь і почати виконувати пункти Мінського меморандуму. В цей час буде оголошена дводенна тиша. Якщо її не порушують, то почнеться послідовний відвід підрозділів сторін на узгоджені рубежі", - йдеться в повідомленні відомства.

Між тим, ввечері терористи "ДНР" заявили, що в односторонньому порядку припиняють обмін полоненими.

Вони інформують, що це робиться, мовляв, через недотримання зобов'язань Києвом.

"Було прийнято рішення в односторонньому порядку перервати процес обміну військовополоненими з українськими військовими, так як з 174 переданих нам військовополонених, тільки 30 людей дійсно є бійцями армії "Новоросії". Українська сторона, за нашим списком, видає зовсім інших людей", - зазначили у "ДНР".

Читайте також:

Путін хоче, щоб Україна та ЄС внесли зміни до Угоди про Асоціацію

На Луганщині бойовики розстріляли 45 українських полонених, — Васильєва

Під Іловайськом загинуло більше тисячі бійців, — Семенченко

ЦВК завершила реєстрацію політичних партій