Політична діяльність

54-річний Юрій Луценко родом із Рівненщини. Його батько був секретарем обкому КПСС, а сам Луценко почав свою політичну кар'єру в Соціалістичній партії України, куди вступив у 1991 році. Працював помічником тодішнього прем’єра Валерія Пустовойтенка і консультував лідера СПУ Олександра Мороза.

Читайте також: Луценко подав заяву про відставку з посади голови ГПУ

Наприкінці 90-х розпочинає боротьбу з режимом Леоніда Кучми й стає одним з організаторів кампанії протестів "Україна без Кучми".

У 2004 році Луценко – активний учасник Помаранчевої революції та соратник Віктора Ющенка. Після перемоги на президентських виборах Ющенко щедро віддячує Луценку і довіряє йому управління Міністерством внутрішніх справ, незважаючи на відсутність в останнього спеціалізованої освіти. До слова, Луценко за фахом – інженер електротехніки.

Топ-факти про Юрія Луценка та його провали на посаді дивіться у відео:

У 2005-му новий глава МВС відкриває низку справ проти політиків часів Кучми, але жодне розслідування не доводить до кінця. Восени 2006 року в пресі з'являється серія публікацій про корумпованість керівництва МВС України і, зокрема, Юрія Луценка. Вже в грудні Верховна Рада звільняє його з посади міністра.

Після відставки Луценко створює та очолює громадське об'єднання "Народна самооборона". Ближче до позачергових парламентських виборів-2007 ця політсила зливається з "Нашою Україною" у виборчий блок НУНС.

У 2007 році НУНС формує коаліцію з блоком Юлії Тимошенко. Цього ж року Луценка знову призначають главою МВС.

Під час другої каденції на посаді він потрапляє у корупційний скандал. Так, у січні 2010-го Верховна Рада голосує за відставку Луценка, далі проти нього відкривають кримінальне провадження за перевищення службових повноважень та заволодіння держмайном в особливо великих розмірах. Цього ж року його арештовують, і політик оголошує голодування. 27 лютого 2012 року засуджений владою Януковича до чотирьох років позбавлення волі. Вже за рік той же Янукович вирішує помилувати Луценка. Після чого колишній політичний в'язень кидається у революційний вир Євромайдану. А у 2014 році Луценко призначений радником вже нового Президента Петра Порошенка і главою його новоствореної політичної партії БПП.

Читайте також: Які справи "зливав" Луценко: заява представника ГПУ

Скандали і помилки на посаді генпрокурора

Генеральним прокурором України стає у травні 2016 року. На посаді Луценко обіцяє позбавити відомство від корупції, натомість ЗМІ публікують скандальну інформацію про те, що його родина живе у шикарному особняку площею 859 кв. м (який, до речі, оформлений на батька його дружини Ірини Луценко). Такий елітний будинок не придбаєш за скромну зарплатню генпрокурора. Окрім того, його син Олександр здає в оренду квартири в центрі Києва, які нібито належали колишній співробітниці матері Луценка, а потім нардепу Глібу Загорію.

Не менш скандальним було весілля Олександра Луценка, яке обслуговували службові автомобілі ГПУ. Це ж стосується новорічного відпочинку всієї родини на Сейшелах.

Ірина Луценко також публічно ганьбила репутацію свого чоловіка. Конфуз із дружиною генпрокурора стався під час сутичок у Раді восени 2017-го. На відео вдалося зафільмувати, як вона кричить депутату від БПП Олегу Недаві, щоб він "виніс козла", маючи на увазі нардепа Юрія Левченка.

Дивіться скандальне відео з дружиною Луценка у парламенті:

До провалів на посаді Луценка можна зарахувати і публічне цькування НАБУ, а також затягування розслідувань, пов'язаних з олігархом Ігорем Коломойським. Україна за майже 3 роки не побачила жодної завершеної гучної справи ні щодо розстрілів учасників Євромайдану, ні щодо вбивств громадських активістів. Це ж стосується проваджень, порушених проти топ-корупціонерів країни.

Луценка вважали абсолютно неефективним генпрокурором, але зручною людиною для Порошенка. На початку 2018-го в інтерв'ю виданню Deutsche Welle він сам зізнався, що є політично призначеним генпрокурором.

Вбивство Катерини Гандзюк і заява про відставку

Рішення про звільнення, за словами самого Луценка, пов'язане з розслідуванням смерті херсонської активістки Катерини Гандзюк. Цей трагічний інцидент лише загострив питання про професіоналізм як Луценка, так і співробітників ГПУ загалом.

Читайте також: Хто замовив Катю Гандзюк: кого активісти звинувачують у вбивстві і що про них відомо

31 липня у Херсоні жінку облили сірчаною кислотою, в результаті Катерина зазнала до 39% опіків тіла і перенесла 1й операцій. 4 листопада її не стало. Наразі справу Гандзюк перекваліфікували як умисне замовне вбивство, скоєне групою осіб з корисливих мотивів та з особливою жорстокістю. Напередодні Луценко скаржився, що стався витік однієї з версій слідства, що може завадити ефективному розслідуванню.

Що відомо про смерть Катерини Гандзюк: дивіться відео

Заява про відставку Луценка у 2019 році

Юрій Луценко так і не пішов у відставку у 2018-му році та досі перебуває на посаді Генерального прокурора України.

У день першого засідання Верховної Ради 9 скликання – 29 серпня 2019-го року, Луценко вкотре заявив про свою відставку. У інтерв'ю з Дмитром Гордоном він підписав заяву на ім'я президента Володимира Зеленського.


Юрій Луценко подав у відставку у прямому ефірі


Згода на звільнення Луценка