Біля Патріаршого храму святого Георгія у Стамбулі була посилена охорона та десятки журналістів.
Читайте також: Варфоломій підписав Томос про автокефалію ПЦУ: опубліковано переклад історичного документу
Один за одним до храму заходили українські політики та церковні діячі. Окрім Президента та митрополита Епіфанія, були і голова Верховної Ради Андрій Парубій, і віце-прем'єр Геннадій Зубко, і навіть міністр економічного розвитку Степан Кубів, міністр спорту та молодіжної політики Ігор Жданов, міністр культури Євген Нищук, і міністр оборони Степан Полторак. А ще третій президент України – Віктор Ющенко. Церемонію почали із літургії.
Молились в Стамбулі сьогодні під головуванням вселенського патріарха Варфоломія та очільника української православної церкви Епіфанія. Після цього була невелика перерва. Петро Порошенко, Варфоломій та Епіфаній пішли на розмову за закрити дверима. І врешті – історичний момент. За київським часом – 12 година і 41 хвилина. Починаючи з цього моменту, в Україні з'явилась канонічна церква.
Після підписання Вселенський патріарх Варфоломій зачитав текст документа. Після цього з промовами виступив митрополит Епіфаній та Петро Порошенко.
Наша церква-дочка ніколи не забуватиме того, що дала нам церква-мати. Від часів давніх і дає аж до тепер. Верховно проголошуючи для православ'я, що у священні диптихи входить нова церква, церква-сестра українська,
– сказав очільник Української православної церкви Митрополит Епіфаній.
"Серед 15 зірок автокефальних православних церков, зараз з'явилася українська зірочка", – зазначив Президент України Петро Порошенко.
Читайте також: Варфоломій підписав Томос про автокефалію ПЦУ: опубліковано переклад історичного документу
У списку православних церков, по честі, який називають диптихом, – тепер 15 церков. Українська на 15-му місці, як наймолодша. Однак, це, переконують релігієзнавці, тимчасово. Як і статус митрополії, який нам надав Констанинополь. За церковною ієрархією, митрополит підпорядковується патріарху, а не є рівним серед рівних. Тож формально в українській церкві головним буде Константинополь. Зокрема, вирішуватиме усім спірні питання, які виникнуть у новоствореній церкві. Україна все одно матиме шанси створити патріахат. Так сталося в Румунії. Їй Томос на створення митрополії видали у 1885, а статус патріархії вона отримала майже за півстоліття.
Новостворену церкву ще очікує тривалий період становлення. Хоч за підрахунками соцілогів, створення єдиної помісної церкви, підтримують більше половини українців. Є й такі, що не знають і слова Томос.
Читайте також: Який вигляд має Томос про автокефалію Православної церкви України: фото
Хоча документ вже підписали, офіційно його передадуть 6 січня, після спільного богослужіння вселенського патріарха та голови Православної церкви України. А вже 7 січня документ про визнання привезуть в Київ. Його виставлять для вірян у Софійському соборі під час служби очільника української православної церкви Епіфанія.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Як створювали Православну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Зокрема, священнослужителі їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту, Україні й було ухвалено дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
15 грудня під час Об'єднавчого собору православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков в Єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так – Українська помісна автокефальна православна церква. Предстоятелем Єдиної помісної православної церкви став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній. Його кандидатуру підтримала більшість архієреїв на Об'єднавчому соборі в Києві. Кафедральним собором Православної церкви України став Михайлівський Золотоверхий собор.