Цей матеріал було оновлено 9 вересня, щоб додати дані за другий тиждень місяця, а також 16 вересня, щоб додати дані з 16 по 22 вересня, і 23 вересня, щоб додати інформацію до кінця місяця.

Геомагнітні бурі 2-4 вересня

Найближчі три дні будуть такими ж спокійними, як і попередні. Вчені оцінюють імовірність настання навіть слабкої магнітної бурі у середніх широтах, де знаходиться Україна, всього в 1%, що є швидше символічним показником, щоб не подавати в звітах повний нуль. Тим більше не очікується й великих штормів.

Дивіться також Чи може потужна буря на Сонці знищити інтернет на Землі?

У високих широтах, які зачіпають лише найпівнічніші регіони України, слабка геомагнітна буря має 20-25% шанси здійнятися. Але вона не набуде великої сили, достатньої, щоб хоч якось зашкодити нашим технологіям.

Сонячна активність 2 – 4 вересня

  • Що стосується сонячної активності, яка найменше піддається прогнозуванню, то вчені приблизно оцінюють імовірність сильних спалахів класу X лише у 10% протягом усіх трьох днів.
  • Спалахи класу M очікуються з 60-відсотковою імовірністю, згідно з прогнозом.
  • Маленькі спалахи класу C відбуваються на Сонці постійно і є фактично гарантованими – 99%

Ми також можемо звернутися до фактичних даних, і побачити, що сьогодні, 2 вересня, було на диво мало спалахів – у реєстрі можна знайти лише три записи, один з яких був класу M, а ще два – класу C.

Що далі

Якщо говорити про найближчі тижні, то групи сонячних плям 3811 і 3813 розвернуться до Землі, що трохи підвищить імовірність викидів корональної маси в наш бік, і, як наслідок, геомагнітних збурень на планеті. Це великі плями, що мають високу магнітну активність. Хоча з нашого погляду вони можуть здаватися дрібними, насправді розміри більшості плям дорівнюють розмірам самої Землі, або й навіть значно їх перевищують.

Карта сонячних плям
Карта сонячних плям станом на 2 вересня 2024 року. Групи 3811 і 3813 повільно повертаються до Землі зліва. 3806 і 3808 майже точно вказують на нас / Фото SpaceWeatherLive

Саме сонячні відповідальні за спалахи та викиди корональної маси. Але варто зазначити, що наявність плям не обов'язково означає наявність спалахів, а виникнення спалаху не обов'язково закінчується корональним викидом маси. Нарешті, навіть якщо такий викид і буде, то далеко не факт, що він буде спрямований у бік Землі.

Сказати більш точно зараз неможливо, оскільки Сонце останні два роки дуже активне й нестабільне, а наші технології нездатні зрозуміти всю його складність. Однак, дивлячись на те, що великих спалахів не було вже пів місяця, можна припустити, що наша зоря нарешті проминула свій максимум і починає потроху знижувати активність. На жаль, щоб стверджувати це точно, вчені повинні зробити висновок лише з фактичних даних, тобто вже постфактум.

Прогноз на 10 – 12 вересня й далі

Уранці 8 вересня на Сонці стався викид корональної маси класу M1.5 з групи плям 3813, які після цього почали розпадатися й частково зникли. Уже завтра, 10 вересня, вчені очікують помірну геомагнітну бурю рівня G2. Згідно з моделюванням, заснованим на даних про швидкість потоку, вона наступить до 15 години за Києвом.

Експерти з космічної погоди не передбачають значних впливів від цієї бурі, оскільки вона досить слабка, щоб, наприклад, пошкодити нашу електроніку чи спровокувати значні полярні сяйва поза їх звичною територією виникнення на півночі.

В області сонячних плям 3811 утворилися додаткові плями, а область 3815 навпаки їх втратила й була неактивною протягом останніх днів – ні спалахів, ні викидів.

Карта сонячних плям станом на 9 вересня 2024 року
Карта сонячних плям станом на 9 вересня 2024 року / Фото SpaceWeatherLive

Нові плями також формуються в нещодавно виділених областях 3820 і 3821. Вони розростаюся й можуть продукувати спалахи та викиди вже найближчим часом. Якщо спалах закінчиться викидом корональної маси, що передбачити практично неможливо, то через 1-5 днів на Землю очікуватиме нова геомагнітна буря.

Вчені прогнозують, що найближчим часом (9-10 вересня) є імовірність невеликої сонячної бурі, яка призведе до посилення сонячного вітру й зростання потоку сонячних частинок. Але цей вплив почне розсіюватись до кінця дня 11 вересня.

Загалом Kp-індекси на весь наступний тиждень прогнозуються в межах норми, без значних збурень.

Чого чекати з 16 по 22 вересня

14 вересня на Сонці стався великий спалах класу X4.5, який, за даними Звіту про сонячну активність, зачепить Землю лише частково. Найшвидші частинки викиду з сонячної плями AR 13825, пишуть учені, не прямують до нас, але попри це існує ймовірність досить сильного збурення, яке почнеться в другій половині 16 вересня, тобто вже сьогодні.

Найцікавіше, що цей корональний викид маси прибуде відразу після викиду 13 вересня (M2.9 з сонячної плями AR 13814). Імовірно, вони поєднаються, посилюючи одне одного. Магнітометри вже почали реагувати – ми можемо бачити зростання показників на приладах у Швеції та інших частинах світу.

Згідно з даними NOAA, очікується, що сила геомагнітної бурі досягне рівня G3 (сильна) або більше.

Можливі наслідки:

  • Космічні апарати: на компонентах супутників може виникнути поверхневий заряд, може збільшитися опір низькоорбітальних супутників, можуть знадобитися поправки для вирішення проблем з орієнтацією.
  • Наслідки для людей на Землі: можуть виникати проблеми з навігацією та радіозв'язком. Полярне сяйво може спостерігатися на 50 градусах широти (рівень Києва та північніше).

Що далі

17 вересня вчені очікують останні наслідки цієї геомагнітної бурі. Після цього прогнозується падіння показників збурення магнітного поля.

18 вересня очікується спокійний день.

Більш тривалі прогнози поки що робити важко, адже прогнозування магнітної бурі відбувається за фактом наявності викиду корональної маси (КВМ), а передбачити викид практично неможливо, так само, як і спалахи на Сонці, далеко не кожен з яких завершується КВМ. Учені можуть лише оцінювати приблизну імовірність. Так, вони прогнозують, що спалах M-класу може відбутися з імовірністю в 55%, а класу X – лише 15%.

Чого чекати після 23 вересня

Згідно з даними NOAA, найближчими днями не очікується геомагнітних збурень навіть рівня G1 (незначних). Вчені не фіксували великих викидів корональної маси у бік Землі протягом останніх кількох днів, хоча на Сонці й траплялися досить великі спалахи класу M.

Варто зазначити, що зараз на видимій нам стороні Сонця дещо зменшилась кількість і розміри плям, які відповідальні за спалахи та викиди. Найпримітніша група 3828 зараз складається з 13 окремих плям і має найбільшу імовірність вразити Землю, але вона наразі одна з найменш активних. Більшу активність проявляють групи 3831 і 3825, які знаходяться на правому краї видимого сонячного диска, а тому майже не несуть загрози для нашої планети, викидаючи свої спалахи вбік.

Карта сонячних плям станом на 23 вересня 2024 року
Карта сонячних плям станом на 23 вересня 2024 року / Фото SpaceWeatherLive

Хоча це не є гарантією того, що група плям 3828 залишиться спокійною, все ж така статистика дає надію на те, що наступний тиждень пройде без сюрпризів.