Це дуже загрозлива тенденція для країни-агресорки, адже такі фінансові втрати вона зазнала лише за один місяць. Про це 24 Каналу розповів політолог Ігор Рейтерович. Він відзначив, що це визнають навіть провладні російські економісти.

Зверніть увагу Серйозно вдарять по російському бюджету, – економіст про ціни на нафту агресорки

Ситуація буде погіршуватись

Політолог вважає, що ситуація в російській економіці навряд чи буде покращуватись. А скоріше за все погіршиться.

Історія з дефіцитом в російському бюджеті через санкції схожа на історію з банком. Якщо ви опиняєтесь в "мінусі" в банку, то ситуація надалі буде тільки погіршуватись ще й з певною прогресією. І її швидкість може бути дуже великою,
– зауважив він.

На його думку, надалі доходи Росії від продажу нафти та газу будуть знижуватись. І їй доведеться консервувати родовища нафти.

"А нафта не газ, який можна просто сплати, що вони і роблять. Нафту треба видобувати, зберігати, транспортувати і продавати. Всього цього Росія зараз робити не може. Тому доведеться консервувати родовища, а це також додаткові витрати з бюджету", – підкреслив Рейтерович.

Він відзначив, що Росія буде змушена це зробити, адже Індія і Китай не зможуть купувати її залишки нафти у тих обсягах, на які вона розраховувала. Вона їм просто не потрібна в таких об'ємах.

"Більш того, вони вже зараз змушують Москву продавати нафту і газ їм зі знижками, майже за ціною собівартості. Далі Росія буде доплачувати, щоб ці країни в неї хоч щось купили", – наголосив експерт.

Санкції обов'язково матимуть ефект, але не одразу

Він нагадав, що економісти ще торік пояснювали, що санкції не працюють з сьогодні на завтра. Вони відтерміновані в часі і обов'язково матимуть ефект, але він почне наростати тоді, коли Росія вичерпає всі контракти підписані у 2022 році. Адже вона з початку війни ще тривалий час постачала газ, зокрема в Європу.

Але потім європейські країни почали відмовлятися від російського газу та нафті. Наприклад, Німеччина мала залежність від 20 до 50%, а до кінця 2022 року вийшла в нуль,
– нагадав політолог.

Він зауважив, що тепер наслідки санкцій б'ють по економіці Росії у 2 аспектах:

  • вони більше не матимуть "живих" грошей, оскільки контракти добігли кінця;
  • вони не будуть мати запланованих грошей, тому що ніхто з ними нові контракти у 2023 році підписувати не буде. Можливо, крім Сербії та Угорщини. Але в масштабах Росії – це крапля в морі.

Яка ситуація в економіці Росії: дивіться відео

Все виявилось набагато гірше

"Така катастрофічна ситуація в січні сталася, тому що негативний прогноз, який вони робили щодо гіпотетичних надходжень, не справдився. Все виявилось набагато гірше, ніж очікувалось", – вважає співрозмовник.

Адже, за його словами, дуже швидко європейськи країни знайшли альтернативу – зараз ведуться перемовини з Єгиптом, Ізраїлем, країнами Перської затоки з постачання енергоресурсів.

За рахунок конкуренції ціна в першу чергу на нафту і на газ також мінімум вдвічі менша, ніж та, яку вони прогнозували у своєму бюджеті,
– вважає він.

Політолог зазначив, що той запас, який Путін назвав "кубишка", скоротиться мінімум у два рази до середини року. З такими темпами вони вийдуть в нуль. І Росія буде нездатна забезпечувати свої мінімальні соціальні програми.

"І будемо сподіватись, що рано чи пізно їм не буде вистачати грошей зокрема на утримання величезної армії і ведення війни проти України", – резюмував Ігор Рейтерович.

Ситуація в економіці Росії: важливе

  • Доходи Росії від енергоносіїв впали майже вдвічі. Поєднання цього зі зростанням витрат на оборону для ведення війни в Україні призводить до великих економічних збитків. Попри те, що доходи Росії значно впали, її витрати лише ростуть. Лише витрати сектору оборони зросли до 3,5 трильйона рублів. Це пояснюють тим, що Росія готує новий наступ в Україні до річниці повномасштабної війни.
  • Окрім заборони на постачання нафти до Європи, 5 лютого набуло чинності ембарго щодо російських нафтопродуктів. Це завдає великий удар по російському нафтокомплексу. Також Захід запровадив й стелі цін на російські нафтопродукти, що робить їх взагалі не конкурентоспроможними.
  • Внаслідок введення санкції щодо ціни на нафту, а саме обмеження у 60 доларів за барель, у січні Росія втратила близько 8 мільярдів доларів. Тобто обмеження російської нафти у 60 доларів за барель досягло своїх цілей. Завдяки такій ціні стабілізувався нафтовий ринок, а також зменшилися доходи Росії від експорту нафти.