Стефан Шарбоньє: Карикатури на пророка Мухаммеда дозволені так само, як на Карла Маркса

19-го вересня відомий у Франції сатиричний журнал Charlie Hebdo надрукував карикатури на ісламського пророка Мухаммеда. На обкладинці художники зобразили мусульманина в інвалідному візку та єврея, який штовхаєцей візок. Карикатура начебто була пародією на фільм “Недоторкані”.

Всередині журналу Мухаммед зображений зі свинячою головою в руках, з пейсами як в іудеїв, а також повністю оголений та ще й у непристойних позах. Редактор скандального видання - Стефан Шарбоньє, більш відомий як Шарб, - закликав мусульман просто не читати журнал, якщо їм щось у ньому не подобається.

У Франціїми спокійно можемо малювати карикатури на будь-кого. Тут релігію сприймають як філософію, як сукупність ідей. Карикатури на Мухаммеда так само дозволені, як карикатури на Карла Маркса,
- заявляє редактор Charlie Hebdo Стефан Шарбоньє.

Художники, як каже редактор, нікого не хотіли образити. Вони, мовляв, лише висміяли антиісламський фільм “Невинуватість мусульман”. Стрічка викликала хвилю протестів в арабському світі. Під час нападів на американські посольства близько 30-ти людей загинули. Хоча сам фільм, на думку Charlie Hebdo, - дурниця і не більше, просто жарт, на який кожен має право.

“Постать пророка Мухаммеда є священною для мусульман. Я ж атеїст, і святість пророка мене не цікавить. У Франції я живу за французькими законами, а не за Кораном”, - переконує редактор Charlie Hebdo Шарб.

Самі мусульмани вважають, що карикатури, так само як і скандальний фільм, - це відверта провокація.

Це огидний вчинок, це нахабна провокація. В кінці кінців ми не собаки Павлова, щоб нас дражнити і спостерігати за реакцією,
- каже імам Паризької мечеті Даліл Бубекур.

Скандальні карикатури як спосіб непогано заробити

Французький уряд у суперечці став радше на бік карикатуристів. Прем’єр-міністр країни Жан-Марк Еро заявив, що журнал має повне право друкувати свої карикатури. І це при тому, що у Франції найбільше мусульман серед західноєвропейських країн. Їх тут 10%, тобто понад 4 мільйони.

Якщо релігійні переконання людей були ображені, нехай звертаються до суду - ми живемо у правовій державі. А щодо питань поваги чи неповаги - то це вже справа редакції,
- запевняє прем’єр-міністр Франції Жан-Марк Еро.

Редакція скористалася своїм правом сповна. Художники добре розважилися, але є інший бік медалі. Charlie Hebdo - це прибутковий бізнес. У 2006 році журнал передрукував карикатури на пророка Мухаммеда з данського видання Їландс-Постен. Тоді Charlie Hebdo продав рекордні 400 тисяч примірників.

За словами продавців, зазвичай вони отримують 10 примірників Charlie Hebdo і заледве продають їх до кінця тижня. Натомість, у середу 75 тисяч журналів з Мухаммедом розійшлися вже до обіду. Вартість одного примірника - 2,5 євро, отож дохід на тиражі - 187,5 тисяч.

Тут все чітко й зрозуміло. Charlie Hebdo наживається на нас, мусульманах, а ми страждаємо,
- каже правознавець Абдулла Зекрі.

Аби задовольнити попит на журнал, у п’ятницю, 21-го вересня, редакція надрукувала додатковий тираж Charlie Hebdo. У багатьох районах Парижа, населених переважно мусульманами, люди з самого ранку приходили й купували всі наявні свіжі номери та одразу палили або рвали їх.

Також у п’ятницю через загрозу мусульманських виступів Франція на один день закрила школи, диппредставництва, культурні центри та інші установи у майже 20-ти країнах світу. Мусульмани після щотижневої п’ятничної молитви зібралися на демонстрації в Ірані, Пакистані, Тунісі та інших країнах. На цей раз акції минули відносно спокійно.