У залі засідань ПАРЄ атмосфера була напруженою – ухваленню проросійської резолюції передувало ігнорування понад 200 правок від української делегації. Зрештою, "за" повернення Росії проголосували 118 депутатів, 62 були "проти", ще 10 – утримались.
Важливо: Які країни проголосували "за" повернення Росії в ПАРЄ
Процес активно коментували члени української делегації. Зокрема, віце-спікер Верховної Ради та член української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко пояснила: у ПАРЄ продали принципи заради внеску Росії.
"Тепер ці 118 європейських політиків несуть відповідальність за вбивства українців на Донбасі і в Криму, за знущання над політв'язнями", – сказала вона.
Представник української делегації в ПАРЄ та нардеп Борислав Береза наголосив, що Україна робила "все можливе і неможливе".
Але ворота пекла прочинилися і рашистські демони рванули до ПАРЄ. Уже сьогодні (25 червня – 24 канал) росіяни подадуть свої повноваження на затвердження Асамблеї. Ми їх оскаржимо. Але знаючи настрій Комітету міністрів Ради Європи та керівництва ПАРЄ, можна припустити, що росіяни відіб'ются,
– написав він на своїй сторінці у Facebook.
Водночас Береза наголосив, що йому "нічого робити у залі з нечистю, в якої руки у крові".
Як реагують ТОП-політики?
Президент України Володимир Зеленський розчарований рішенням ПАРЄ. Минулого тижня він особисто обговорював це питання з президентом Франції та з Федеральним канцлером Німеччини. Однак європейські партнери "нас не почули".
Намагався переконати пана Макрона та пані Меркель, що повернення російської делегації до ПАРЄ можливе лише після того, як Росія виконає принципові вимоги Асамблеї. Шкода, що наші європейські партнери нас не почули та вчинили інакше. Я вдячний українській парламентській делегації та дружнім національним делегаціям, які мужньо боролися до кінця,
– наголосив глава держави.
Зеленський наголосив, що дуже хоче побачити як прихильники повернення російської делегації в Асамблею відстоюватимуть та вимагатимуть іншого повернення – повернення полонених українських моряків.
"Саме сьогодні, 25 червня, спливає термін виконання відповідного наказу Міжнародного трибуналу з морського права. З нетерпінням чекаємо, як задекларовані тези щодо верховенства права будуть втілені у реальне життя", – додав він.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголошує, що повернення російської делегації до ПАРЄ – це реванш агресора і повна зневага до норм міжнародного права.
Десятки тисяч смертей і сотні тисяч поламаних життів на Донбасі, незаконна анексія Криму – це не можна забути задля тимчасових домовленостей. Компромісу бути не може,
– написав він на своїй сторінці у Facebook.
Іванна Климпуш-Цинцадзе вважає, що асамблея відкрила скриньку Пандори заради і "заради грошового внеску Росії повернула право голосу делегації з Мордору".
"Тепер, як і в РБООН, на сесіях ПАРЄ, зможе звучати брехня і маніпуляція російських пропагандистів, дедалі глибше роз'їдаючи критичне мислення і здоровий глузд, глибше руйнуючи засади демократії і прав людини", – написала віце-прем’єр-міністрка України.
Водночас вона наголосила, що ухвалення вигідної для Росії резолюції – не привід здаватись та зупиняти боротьбу.
Віце-спікер парламенту від партії "Самопоміч" Оксана Сироїд зазначає, що повернення Росії до Ради Європи і зняття санкцій з російської делегації звільняє Україну від необхідності виконання мінських угод. Рішення ПАРЄ про повернення російської делегації – це кінець Ради Європи.
Європейські політики прийняли мету Росії – війна, жодної справедливості, антицінності, жодної свободи, жодної демократії,
– наголосила Сироїд.
Віце-спікер парламенту від партії "Самопоміч" додала, що більшість європейських держав є союзниками Росії, а не України.
П’ятий президент України Петро Порошенко події у ПАРЄ назвав потужним викликом для України. За його словами, це перший серйозний дипломатичний удар, який Україна отримала за 5 років.
Раніше ми таких ударів не пропускали. Але тепер удар нанесено не тільки по Україні, а по фундаментальних європейських цінностях, коли між цінностями і ціною була вибрана ціна,
– заявив він.
Водночас Порошенко пообіцяв "задіяти усі свої зовнішньополітичні зв‘язки, аби вірус всепрощення Росії за анексію Криму та окупацію Донбасу не розповсюдився далі".
Генпрокурор Юрій Луценко зазначив, що рішення ПАРЄ – це зрада України і принципів ЄС. Луценко додав, що українське суспільство і органи влади повинні домагатися посилення санкцій проти Росії, адже "ніхто у світі не захищатиме німу малоросію".
Якщо хочемо і далі утримувати і посилювати санкції проти агресора – кожен має робити своє,
– написав Юрій Луценко.
Українська делегація йде з ПАРЄ
Слово України: У МЗС категорично відреагували на повернення Росії у ПАРЄ
Українська делегація у ПАРЄ звернулась до Верховної Ради України із закликом терміново розглянути питання зупинення участі України в роботі Асамблеї. Залу засідань українці вже покинули. Водночас українці разом із представниками Грузії та Британії оскаржили повноваження делегації РФ. Це означає, що представники Росії будуть присутні у залі, однак голосувати не зможуть.
Натомість делегація України не буде присутня у залі до 25 червня – саме тоді відбудуться слухання щодо повноважень країни-агресора.
Парламентська асамблея Ради Європи – міжнародний європейський консультаційний орган, що складається з парламентарів усіх держав-членів. Серед важливих повноважень Асамблеї – вибори Генерального секретаря РЄ та його заступника, суддів Європейського суду з прав людини, ухвалення висновків щодо кандидатур нових держав-членів, моніторинг виконання ними зобов'язань, взятих при вступі.
Чому Росія втратила право голосу у ПАРЄ?У 2014 році через події на Сході України та анексію Криму країну-агресора позбавили права голосу. У відповідь Росія припинила свою участь в організації та не платить відповідні внески. Потужне російське лобі вже неодноразово намагалось повернути РФ до складу ПАРЄ, проте увесь час ці спроби вчасно блокували.