Поділ Берліна

Кордон між двома Німеччинами утворився після поразки Третього Рейху в Другій світовій війні. Берлін був поділений на чотири сектори:

• три сектори контролювали західні союзники – США, Велика Британія і Франція;
• один – СРСР.

До слова: Вся суть СРСР у 6 моторошних цифрах

Протистояння країн заходу і Москви призвело до поділу окупованої Німеччини на Федеративну республіку Німеччину, контрольовану заходом, і Німецьку демократичну республіку під крилом СРСР. Берлін був поділений на:

• Східний, що став столицею НДР;
• Західний, що став анклавом в середині НДР.

До зведення муру у громадян НДР був шанс безперешкодно виїхати з країни. Між 1949 та 1961 роками цією можливістю скористалися більше ніж 2,5 мільйони людей. Так переселенці "голосували ногами" проти соціалістичного режиму НДР, який полягав у збільшені виробничих норм, насильницькій колективізації. Все заради того, аби наздогнати і перегнати ФРН.

Зведення Берлінського муру

У 1961 році країну покинула рекордна кількість громадян – понад 207 тисяч. Переважно це були молоді кваліфіковані фахівці. НДР звинуватила Західний Берлін у "торгівлі людьми" і "переманюванні" кадрів. Східна Німеччина не могла контролювати потоки людей, що переміщалися через кордон. Тому вирішила зупинити їх стіною. "Друге народження НДР" – так називають історики зведення муру. Повна герметизація від Заходу дозволила зосередити всі сили на ідеологічній складовій та побудові "реально існуючого соціалізму".

бепрлінський мур
Зведення Берлінської стіни

В ніч на 13 серпня вздовж лінії кордону виставили 25 тисяч воєнізованих "бойових груп", частину східнонімецької армії. В стані готовності перебувала і радянська армія. Врешті перекрили чотири лінії Берлінського метро.

Станції східного сектору НДР закрили, відкритою залишилася тільки станція Фрідріхштрассе, на якій організували контрольно-пропускний пункт. До 15 серпня весь Західний Берлін був обнесений колючим дротом і почалося безпосереднє зведення муру, загальною довжиною 155 кілометрів і понад 3,5 метри заввишки. За 28 років мур неодноразово добудовували та розширювали.

Читайте також: Одна історія. Як Брюс Лі став одним з найвпливовіших митців кунг-фу

Масова еміграція зупинилася, проте, спроби втеч тривали й надалі. Впродовж 28 років на Захід тікали, що тільки не вигадуючи: використовували спеціально вмонтовані в автомобілі сховища, рили тунелі, перетинали кордон на повітряній кулі та саморобному мотодельтаплані. Скільки таких людей було – підрахувати складно, називають цифру у 5 тисяч осіб.

берлінський мур
Люди вигадували різні способи, аби втекти на Захід

берлінська стіна
Масова еміграція призвела до кривавих наслідків

Але один з масових перетинів, який згадується – це коли група східних німців прорила під стіною тунель 140 метрів завдовжки. За два вечори через кордон перебралися 57 осіб.

берлінський мур
Тунель під Берлінським муром

Моторошні вбивства людей

Для легального відвідування Західного Берліна громадянам НДР був потрібен спеціальний дозвіл. Право вільного проходу мали тільки пенсіонери. Спроби нелегального перетину каралися вісьмома роками неволі. А з 1973 року прикордонникам наказали стріляти на ураження по всіх втікачах без винятку.

берлінський мур
Військові отримали наказ стріляти

Першою жертвою Берлінського муру у перший рік після його зведення стала жінка, котра вистрибнула з вікна східнонімецького будинку на інший бік вулиці, яка належала Західному Берліну. Останньою жертвою муру вважається 20-річний Кріс Геффрой, якого застрелили на кордоні. Мур впав через 9 місяців після його вбивства. Скільки було загалом вбито людей на східнонімецькому кордоні невідомо, цифри варіюються від 140 підтверджених до тисячі осіб.

жертва берілнської стіни
Кріс Геффрой

Падіння Берлінського муру

Після того, як у травні 1989 року під впливом перебудови в СРСР Угорщина знесла укріплення на кордоні зі своїм західним сусідом – Австрією, а через 4 місяці угорський уряд оголосив про відкриття кордонів, берлінський мур втратив свій сенс. Лише протягом трьох днів НДР покинули через територію Угорщини 15 тисяч громадян.

Люди запротестували і влада відкрила пункти пропуску між частинами міста. Візовий режим, проте, ще тривав до літа 1990 року, коли почався демонтаж муру, а 30 листопада він офіційно закінчився. Його уламки стали улюбленими сувенірами для туристів. А деякі особливі поціновувачі сучасної історії вивозили навіть цілі блоки.

Варто знати! В Німеччині спорудили "музей" із заборонених в різні часи книжок

Було залишено тільки 6 фрагментів як пам’ятку. На одному з таких – малюнок художника Дмитра Врубеля, який він створив 1971 року. На ньому увічнений момент єднання лідерів країн соціалістичної співдружності СРСР і НДР: поцілунок Леоніда Брежнєва і Еріка Хоннекера із написом: "Господи! Допоможи мені вижити серед цієї смертної любові".

берлінський мур
Малюнок художника Дмитра Врубеля на останку Берлінської стіни