"Тут відчувається партизанщина а ще після того, як ми дізнались, що зимою 1942 року саме тут у селі Теребежі відбувся з'їзд ОУН, який вирішував важливі справи по волинському питанню – це стимулює нас і ми завжди хочемо сюди приїхати", – зауважив командир підрозділу реконструкторів УПА Володимир Гаврон "Ворон".

Читайте також: У Харкові вандали спаплюжили пам'ятний знак воїнам УПА: відео

Більше десяти років члени товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" приїздять узимку на місце поблизу села Теребежі, аби на декілька днів перевтілитись у своїх славних предків. Спочатку реконструктори перевіряють чи всі добре екіпіровані та чи в порядку зброя. Рій сучасних повстанців добряче озброєний, як у 1942-1943 роках.

Ночують вони у закинутому будинку посеред лісу. Температура інколи опускалася нижче 20 градусів, тому сучасні "повстанці" гріються за допомогою буржуйки, а їсти готують у польових умовах. Уніформу упівців хлопці шиють самі або ж купують оригінальну.

Серед сучасних повстанців є й зовсім юні. 17-рінчий Юрко вперше на вишколі, та вже стояв на варті та навіть ходив у розвідку.

Ходили в розвідку, підкрались до хати німців. Вони там дрова кололи, різали Друг Швагро дав нам зброю і поліз туди під хату німців, через дорогу і німці його не помітили,
– розповів про пригоду Юрій Николин "Сорока".

Читайте також: Нагороди, які не встигли отримати бійці УПА, вручили їхнім нащадкам

Десятки членів товариства брали участь у справжніх бойових діях. У багатьох родичі були в УПА. Тож реконструкція для них не просто гра у війну, а серйозна справа.

Що таке Волинська трегедія або волинське питання? Волинська трагедія – обопільні зачистки польського та українського населння, які здійснювала УПА та польська Армія Крайова в 1943 році на території Волині. Досі дані про трагедію різняться, адже українська сторона переконана, що діяла виключно у відповідь на польські звірства та задля забезпечення цілісності українських земель після Другої світової війни. Поляки ж стверджують, що саме українці є винуватцями геноциду польського народу. За різними даними, під час різні на Волині загинуло від кількох тисяч до 35 тисяч поляків. Точної кількості жертв з боку України не відомо. За даними дослідників, всього під час польсько-українського конфлікту загинуло близько 24 тисяч українців на всіх територіях, включаючи Волинь.

Відлуння Волинської трагедії і досі впливає на стосунки між Польщею та Україною. 6 лютого 2018 року президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про створення Інституту національної пам'яті. Закон передбачає кримінальну відповідальність кожному, хто на території Польщі публічно вживатиме термін "польські концтабори", а також визнаватиме співучасть польської держави або її народу в Голокості, або заперечуватиме "злочини українських націоналістів". Порушникам у Польщі загрожуватиме штраф, або тюремне ув'язнення до трьох років.