Коментар Буданова щодо затриманих у Білорусі вагнерівців
Буданов зауважив, є достатня кількість фактів, яка свідчить про те, що це спецоперація російських спецслужб. Про це головний розвідник заявив у коментарі Укрінформу.
До теми Зрада у верхівці: чому Зеленський звільнив начальника військової розвідки?
По-перше, десятки людей із досвідом бойових дій в гібридних конфліктах у різних країнах, у тому числі на Донбасі, з’явились у столиці Білорусі прямо напередодні доленосних президентських виборів. По-друге, лише необізнана людина може повірити у казку, ніби цих "наївних" бойовиків могли обманом затягнути до Мінська,
– наголосив він.
За словами Буданова, приватні військові компанії з Росії працюють у прямому підпорядкуванні російських силових структур та ніколи не діють без їхнього дозволу чи координації. Навіть, якщо виконують "приватні" замовлення.
"По-третє, дуже докладну фейкову версію про буцімто причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську опублікували російські спецслужби у російському виданні "Комсомольская правда" 6 серпня. Тобто, вже через тиждень після затримання бойовиків і публічних звинувачень у бік Росії з боку білоруської влади щодо втручання у внутрішні справи та спроби вплинути на результати виборів", – зауважив він.
Буданов підкреслив, що зазвичай подібні операції готують ретельно та завчасно, детально опрацьовують легенду прикриття. Тому найбільш імовірно, що російська сторона готувала фейкову версію про нібито причетність СБУ завчасно.
Ще одна заява Бутусова Людина Януковича при владі: чому провалилася операція українських спецслужб
Вагнерівці у Білорусі: якою була їхня мета
Буданов переконує, що вони мали кілька завдань:
- психологічний тиск на білоруську владу (спровокувати на більш жорсткі дії проти протестувальників);
- покласти відповідальність на Україну та погіршити українсько-білоруські відносини;
- змусити опиратися на російську підтримку (так само було і з колишнім українським президентом Януковичем).
Цікаво Син Лукашенка особисто вибачився перед затриманими вагнерівцями, – пропагандистські ЗМІ
Чому цю тему почали обговорювати в Україні: що каже Буданов
На переконання Буданова, тут є дві складові. Перш за все цю тему підтримують російські агенти інформаційного впливу в Україні.
"Вони закріплюють вигідну Росії версію подій. Їм потрібно переконати не лише міжнародне співтовариство, а й українське суспільство", – каже Буданов.
А друге складова – це те, що напередодні виборів українські політичні сили чи корупційно-бізнесові клани вирішили використати ситуацію задля критики влади. Зокрема, вони запускають на базі російського фейку свої додаткові інформаційні хвилі.
Окрім того, режим тиші на Донбасі, про який домовлено в рамках мінської переговорної групи, явно не подобається певним силам і в Україні, і в Росії. Тому це ще один привід зірвати перемир’я та покласти відповідальність на українську владу,
– підсумував керівник Головного управління розвідки Міноборони.
Зверніть увагу Це елемент політичної боротьби, – комітет з нацбезпеки щодо інформації про зірвану операцію СБУ
Яку версію оприлюднив Бутусов щодо білоруських вагнерівців
Журналіст переконує, що українські спецслужби готували масштабну операцію із затримання групи бойовиків ПВК "Вагнера". Для цього вони власне і виманили їх до Білорусі.
В межах цієї спецоперації бойовиків найняли за підробленими договорами охороняти нафтові вишки у Венесуелі. Під час вербування вони дали під запис свідчення про злочини на території України, бо думали, що показують "роботодавцю" рівень "кваліфікації".
За планом, 24 липня групу мали привезти з Москви в Мінський аеропорт, не затримуючись у Білорусі. А 25 числа найманці мали вилетіти в Туреччину рейсом Мінськ – Стамбул. І під час цього перельоту літак повинент був екстрено сісти в одному з українських аеропортів, оскільки одному з пасажирів нібито стало би погано. Цю роль мав виконувати агент СБУ. Під виглядом медпрацівників в літак зайшла би група спецназу та затримала би вагнерівців.
Група, яких хотіли захопити українські силовики, складалась з 33 осіб, серед них були 28 бойовиків, яких мали затримати. 9 з них були громадянами України, 11 значились у базі "Миротворця". Проте не всі бойовики служили у відомій групі "Вагнера".
Щоправда, 24 липня заступник голови Служби безпеки України Руслан Баранецький та начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповіли про проведення фінальної стадії операції в Офісі Президента. На доповіді серед інших були присутніми президент Володимир Зеленський і голова ОПУ Андрій Єрмак.
І після заходу Єрмак нібито попросив відкласти спецоперацію. Він послався на перемовини з помічником президента Росії Володимиром Путіним і те, що операція могла б зірвати обмін полоненими, який готували у той час, та початок перемир'я. Єрмака підтримав і президент Зеленський.
Зрештою операцію відклали до 30 липня. Українські розвідники підозрюють, що після цього стався злив інформації у Федеральну службу безпеки РФ. Результатом було затримання найманців у Мінську і подальша їх передача Росії.
3 серпня Зеленський знову зібрав нараду. Під час неї начальник розвідки Бурба заявив, що операцію провалено, а причина цьому – зрада. Він вимагав почати перевірку всіх, кому було відомо про операцію. Але Зеленський жодних рішень про перевірку не ухвалив. Розслідування провалу не було розпочато. Крім того, після цих подій Зеленський звільнив Бурбу та призначив нового начальника ГУР, а Баранецький пішов у безстрокову відпустку.
Цікаво Розповідь вагнерівців про збиті українські літаки на Донбасі: сенсаційне відео Яніни Соколової
Коментар ексзаступника генпрокурора Чумака про імовірний зрив операції СБУ щодо вагнерівців: відео 24 каналу
Головне про затримання вагнерівців у Білорусі
- 29 липня 32 бойовиків проросійського угрупування "Вагнера" затримали біля Мінська, ще одного спіймали на півдні країни.
- За словами білоруської влади, метою перебування вагнерівців у країні була "дестабілізація ситуації під час виборчої кампанії".
- Натомість російська влада, яка формально не має відношення до бойовиків, запевнила: Білорусь була лише відправною точкою для вагнерівців до Стамбула. Бойовики, мовляв, просто затрималися на довше, бо не встигли на літак.
- Україна надіслала запит на видачу їй 28 з 32 найманців – кожен з них брав участь у війні на Донбасі, а 9 навіть були громадянами України.
- 14 серпня влада Білорусі відпустила 32 з 33 найманців до Росії. Одного залишили, адже він – громадянин Білорусі.
- Офіційний Київ засудив таке рішення Мінська.