Україна вирішила зупинити роботу у Парламентській асамблеї Ради Європи через ухвалення резолюції, яка повертає туди Росію, про це член делегації та народний депутат Леонід Ємець написав на своїй сторінці у Facebook.

Ви маєте знати: Росії дозволили повернутись до ПАРЄ: що потрібно знати

Резолюцію про зміну санкційного механізму та повернення до роботи у ПАРЄ без обмежень права голосу підтримали 118 євродепутатів. Ще 62 проголосували проти, 10 утрималися. У зв'язку із цим українці у ПАРЄ звертаються до президента, Верховної Ради та МЗС.

Які рішення прийняла українська делегація:

  • Припинити участь в роботі сесії Парламентської Асамблеї, крім питань позбавлення повноважень Російської делегації;
  • Делегація звертається до Верховної Ради України з необхіністю терміново розглянути питання зупинення участі України в роботі ПАРЄ;
  • Делегація звертається до Президента і МЗС щодо визначення подальшої участі України в органах Ради Європи.

Водночас українці разом із представниками Грузії та Британії оскаржили повноваження делегації РФ. Це означає, що представники Росії будуть присутні у залі, однак голосувати не зможуть.

Натомість делегація України не буде присутня у залі до 27 червня – саме тоді відбудуться слухання щодо повноважень країни-агресора.

Українська делегація оскаржила повноваження російських вбивць. Слухання по їх повноваженням – у четвер (27 червня – 24 канал). До того ми не можемо сидіти в одній залі з вбивцями. Ми вийшли з зали Асамблеї і ми на камери сказали росіянам, що вони вбивці,
– написала віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко у Facebook.

Геращенко також нагадала, що з 11 членів російської делегації 6 голосували за введення військ і анексію Криму.

Окрім того, російська делегація подала на віце-президента Асамблеї Леоніда Слуцького (голову комітету Державної думи у міжнародних справах), який неодноразово був на окупованих територіях. На цю посаду росіяни можуть претендувати навіть тоді, коли їхні повноваження оскаржені.

Призначення здійснюється зазвичай автоматично – за квотами, розподіленими між державами. Однак на вимогу члена української делегації Володимира Ар’єва процедуру змінили – цю ініціативу підтримали кілька десятків депутатів. Ар’єв зауважив, що Слуцький перебуває під санкціями ЄС – і його кандидатуру мають розглядати окремо.

У Росії тільки цього і чекали

У державі-агресорі уже готові до повернення, делегація у вівторок, 25 червня, подала заявку на підтвердження своїх повноважень. Власне, їх і оскаржила Україна. Однак сама делегація прибула, аби взяти участь у сесії. Її очолює віце-спікер Думи Петро Толстой.

А тим часом біля будівлі ПАРЄ в Страсбурзі зібралися люди, які виступають проти повернення Росії в Асамблею. Протестувальники тримають український та російський прапори, а також плакати із засудженням дій Росії щодо України та Грузії.

Відповідь України: "Ворота пекла прочинились": як українські політики реагують на повернення Росії до ПАРЄ

Чому Росія втратила право голосу у ПАРЄ?У 2014 році через події на Сході України та анексію Криму країну-агресора позбавили права голосу. У відповідь Росія припинила свою участь в організації та не платить відповідні внески. Потужне російське лобі вже неодноразово намагалось повернути РФ до складу ПАРЄ, проте увесь час ці спроби вчасно блокували.