Почав свій зовнішньополітичний дебют Зеленський з Брюсселю. Там за два дні він провів 5 зустрічей з європейськими топ-політиками, главою НАТО та президентом Польщі Анджеєм Дудою. Запевняв у збереженні зовнішньополітичного курсу України.
Читайте також: Вони між собою знайдуть "хімію", – посол про підготовку зустрічі Трампа та Зеленського
"Стратегічний курс України на досягнення повноцінного членства в ЄС та НАТО, як це закріплено у Конституції України, залишається незмінним. Це пріоритет нашої зовнішньої політики", – заявив президент.
Пізніше з’ясувалося: одну з промов Зеленського скопіювали. У плагіаті команду президента звинуватив Святослав Цеголко – речник попередника.
Зустріч з учасниками "нормандського формату"
З лідером Франції Еммануелем Макроном Володимир Зеленський бачився ще коли був кандидатом в президенти.
Читайте також: Нормандський формат: чи потрібна зустріч і чим вона закінчиться
Після обрання він знову рушив до Парижа. Адже Макрон є учасником нормандського формату, а серед передвиборчих обіцянок Зеленського було вирішення питання Донбасу.
Повернення миру в Україну – це мій пріоритет, це моя позиція. Я з цим прокидаюся і засинаю,
– заявив Президент України Володимир Зеленський.
Тож Зеленський у Парижі намагався домовитися про якомога швидшу зустріч нормандської четвірки. Зрештою дійшли згоди, що вже 12 липня її почнуть готувати політичні радники президентів.
Володимир Зеленський та Еммануель Макрон
А ще Макрон пообіцяв Зеленському сприяти звільненню з російського полону українських моряків.
Роль Франції бути поруч з Вами і допомогти Вам досягти успіху,
– наголосив Еммануель Макрон.
Наступного дня у Берліні Ангела Меркель також підтвердила Володимиру Зеленському свою підтримку. І готовність надалі сприяти вирішенню конфлікту на Донбасі. А ще запевнила, що антиросійські санкції не скасовуватиме.
Володимир Зеленський та Ангела Меркель
Ми говорили про Мінський процес, який надає нам можливі рамкові умови для того, щоб зберігати цілісність і незалежність України. І поки немає прогресу в окремих районах Луганської і Донецької областей, санкції не будуть зменшені. Це ж стосується і Криму,
– запевнила Ангела Меркель.
А от щодо "Північного потоку-2" сторони не дійшли згоди. Німеччина планує його таки ввести в експлуатацію, але обіцяє зберегти транзит російського газу через Україну.
Що відомо про "Північний потік-2"? Це продовження вже наявного газопроводу "Північний потік". Відповідно до проекту, мають побудувати дві нитки загальною потужністю 55 мільярдів кубічних метрів газу в рік. Росія запускає Північний потік, передусім, аби обійти транзитні збори України. За словами фахівців, поява "Північного потоку-2" збільшить залежність ЄС від російського "Газпрому", який вже постачає близько третини обсягів газу в ЄС. Крім того, Україна після запуску "Північного потоку-2" втратить не лише дохід від транзиту блакитного палива, але й геополітичний важіль впливу.
Починається цей газопровід у російському Виборзі, проходить дном Балтійського моря та пролягає між країнами Балтики, Фінляндією, Польщею, Швецією, Данією. Закінчується він у німецькому Ґрейсфальді. Проти будівництва газопроводу вже висловилися Польща, країни Балтії, Україна, Молдова, Словаччина, США та Данія.
"Збереження транзиту російського газу через Україну, його акумулювання в українських сховищах – це гарантія енергетичної безпеки і України, і Європи", – заявив Зеленський.
Казус у Канаді
Після переговорів в Європі Зеленський взяв тайм-аут. І лише через кілька тижнів поїхав вже за океан, до Канади. Щоправда, в Офісі президента відправили свого шефа в неіснуючу столицю.
Казус президентської команди
Попри географічну помилку чиновників президентський літак успішно долетів до Торонто. Там за два дні візиту Володимир Зеленський провів 19 зустрічей та взяв участь в міжнародній конференції на підтримку реформ в Україні.
Володимир Зеленський та Джастін Трюдо
З Торонто до Києва президент привіз багато серйозних пропозицій.
На конференції Канада оголосила про надання допомоги у розмірі 25 мільйонів доларів впродовж наступних шести років для підтримки демократичних реформ,
– пообіцяв прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
А ще канадський прем’єр повідомив, що до України направлять додаткових поліцейських інструкторів, канадську військову місію на Яворівському полігоні продовжать до 2022 року і спростять поїздки української молоді до Канади.
Про що ще домовився Зеленський з Трюдо ?– країни підпишуть угоду про постачання в Україну бронетехніки з Канади.
– Канада збільшує підтримку моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі.
– Канада не пускатиме в країну жителів окупованого Донбасу, які незаконно отримали російські паспорти.
– Країни домовилися про розширення дії двосторонньої угоди про вільну торгівлю на сферу послуг та інвестицій.
– Україна і Канада підписали спільну угоду про кіновиробництво.
Також Трюдо додав, що уряд Канади готовий розглянути розширення санкцій проти Росії. Окрім того, він розкритикував рішення Ради Європи повернути РФ повноправне членство в ПАРЄ.
Натомість Володимир Зеленський закликав канадських українців приїздити до України і нагадав їм про свою передвиборчу обіцянку: запровадити подвійне громадянство.
Читайте також: Україна домовляється про спрощення візового режиму з Канадою, – Зеленський
Проте, щоб всі ці обіцянки західних лідерів не залишилися лише словами, Україна має виконувати домашню роботу з просування реформ. Лише сильна держава - здатна протистояти російській агресії і захищати власні інтереси на міжнародній арені.