Юрист Іван Карнаух пояснив 24 Каналу щодо можливого розширення повноважень працівників ТЦК та СП під час перевірки документів українців. Раніше повідомлялось, хто може вручати повістки.

До теми Як оновити облікові дані в ЦНАПі: детальна інструкція від Мінцифри

Компетенції не змінилися

Юрист наголосив на важливому моменті: як у попередній редакції, так і в чинній, не йдеться про силові методи під час вручення повісток. Зокрема, доставлення до приміщень ТЦК. Такої процедури як державний примус у вигляді адміністративного затримання або арешту працівники ТЦК не можуть здійснювати. Навіть після внесення змін, їхні повноваження саме в цій компетенції, не змінилися.

До їхньої компетенції та повноважень належать інформативні заходи сповіщення. З юридичного погляду, це, зокрема, оформлення повісток.

Поліція має право вчиняти такі заходи примусу, як адміністративний арешт, коли вони супроводжуються правовими підставами. Для того, щоб ці підстави були, необхідно довести до відома особи, що ТЦК звернулась до органів поліції про можливе вчинення конкретною особою порушення правил військового обліку, наприклад, нез'явлення для оновлення даних,
– наголосив Карнаух.

Після того, як така інформація потрапила до поліції, вам можуть сказати про те, що ви, згідно з даними інформативної бази, перебуваєте у розшуку. До речі, розшук – взагалі юридично невірний термін, оскільки він стосується виключно кримінальної сфери.

Це можливо лише на підставі ухвали слідчого судді та за наявності кримінального провадження. В інших випадках йдеться про доставлення особи в ТЦК, але воно має бути добровільним.

Якщо відбувається силове затримання, то навіть у працівників поліції немає таких повноважень, не кажучи вже про працівників ТЦК та СП,
– зазначив юрист.

Тому необхідно фіксувати такі злочинні дії – шляхом відеофіксації, якщо стали свідком або жертвою таких ситуацій. А надалі потрібно обов'язково звертатися до правоохоронних органів із заявами про вчинення злочину, про перевищення меж повноважень, про незаконні викрадання тощо.

"Лише після того, як були зафіксовані відповідні події через звернення з заявами, можливо розраховувати на подальше притягнення таких осіб до кримінальної або дисциплінарної відповідальності", – підкреслив Іван Карнаух.

Більше про новий закон про мобілізацію

  • Речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін повідомив, що відповідно до нового закону, вручати повістки можуть представники ТЦК, роботодавці та поліцейські.
  • Він додав, що врученою може вважатися повістка, яка "видається під особистий підпис" людині. Наразі інших варіантів не передбачено.
  • Також в Міністерстві оборони тестують функцію електронної черги до ТЦК, проте вона поки що доступна не у всіх регіонах України.
  • Зараз електронні черги працюють в 19 ТЦК, зокрема в окремих центрах Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Сум, Вінниці, Кропивницького.
  • Крім того, закон про мобілізацію передбачає право на бронювання для працівників певних категорій. Зокрема, державних службовців категорії "Б" та "В" бронюватимуть на 50%. Водночас до категорії "А" – вищого корпусу держслужбовців – зміни в бронюванні не будуть застосовуватись.