Першим був заклик до України та Росії "помиритися". Другий пов'язаний із буцімто передачею секретних даних американської розвідки голові МЗС Росії Сергію Лаврову. Третій скандал – звільнення Джеймса Комі з посади директора ФБР. Яким чином все це характеризує Дональда Трампа, ми дізнавалися з американських ЗМІ.
Peace and love?
Тиждень тому, 11 травня, 45-й президент Сполучених Штатів власноруч (або ж за допомогою помічників) заміксував простенький колаж, на якому поруч опинилися два знімка: Трамп із Лавровим та Трамп з очільником української дипломатії Павлом Клімкіним. "Yesterday, on the same day – I had meetings with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and the FM of Ukraine, Pavlo Klimkin", – підписав цю композицію Трамп, зазначивши, що мав зустрічі з обома представленими на ній персонажами. А потім виставив хештег #LetsMakePeace! ("Миримося!"), який занурив у ступор українську сторону. Адже Україна не те, що б посварилася з Росією. Вона стала жертвою її агресії, через яку вже загинули тисячі українських громадян. Невже цього дійсно не розуміє американський президент?
Трамп послав поганий сигнал, коли склеїв фото з Клімкіним і Лавровим,
– зазначив The Washington Post.
"Американський президент таким чином дав зрозуміти, що ставиться до Росії і України однаково і чекає від них поступок, а це суперечить позиції США. Трампу не варто було робити цей колаж", – пише видання. І додає, що маніпуляції із програмою Photoshop нічого не змінять у тій ситуації, котра склалася на сьогоднішній день.
Той самий колаж, зроблений Трампом, де поруч опинилися Клімкін та Лавров
Водночас, додає The Washington Post, мотиви Трампа можна зрозуміти. "Американські ЗМІ жорстко критикували президента США за те, що він запросив Лаврова і посла РФ Кисляка в Овальний кабінет. Критики побачили в цьому ще одне підтвердження слабкості Трампа щодо Росії. Американський президент хотів показати, що він не маріонетка Володимира Путіна. Інакше чому б він зустрічався з міністром закордонних справ країни, з якою воює Росія? Чому б закликав до миру, якщо це означає, що Москві доведеться повернути Україні всі захоплені території включно з Кримом? Адміністрація Трампа, здається, підтримує Україну.
Держсекретар Рекс Тіллерсон і віце-президент Майк Пенс неодноразово відзначали американську підтримку суверенітету і територіальної цілісності України. І на зустрічах з Клімкіним 10 травня вони теж це повторили. Але фото, яке Трамп розмістив у себе в Twitter, підриває цей сигнал".
Видання цитує американського дипломата Ніка Барнса, котрий зазначив наступне.
Відверто кажучи, це поверхневе повідомлення в Twitter не допоможе дипломатії рухатися вперед. У Європі та Україні не дуже довіряють лідерству Трампа,
– сказав Барнс, додавши, що було б краще, якби президент США публічно розкритикував Росію за її дії.
Експерт з пострадянського простору в Королівському коледжі Марк Беренсон зазначив, що він не помітив в Росії та Україні серйозної реакції на повідомлення Трампа в Twitter. І Кремль теж не став його коментувати.
А от ще одна думка експерта, яка пояснює, навіщо Трампові знадобилися ці два фото. Професор Гарвардського університету Марвін Калб вважає, що своїм твітом Трамп намагався створити ілюзію того, що президент США нібито домовився про щось серйозне з Україною і Росією. Але насправді це не так. Він зустрічався з Клімкіним і Лавровим окремо. Невідомо, чи згадував Трамп взагалі про Україну під час розмови з главою МЗС Росії. На думку Калба, українці і росіяни розуміють, що Трамп "веде гру в піар, використовуючи їх з внутрішніх політичних причин", – йдеться у статті The Washington Post.
Читайте також: Що означає зустріч Клімкіна з Трампом?
Втім, інше американське медіа – USA Today – вважає, що все пройшло не так вже й погано. Видання наводить пряму мову Клімкіна, котрий покладає сподівання на вплив США на Росію, а також зазначає, що без Америки в питаннях досягнення миру не обійтися ніяк. Клімкін розповів журналістам, що отримав запевнення президента Трампа та віце-президента Пенса у наданні Україні необхідної підтримки. При цьому Трамп висловив бажання працювати з Україною "для мирного врегулювання конфлікту", йдеться в заяві Білого дому. А Пенс підкреслив, що досягнуті угоди про припинення вогню "залишаються найбільш життєздатним шляхом до миру", пише USA Today.
"Бойові дії на Сході України, що почалися після того, як демонстранти скинули проросійський уряд в лютому 2014 року, протягом останніх місяців загострилися, незважаючи на угоди про припинення вогню, укладені Росією, Україною, Францією та Німеччиною у Мінську. Поки Росія заперечує постачання зброї сепаратистам, влада України, Америки та інших західних країн документально підтверджує російську військову підтримку і безпосередню участь Росії в конфлікті, в результаті якого загинуло 10 000 українців (…). США і Євросоюз ввели санкції відносно Росії за її агресію в Україні. Держсекретар Рекс Тіллерсон заявив Лаврову, що санкції ці не будуть скасовані доти, доки Росія не перегляне свої дії", – повідомляє USA Today.
Базікало – знахідка для шпигуна
А тим часом на перший план виходить інша тема – значно більш обговорювана, аніж побажання миру у виконанні Дональда Трампа. Йдеться про те, що на зустрічі з Лавровим та Кисляком президент США вибовкав своїм візаві серйозні державні таємниці. Як пише The New York Times, секретні дані стосувалися ІДІЛ та були отримані від "близькосхідного союзника" Сполучених Штатів. При цьому інформація, як висловився NYT, була настільки "чутливою", що офіційні особи в Америці не вважали за можливе поширювати її в уряді чи передавати іншим союзникам. Аж поки не прийшов Трамп і не виклав всі козирі прямо перед Лавровим.
Розкриття інформації паном Трампом не видається незаконним – президент має право розсекретити майже все. Але обмін інформацією без прямого дозволу союзника, котрий її надав, був серйозним порушенням шпигунського етикету і міг поставити під загрозу найважливіші відносини у сфері обміну розвідувальною інформацією.
Фактично, союзник неодноразово попереджав американських офіційних осіб про те, що він припинить доступ до такої конфіденційної інформації, якщо вона буде поширена занадто широко. В цьому випадку побоювання полягають в тому, що Росія зможе точно визначити, як була зібрана інформація, і зірвати всі шпигунські зусилля союзника. Крім роздратування партнера і сумнівів у здатності США зберігати секрети, цей епізод погрожує затьмарити першу поїздку пана Трампа за кордон в якості президента. Він вирушає в п'ятницю до Саудівської Аравії, Ізраїлю, Італії та Бельгії", – повідомляє The New York Times.
Дональд Трамп "поставив під загрозу національну безпеку США" та "дав ляпаса" секретній розвідці, додає до сказаного The Financial Times. Якщо вся ця історія є правдою, то Трампу не можна пробачити наражання Сполучених Штатів на ризики, говорить представник демократичної партії Марк Уорнер, котрого цитує видання.
Шпигуни здобувають цінну інформацію, а президент США її вибовкує. На фото Трамп разом із Лавровим та послом Росії Кисляком
Уорнер не самотній в своєму обуренні. "Деякі впливові республіканці приєдналися до хору критики з боку демократів. Джон Маккейн, голова сенатського комітету з питань збройних сил, сказав, що повідомлення (з приводу розкриття державної таємниці) є "глибоко тривожними", якщо тільки вони є правдою. А Боб Коркер, голова комітету із зовнішніх відносин, зазначив, що адміністрація Трампа зараз знаходиться "у низхідній спіралі" і що Білий дім "повинен щось зробити найближчим часом, аби почати себе контролювати та навести порядок", – повідомляє FT.
Читайте також: Зливання секретних даних для Росії демонструє небачену зухвалість Трампа, – The Washington Post
І додає: наближені до президента США персони – такі, як держсекретар Рекс Тіллерсон та радник з національної безпеки Герберт Макмастер – заперечують, що Трампом були розкриті "будь-які важливі джерела або методи розвідки", але водночас й ухиляються від оприлюднення деталей розмови з Лавровим. Тіллерсон зауважує, що Трамп обговорював "спільні зусилля щодо боротьби з тероризмом" та "характер конкретних загроз", коли зустрічався з російськими офіційними особами минулого тижня, пише The Financial Times.
То ж про що все таки говорив Трамп з Лавровим і чи говорив він взагалі? Сам Трамп в одному зі своїх твітів нагадує всім стурбованим, що він, "перебуваючи на посаді голови держави, має повне право ділитися з Росією інформацією, яка стосується боротьби з тероризмом". А офіційні джерела з його адміністрації переконують, що нічого особливого не сталося взагалі. Інформація про небезпечну балаканину Трампа в принципі "не відповідає дійсності".
Президент тільки обговорював загальні загрози, з якими зіткнулися обидві країни,
– коментує заступник радника Білого дому з питань національної безпеки Діна Пауелл, яку цитує канал CNN.
Інше авторитетне американське мас-медіа – ABC News – зазначає зі свого боку, що президент Трамп під час зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим розповів йому про наміри бойовиків "Ісламської держави" підірвати пасажирський літак, який летів би в США. Видання повідомляє, що інформація, котру адміністрація президента отримала від ізраїльського шпигуна, може стати причиною введення повної заборони на ввезення ноутбуків рейсами з Європи. Якщо все відбувалося саме так, як про це пише ABC, то великої зради інтересів США у розмові Трампа немає. Є інша зрада – зрада Ізраїлю, котрий тепер побоюється за життя свого шпигуна, що був просочився до лав бойовиків Ісламської держави.
Піти по-російськи
Втім, якщо говорити про резонанс, які викликали згадані вище події в Америці, то все перевершив випадок із директором ФБР Джеймсом Комі, якого Дональд Трамп звільнив з посади. Обурення цим рішенням було настільки серйозним, що минулого тижня під Білим домом збиралися мітингарі, котрі вимагали відставки новообраного президента США. На одному з плакатів, який вони тримали у руках, слово "імпічмент" було написано російською. При ньому була й доволі знущальна приписка, адресована Трампу, – "мабуть, так вам буде зрозуміліше", повідомляє BBC.
Читайте також: "Верховенство Трампа": американські чиновники шоковані звільненням голови ФБР
Видання цитує також заступницю глави трампівської прес-служби Сару Сандерс, котра заявила, що рішення Трампа про звільнення Комі визріло давно.
Протягом останніх кількох місяців президент втратив довіру до Комі, Мін'юст втратив довіру до Комі, члени Конгресу від обох партій дали зрозуміти, що втратили довіру до Комі і, найголовніше, рядові співробітники ФБР втратили довіру до свого директора,
– заявила Сандерс.
Джеймс Комі "нарив" на Трампа компромат, а той його звільнив
А от у кого немає проблем з довірою, так це у виконуючого обов'язки директора ФБР Ендрю Маккейба, котрому Трамп доручив провадити діяльність служби у "звичному режимі", повідомляє речниця Трампа.
Сандерс заперечила звинувачення сенаторів-демократів, які пов'язують звільнення Комі з розслідуванням ймовірних зв'язків Трампа з Росією. Тим часом "чимало джерел в конгресі США, на які посилаються ЗМІ, розповіли, що незадовго до звільнення Джеймс Комі зажадав виділення додаткових коштів і розширення штату співробітників, які займаються розслідуванням фактів можливого втручання Росії у виборчу кампанію в США", – передає BBC.
А представники Демократичної партії в Конгресі вимагають створення спеціальної комісії, яка взяла б під контроль хід розслідування, і призначення спецпрокурора у даній справі. Однак, як заявила Сара Сандерс, в цьому немає необхідності. Крім того, за її словами, Білому дому нічого не відомо про вимоги Комі розширити слідчу команду у справі про зв'язки Трампа з Росією.
Країна переживає безпрецендентні випробування,
– говорить лідер сенатських демократів Чак Шумер, котрого цитує видання Gulf News USA.
Воно так само нагадує про вимогу Сенату розслідувати всі останні події в контексті тих відносин, що склалися між адміністрацією Трампа та Кремлем. Журналісти Gulf News USA замислюються над тим, чи не очікує, бува, на Трампа процедура імпічменту, адже, як говорить сенатор Дік Дурбін, "одне з найбільш серйозних обвинувачень, які тільки можна висунути проти лідера – це те, що він намагається зупинити чи утруднити відправлення правосуддя".
В контексті цього варто згадати й публікацію у британській The Guardian, котра нагадує, що перешкоджання слідству (тобто те, що інкримінують Трампу у зв'язку зі звільненням Комі) стало свого часу фатальним для Біла Клінтона, а особливо – для Річарда Ніксона, котрий, намагаючись застосувати авторитаризм для приховування власних гріхів, зрештою поплатився за це своєю посадою. Новини, пов'язані з Джеймсом Комі, газета називає "руйнівними", зазначаючи, що "сто днів" президентства Трампа вийшли далеко не найкращими.
Річард Ніксон – поки що єдиний в історії США президент, котрий залишив посаду через процедуру імпічменту. Чи стане Дональд Трамп другим – покаже час
І наостанок. Пригадується, як свого часу російський співак Андрій Макаревич говорив про те, що якщо Дональд Трамп "з'їде з глузду" та "раптом вирішить, що час зближатися з Росією", його буде кому зупинити. "Трамп не є єдиним царем в своїй країні. У США є Сенат, також велике значення відіграє і думка суспільства", – зауважував Макаревич. Наразі тяжко сказати, чи вже наявні ознаки безумства у Дональда Трампа, але Сенат вже діє, та й соціум теж не мовчить. Чи прогресуватиме "хвороба" Трампа, покаже час. А поки що йому, можливо, варто придумати собі новий хештег? Як стосовно Let's be adequate, містере президент?
Читайте також: Право на помилку: до чого призведуть фатальні прорахунки Трампа?